حبیب ایل بیگی عنوان کرد:

برگزاری برخط رویدادهای هنری؛ مناسب ترین راهکار برای شرایط فعلی

برگزاری برخط رویدادهای هنری؛ مناسب ترین راهکار برای شرایط فعلی

عضو شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» با اشاره به برگزاری آنلاین جشنواره‌‌ گفت: این جشنواره یکی از اولین تجربه‌های سینمای ایران در برگزاری آنلاین است که تلاش کرده فیلمسازان حرفه‌ای و مردم را در این برهه سخت به انجام فعالیت هنری تشویق کند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم کوتاه «سلفی 20»، حبیب ایل‌بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم کوتاه «سلفی 20» درباره برگزاری جشنواره‌های سینمایی همزمان با شیوع ویروس کرونا و همچنین محورها و موضوعات مورد توجه در جشنواره «سلفی 20» گفت: متأسفانه سایه منحوس کرونا بر زندگی همه مردم در سراسر دنیا سبب شده است تا شیوه و سبک زندگی مردم دچار تغییر و تحولات جدی شود. این مسأله بر سبک زندگی ما ایرانیان که در همه امور روزمره خودمان از الگوی ایرانی- اسلامی پیروی می‌کنیم اثرات مخرب‌تری نسبت به سایر نقاط جهان داشته است و از همین منظر همه حوزه‌های فرهنگ و هنر ما دچار آسیب و نقصان‌های جدی شده‌اند.
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد ایجاد نشاط در تولیدات هنری، توجه به سبک نوینی در خلق آثار مذکور و بالطبع برگزاری رخدادهایی مانند جشنواره «سلفی 20» در سطوح مختلف شهری، استانی و ملی می‌تواند یکی از راهکارهای ادامه حیات هنر باشد. البته در این بین سینما به دلیل داشتن مخاطبان انبوه و با توجه به این که بعد از تلویزیون پرمخاطب‌ترین رسانه است، جایگاه و اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند و البته این دست از جشنواره‌ها می‌توانند یک ریل‌گذاری جدید برای آینده سینما و تولیدات سینمایی ایجاد کنند.

برگزاری برخط رویدادهای هنری؛ مناسب ترین راهکار برای شرایط فعلی
این مدیر سینمایی درباره برگزاری آنلاین جشنواره‌ها نیز تصریح کرد: دوران کنونی دسترسی به اینترنت را برای بیش از 90 درصد اقشار جامعه فراهم آورده است و مهم‌ترین راه ارتباطی مخاطبان با تولیدات و صنایع فرهنگی هنری از طریق فضای مجازی در حال انجام است. اگرچه شاید زیر ساخت‌ها در کشور ما دچار کمبود و نقصان‌هایی در این زمینه باشد اما توجه خیل عظیمی از مخاطبان به ویژه نسل جوان، حداقل در یک دهه اخیر فضای مجازی و اینترنت بستر مناسبی را فراهم کرده است تا برگزاری رخدادهای متنوع فرهنگی و هنری به شکل برخط یکی از مناسب‌ترین راهکارها در این زمینه باشد.
وی تصریح کرد: در جشنواره «سلفی 20» تدابیر حداکثری اندیشیده شده است که یک جشنواره  سینمایی آنلاین با در نظر گرفتن همه جوانب در حد وسع و امکانات و البته با بالاترین کیفیت و اثرگذاری برگزار شود. این کار به دلیل اینکه نمونه‌های مشابه تا به امروز نداشته یا کمتر بوده است، طبیعی است که برگزاری جشنواره‌ای نظیر «سلفی 20» را در فضای آنلاین نیازمند آزمون و خطا می‌کند. همچنین باید در حین برگزاری آن نواقص را کشف و برطرف کرد، البته تلاش شده است تا درصد خطا تا کمترین حد ممکن پایین بیاید.

موضوعات «سلفی 20» فیلمسازی برای همگان را فراهم می‌کند
ایل‌بیگی با اشاره به محورهای اصلی «سلفی 20» که به طور کلی به چگونگی همزیستی با کرونا مرتبط می‌شود، عنوان کرد: با توجه به نوع و شکل جشنواره و تنوع موضوعات و بخش‌های آن و همچنین شرایط شرکت در این رخداد سینمایی که متناسب با شرایط جامعه و علاقه‌مندی‌های نسل جوان فیلمساز است پیش‌بینی می‌کنیم که شاهد دریافت تعداد زیادی آثار در بخش‌های گوناگون جشنواره باشیم ضمن اینکه تجارب شخصی من در حوزه فیلم کوتاه و سابقه سال‌ها حضورم در انجمن سینمای جوانان ایران و همنشینی با جوانان فیلمساز گواه این مسأله است که بدون تردید شاهد آثار قابل تأمل و کشف استعدادهای درخشانی در حوزه فیلمسازی از سراسر کشور خواهیم بود.
وی در پایان تأکید کرد: سینما برای همه است؛ عموم مردم از کودک و نوجوان گرفته تا بزرگسال و کهنسال. «سلفی 20» با رویکرد پاسخ به نیازهای هنری و فرهنگی و موضوعی اکثر قریب به اتفاق مخاطبان طراحی شده است. یعنی خانواده‌ها، جوانان، دانشجویان، اهالی سینما، کودکان و نوجوانان، هنرمندان، دست‌اندرکاران محیط زیست و در یک کلام قاطبه علاقه‌مندان و تماشاگران سینما و سینماگران و استعدادهای سینمایی جامعه هدف ما در این جشنواره‌اند.
نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی 20» به دبیری مریم دوستی با حمایت سازمان شهرداری تهران و سامانه هاشور پاییز 1399 برگزار می شود.
آخرین مهلت ارسال اثر به دبیرخانه جشنواره فیلم کوتاه «سلفی 20» بیستم شهریور ماه امسال است. جزییات و فراخوان این رویداد در سایت جشنواره به نشانی www.selfie20shortfilmfestival.com  قرار دارد.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.