حسين انتظامي: «ايران تنها تهران نيست» شعار سازمان سينمايي است

 حسين انتظامي: «ايران تنها تهران نيست» شعار سازمان سينمايي است

شصت و چهارمين جشنواره منطقه‌اي سينماي جوان (آسوريک) در مراسمي با حضور رييس سازمان سينمايي، مسئولان استان سيستان و بلوچستان و چهره‌هاي فرهنگي و هنري با معرفي برگزيدگان به کار خود پايان داد.
به گزارش روابط عمومي شصت و چهارمين جشنواره منطقه‌اي سينماي جوان (آسوريک)، اختتاميه اين رويداد فرهنگي و هنري شامگاه پنجشنبه در سينما هلال زاهدان برگزار شد.
در اين مراسم حسين مسگراني مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي سيستان و بلوچستان و دبير جشنواره آسوريک بيان کرد: از تمام کساني که در برگزاري اين جشنواره همراهي کردند، از استاندار و معاون محترم، رئيس دانشگاه زاهدان و شهردار محترم تشکر مي کنم. استان سيستان و بلوچستان تنها يک استان نيست. با نگاه عدالت فرهنگي، ما در اينجا به ? دفتر نياز داريم. در اين استان فقط در زاهدان دفتر انجمن سينماي جوان را داريم و نيازمند دفتر در زابل و ايرانشهر هستيم.
وي افزود: بسياري از هنرمندان نيز در کنار ما درخواست دارند، اين جشنواره در شهرهاي مختلف اين استان برگزار شود‌. حضور هنرمندان موجب مي‌شود واقعيت‌هاي استان بيان شده و اين چهره خاکستري ترسيم شده، تصحيح شود.
در ادامه اين مراسم علي زيني‌وند معاون سياسي و اجتماعي استاندار سيستان و بلوچستان با تقدير از دست‌اندرکاران جشنواره آسوريک عنوان کرد: به همه چهار گوشه ايران تا شهرهاي عظيم صداي هنرمندان مي رسد. در اين ايام که با تنش‌هاي اقتصادي روبرو هستيم، صداي هنرمندان راحت‌تر شنيده مي‌شود. سينماي کشور به سيستان و بلوچستان بدهکار است و بايد جبران کند.
زيني‌وند افزود: اين استان با گنج‌هاي نهان و کلکسيوني از ظرفيت‌هاي رنگارنگ است. اين‌ها در چند دهه اخير توسط سينماگران ديده نشده‌اند. چهره‌اي خشن، غير واقعي و چهره‌اي که بخش کوچکي از واقعيات استان است، در آثار سينمايي به تصوير کشيده شده است.
وي بيان کرد: بيش از ?? درصد از حراست مرز‌ کشورمان با دو کشور پرمسئله پاکستان و افغانستان بر عهده اين استان است. چرا سينمايي‌ها فقط اين بخش را ديدند؟ چرا سينماگران فقط دنبال درو کردن جوايز هستند؟ مشکل مواد مخدر مشکلي جهاني است. چرا تنوع محيطي استان تصوير نمي شود و چرا بخشي‌نگري در برخي برنامه‌هاي صدا و سيما نسبت به سيستان و بلوچستان وجود دارد؟
معاون سياسي و اجتماعي استاندار سيستان و بلوچستان ياداور شد: نبايد در نام بردن اين استان، تنها سيستان يا بلوچستان را بگويند. بايد درباره قوميت‌ها و مذاهب با احترامي به طول تاريخ صحبت شود. بايد از امروز چهره خشن و نازيباي سيستان و بلوچستان را نمايش ندهند‌. ديگر بس است.
زيني‌وند ادامه داد: بياييد از سرزمين‌هاي زيباي ميوه‌هاي استوايي، تاريخ هامون، درياي چابهار و شهر سوخته را نشان دهيد. از قوميت‌ها، مذاهب، آداب و رسوم ديرينه عشاير سيستان و بلوچستان صحبت کنيد. از ميزباني اتباع کشورها، از مرزداري، از ايستادگي در برابر بيگانگان، از شهدا و مقابله با ترانزيت مواد مخدر فيلم بسازيد. البته بعضي فيلمسازان نيز اقداماتي کردند.
وي گفت: بايد جشنواره‌ها سلسله‌وار در سيستان تکرار شود. ماهي يک‌بار زيبايي‌هاي اين استان را به نمايش بگذاريد و در مدت زمان کوتاهي چهره حقيقي استان سيستان و بلوچستان را به تصوير بکشيد.
در ادامه اين مراسم از خانواده‌هاي شهيد منصور برخوردار، مرحوم علي‌اصغر شهري و مرحوم استاد عباس حداد با اهداي لوح تقدير شد.
اجراي موسيقي گروه گلداز، بخش ديگري از اين برنامه بود.
در ادامه اين برنامه، با حضور حبيب ايل بيگي قائم مقام بنياد سينمايي فارابي، علي جعفري معاون مالي و اداري انجمن سينماي جوانان ايران و حسين مسگراني دبير جشنواره آسوريک آيين نکوداشت مهدي نجارپيشه و سيدجواد موسوي برگزار شد.
در ادامه جايزه عباس حداد به صورت مشترک به مجيد اميني براي فيلم تعويضي و مسلم آقاکوچک‌زاده براي فيلم غرقاب اهدا شد.
در آيين اختتاميه شصت و چهارمين جشنواره منطقه‌اي سينماي جوان، حسين انتظامي رئيس سازمان سينمايي در سخناني عنوان کرد: جشن شما که گراميداشت فعاليت سينماگراني است که در اين جشنواره زحمت کشيدند، به استعداديابي کمک مي کند. از وظايف زيرمجموعه‌هاي سازمان سينمايي استعداديابي است. چهره‌هاي درخشان اين جشنواره‌ها فيلمسازان بعدي ما هستند و جاي خوشبختي است فيلمسازان جوان در جشنواره‌هاي مختلف مي درخشند.
وي افزود: «ايران تنها تهران نيست» شعار سازمان سينمايي است. جهت گيري و بودجه‌ها بايد بر اساس اين مهم تبيين شود و مديران در سال جاري جهت‌گيري خود را بدين سمت بردند‌. رقم حمايتي ? ميلياردي از فيلمسازان جوان در سال ?? به ? ميليارد رسيد و اين نشان از اهميت توجه به فيلمسازان جوان در استان.ها و شهرستان‌ها دارد.
رئيس سازمان سينمايي مطرح کرد: با افتخار درخواست شما براي برگزاري جشنواره سال آتي در استان سيستان و بلوچستان را مي‌پذيريم و بايد حق و استعداد اين منطقه را نشان دهيم. اميدواريم تا دو- سه ماه آينده با همراهي استانداري شاهد تاسيس نمايندگي انجمن سينماي جوان در دو شهر ايرانشهر و زابل و درخشش فيلمسازان جوان اين منطقه باشيم.
وي از استانداري، شهرداري و دستگاه هاي همراه در استان سيستان و بلوچستان تقدير کرد و يادآور شد: امور فرهنگي جز با همراهي دستگاه‌ها محقق نمي‌شود. پيشاپيش به برگزيدگان اين جشنواره که چهره‌هاي درخشان آينده سينماي ايران هستند تبريک مي‌گويم.
در ادامه اين مراسم با حضور وحيد پورمردان مديرکل محيط زيست استان، مسعود شيخ ويسي، مهدي رخشاني، محمود ميربزرگ، مهدي سالارپور برگزيدگان بخش ويژه عکس بدين شرح معرفي شدند:
?. تنديس جشنواره و مبلغ ???????? ريال براي بهترين عکس بخش ويژه به جواد شيدا براي عکس \" طبيعت بي جان شهر من \" از تهران
? .ديپلم افتخار و مبلغ ???????? ريال براي عکس دوم در بخش ويژه به قاسم شيشه گري از تهران
?. لوح تقدير و مبلغ ???????? ريال براي عکس سوم در بخش ويژه به شايان جوان خوشدل براي عکس \" پاينده رود \" از تهران
سپس برگزيدگان بخش ويژه فيلم بدين شرح معرفي شدند:
?. تنديس ويژه و مبلغ ???????? ريال به عنوان بهترين فيلم براي محمدهادي اسفندياري به خاطر فيلم کوتاه \"اوچي\" از تهران
اسفندياري بعد از دريافت اين جايزه گفت: از انجمن سينماي جوان به عنوان خانه امن براي هنرآموزاني مثل من تشکر مي‌کنم. از داوران نيز تشکر مي‌کنم و اين انتخاب باعث شد من اميدوارنه به کارم ادامه بدهم.
?. لوح افتخار و مبلغ ???????? ريال به عنوان نفر دوم براي محمد حسني به خاطر \" اينجا به تمام آزادي‌ام فکر مي‌کنم\" از تهران
?. لوح افتخار و مبلغ ???????? ريال به عنوان نفر سوم براي محسن شيرزايي به خاطر \" توتن سوار\" از زاهدان
?. لوح تقدير براي آقاي هادي رحيم‌دل به خاطر \"هوادار\" از يزد
در ادامه اين برنامه، شهرداري زاهدان از ? فيلمساز (?فيلمساز به انتخاب انجمن سينماي جوان زاهدان و ? فيلمساز به انتخاب شهرداري زاهدان) با اهداي هدايايي تقدير کرد‌.
داود عرب، ژيلا نمرودي و سعيد دوراني به انتخاب انجمن سينماي جوان زاهدان و محمددين دشتي، معصومه ميرکازهي و صادق سهرابي به انتخاب شهرداري زاهدان جايزه شهرداري اين شهر را دريافت کردند.
آقاي اسماعيل‌زهي پدري دختر مرحومي که با اهداي عضو به چند نفر زندگي بخشيده بود، به نمايندگي از طرف انجمن اهداي عضو از صادق سهرابي به خاطر ساخت اثري در اين باره تقدير کرد.
در ادامه با معرفي هيات داوران بخش عکس و با حضور بهنام صديقي، صادق سوري و سعيد پوراسماعيلي معاون آموزشي و فرهنگي انجمن سينماي جوانان ايران برگزيدگان بخش عکس بدين شرح معرفي شدند:
?. لوح تقدير و مبلغ ???????? ريال به عنوان عکس سوم براي سحر شمسي پور به خاطر عکس \" زنگ ورزش \" از شهرکرد
?. ديپلم افتخار و مبلغ ????????ريال به عنوان عکس دوم براي احسان کمالي به خاطر عکس \" فرشته سياه \" از بجنورد
?. تنديس جشنواره و مبلغ ????????ريال به عنوان عکس اول براي محمد عباسي به خاطر عکس \" جنگ تا سيل\" از آبادان
?. لوح تقدير و مبلغ ???????? ريال به عنوان بهترين استعداد جوان براي خانم فاطمه اسماعيلي به خاطر عکس \" دوچرخه سوار\" از زاهدان
?. لوح تقدير و مبلغ ???????? ريال در بخش مجموعه عکس براي کيوان جعفري به خاطر مجموعه عکس \"بيرق رزق\" از تهران
?. تنديس جشنواره و مبلغ ????????ريال به عنوان بهترين مجموعه عکس براي رضا کامران ساماني به خاطر مجموعه عکس \" معدن نمک \" از سامان
سپس با معرفي هيات داوران بخش فيلم‌نامه و با حضور علي‌اکبر قاضي نظام، مريم اسمي‌خاني و محمد مهدي علم الهدي و جواد سلمانژاد، برگزيدگان بخش فيلم‌نامه بدين شرح معرفي شدند:
?. لوح تقدير و مبلغ ???????? ريال براي محسن مرادي به خاطر فيلمنامه \" نام من هيچکس\" از تهران
?. لوح تقدير و مبلغ ????????ريال براي ناصر فکور به خاطر فيلمنامه \" جاراراکا\" از تهران
?. لوح تقدير و مبلغ ???????? ريال به عنوان نفر سوم براي محسن شيرزايي به خاطر فيلمنامه \"ناقوس دريا\" از زاهدان
وي از همراهي مهرداد اسکويي براي تمام آموزش‌هايي که به علاقمندان فيلمسازي در استان سيستان و بلوچستان داشته تقدير کرد.
?. ديپلم افتخار و مبلغ ???????? ريال به عنوان نفر دوم براي محمدرضا بابادي به خاطر فيلمنامه \"عزراييل \" از اهواز
?. تنديس جشنواره و مبلغ ???????? ريال به عنوان نفر اول براي امير اخوان به خاطر فيلمنامه \" ماده شير وحشي\" از تهران
وي پس از دريافت جشنواره گفت: خدا را شکر که سيستان و بلوچستان را ديدم.
?. تنديس جشنواره و مبلغ ???????? ريال جايزه نقدي به عنوان بهترين فيلمنامه اقتباسي براي پويا نبي به خاطر فيلمنامه \"ناتمام...\" از تهران
در ادامه مراسم اختتاميه شصت و چهارمين جشنواره منطقه‌اي سينماي جوان(آسوريک)، با معرفي هيات داوران بخش فيلم و با حضور آرش رصافي معاون توليد انجمن سينماي جوانان ايران، وحيد گلستان، مجيد برزگر، محمود دولت کردستاني مديرکل صدا وسيماي سيستان وبلوچستان، رضا عرب و مازيار مشتاق گوهري رئيس انجمن سينماي جوان زاهدان برگزيدگان اين بخش بدين شرح معرفي شدند:
* بخش بهترين پژوهش در فيلم مستند:
تنديس جشنواره و مبلغ ???????? ريال براي حجت الله عدالت پناه به خاطر فيلم \" ترال \" از تهران
وي در اين بخش گفت: فيلم من به سيستان و بلوچستان هم ربط دارد. از کنار درياي خزر آمدم و براي اينجا فيلم ساختم. چراکه همه جاي ايران سراي من است.
* بخش فيلم‌نامه:
تنديس جشنواره و مبلغ ????????ريال براي پريسا الياسي براي فيلم \" مات \" از تهران
تهيه کننده اين فيلم به نمايندگي اين جايزه را دريافت کرد و گفت: اميدوارم تهيه کنندگي در سينماي کوتاه به رسميت شناخته شود. از متوليان خواهان اين مهم هستم.
* بخش تصوير برداري:
تنديس جشنواره و مبلغ ???????? ريال براي وحيد بيوته به خاطر فيلم داستاني\" مرگ تدريجي \" از تهران
* بخش تدوين:
تنديس جشنواره و مبلغ ???????? ريال براي سيامک سليماني به خاطر فيلم داستاني يونس از تهران
وي در اين بخش گفت: من قدر انجمن را مي دانم ما مفاخر رشک برانگيزي داريم اما در خدمات فرهنگي در حقمان اجحاف شده و به آنچه شايسته بوديم نرسيديم. انجمن سينماي جوان مانند روزنه عمل کرده و ما را از رخوت به جهان سينما وارد مي کند ومسير زندگي شما را تغيير مي دهد. بايد قدردان بنيانگذاران و مسئولان آن بود.
* بخش صدا:
تنديس جشنواره و مبلغ ???????? ريال براي اميد کريم مقدم به خاطر طراحي و ترکيب خالقانه صداي فيلم تجربي \" اگر اين فيلم را مي بينيد هنوز زنده ايد! \" از زاهدان
وي پس از دريافت جايزه گفت: از دست اندرکاران جشنواره تقدير مي کنم و خواستار حمايت از دو فيلمنامه خودم هستم.
* جايزه ويژه هيات داوران:
?. ديپلم افتخار و مبلغ ???????? ريال براي مريم کاظمي به خاطر بازي تأثيرگذار در فيلم داستاني \"کوتَه\" از تهران
?. ديپلم افتخار و مبلغ ???????? ريال براي رحمان عساکره به خاطر شخصيت اصلي فيلم مستند \"آبشار\" از آبادان
سپس با حضور حسين انتظامي رئيس سازمان سينمايي، جعفر صانعي مقدم مديرعامل موسسه هنر و تجربه، حسين مسگراني دبير جشنواره آسوريک، علي زيني‌وند معاون سياسي و اجتماعي استانداري، محمد ميهني مديرکل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري، مهرداد اسکويي و حسين ريگي ديگر جوايز بخش فيلم به شرح زير اهدا شد:
* بخش بهترين فيلم پويانمايي:
?. لوح افتخار براي آمنه منشي زاده به خاطر فيلم \"پريوش\" از تهران
?. تنديس جشنواره و مبلغ ???????? ريال براي ميرعلي حسيني اصلي به خاطر فيلم \"پدر\" از تهران
* بخش بهترين فيلم تجربي:
?. لوح افتخار و مبلغ ???????? ريال براي حديث متقي به خاطر فيلم \"او که چهارم بود\" از تهران
?. تنديس جشنواره و مبلغ ???????? ريال براي اميد کريم مقدم به خاطر فيلم \"اگر اين فيلم را مي بينيد هنوز زنده‌ايد!\" از زاهدان
* بخش بهترين فيلم مستند:
?. لوح افتخار و مبلغ ???????? ريال براي سيمين سرابندي به خاطر فيلم \"بيوس\" از زاهدان
?. جايزه ويژه هيأت داوران، ديپلم افتخار و مبلغ ???????? ريال براي تورج کالنتري به خاطر فيلم \"کنارِگود\" از تهران
?. تنديس جشنواره و مبلغ ???????? ريال براي مختار عبداللهي به خاطر فيلم \"خط بغض\" از شهرکرد
وي پس از دريافت اين جايزه گفت: من بختياري، از شهرستان لردگان هستم و به ايراني بودنم مي بالم. شک نکنيد سيستان و بلوچستان در اين بالندگي سهم بسزايي دارد. جايزه حلال ترين ناني است که مي توان بدست آورد و از هيات داوران سپاسگزارم.
*بخش بهترين فيلم داستاني:
?. جايزه ويژه هيأت داوران، ديپلم افتخار و مبلغ ???????? ريال براي بهار توفيقي به خاطر فيلم \"چهار از پنج\" از تهران
?. جايزه ويژه هيأت داوران، ديپلم افتخار و مبلغ ???????? ريال براي مهرشاد گلکاريان به خاطر فيلم \"قانون دايره\" از تهران
?. تنديس جشنواره و مبلغ ???????? ريال براي سيامک سليماني به خاطر فيلم \"يونس\" از تهران
وي در اين بخش گفت: هيچ دفتر و شهرستاني نيست که بودجه توليدشان افزايش نيافته باشد و اين مهم به همت مديريت معاون سينمايي و رئيس انجمن سينماي جوانان ايران است.
* جايزه بزرگ جشنواره:
تنديس جشنواره و مبلغ ???????? ريال براي شادمهر راستين به خاطر فيلم داستاني \"مرگ تدريجي\" از تهران
شصت و چهارمين جشنواره منطقه‌اي سينماي جوان «آسوريک» ? تا ?? دي ماه سال ???? در استان سيستان و بلوچستان، شهر زاهدان برگزار شد.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.