دستاوردهاي جشنواره فيلم کودک در سال 98/ به جذب حداکثري رسيديم

دستاوردهاي جشنواره فيلم کودک در سال 98/ به جذب حداکثري رسيديم

به گزارش خبرنگار سينمايي خبرگزاري صبا، سي و دومين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان در حالي به ايستگاه پاياني خود رسيد که با برپايي بخش‌هاي جديدي چون «کتابخانه ويديويي»، «وب سري‌» و همچنين «پنل‌هاي توليد مشترک» تلاش کرد رويکردي متفاوت را تجربه کند.
پايان اين رويداد بين‌المللي سينمايي فرصتي است تا به ارزيابي نقاط قوت و ضعف آن بپردازيم و سپس به پيشواز سي و سومين جشنواره برويم. به همين بهانه با عليرضا تابش دبير سي و دومين جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان اصفهان گفتگويي داشته‌ايم که مي‌خوانيد.

*شما در ميانه راه مسئوليت دبيري سي و دومين جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان اصفهان را برعهده گرفتيد و حالا که اين دوره جشنواره به پايان رسيد، آن را چه طور ارزيابي مي‌کنيد؟
-با توجه به مجموع نظراتي که در حين برگزاري و پس از جشنواره از فعالان سينمايي، منتقدان و اهالي رسانه شنيدم، از ديد آنان نمره قابل قبولي به اين رويداد سينمايي داده شد. برگزاري جشنواره بين‌المللي در شرايطي که کشور در حوزه بين‌الملل با يکسري محدوديت و چالش‌ها رو به روست، کار مهمي در عرصه ديپلماسي عمومي و سينماي بين‌الملل به شمار مي‌آيد. تمام تلاش همکاران من در دبيرخانه تهران و اصفهان اين بود که ضعف‌هاي گذشته را برطرف کنيم و کيفيت کار را در بخش‌هاي اصلي و جنبي جشنواره و رويدادهاي استاني ارتقا دهيم.
کار ديگر ما در جشنواره امسال رجوع به نظرات مخاطبان بود. خوشبختانه براي نخستين بار نظرسنجي توسط تيم برگزاري جشنواره جدي گرفته شد و در سه سطح «المپياد فيلمسازي نوجوانان»، «بخش اجرايي جشنواره» و «محتواي فيلم‌ها و ذائقه مخاطبان» اجرا شد و در حال حاضر همکارانم مشغول استخراج نتايج و تحليل محتواي اين نظرسنجي هستند و اميدوارم که بتوانيم به زودي نتايج آن را منتشر کنيم. به گمانم براي ارزيابي واقعي جشنواره، مي‌توان به نظر و راي مخاطبان رجوع کرد.

*وضعيت استقبال از فيلم ها و بليت فروشي ها چه طور بود؟
-خوشبختانه امسال براساس آمار، ضريب مخاطبان جشنواره افزايش يافت و بيش از ?? ميليون تومان از بليت فروشي در ? سالني که نمايش فيلم داشتيم درآمد کسب شد که اين آمار در سال گذشته حدود ?? ميليون تومان بوده است. اين در حاليست که بهاي بليت‌ها هم افزايشي نداشت.
خوشبختانه آمار بليت فروشي در سينماها گواه اين است که استقبال خوبي در مقايسه با سال گذشته تجربه کرديم و برخي از فيلم‌هاي ايراني و خارجي به دليل اقبال ويژه مردم به سانس‌هاي فوق‌العاده رسيدند.
جشنواره امسال تنوع خوبي داشت، هم پذيراي وب سري‌ها بود و هم انيميشن‌هاي کوتاه بسيار جذابي در اين دوره به نمايش در آمد. مخاطبان اصلي انيميشن در همه دنيا بچه‌ها هستند و امسال جشنواره تنوع خوبي در بخش انيميشن‌هاي کوتاه داخلي و خارجي داشت. فيلم‌هاي داخلي و خارجي هم از تنوع خوبي برخوردار بودند و به همين دليل شاهد استقبال گسترده مخاطبان بوديم. ضمن اينکه امسال دوبله همزمان به شکل جدي‌تري اجرا شد و مورد استقبال مخاطبان فيلم ها قرار گرفت. همچنين گروهي از کودکان در معرض آسيب مانند نابينايان، ناشنوايان و معلولان با اکران‌هاي ويژه‌ جشنواره موفق شدند از فيلم‌هاي جشنواره استفاده کنند و جشنواره تلاش کرد به اين گروه از مخاطبان هم توجه ويژه کند.

*امسال به جز اصفهان، فيلم ها در شهرهاي ديگر هم به نمايش در آمد. بازتاب اين تصميم چه بود؟
-بسيار خوشحالم که امسال جشنواره در ?? شهر کشور برگزار و گزيده فيلم‌ها در نقاط مختلف ايران به نمايش در آمد. با وجود اينکه پايگاه اصلي جشنواره، شهر تاريخي اصفهان بود ولي يک هفته شهرهاي مختلف ايران ميزبان فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان شد و ما موفق شديم کل کشور را درگير اين رويداد مهم سينمايي کنيم و گزيده فيلم‌هاي سينمايي را به استان‌ها ببريم. همچنين با حمايت انجمن سينماي جوانان، سازمان سينمايي و بنياد سينمايي فارابي موفق شديم در ??? نقطه کشور فيلم‌هاي خاطره‌انگيز و موزيکال را در مناطق محروم و سيل زده نمايش دهيم که بازتاب‌هاي بسيار خوبي هم از اين کار بزرگ دريافت کرديم.

*با اين حساب پروژه «سينما سيار» مورد استقبال قرار گرفت.
-امسال شاهد استقبال وسيع مردم حاشيه شهر اصفهان از پروژه «سينما سيار» بوديم و پرديس روباز سه هزار نفري هنر اصفهان در کنار زاينده رود هر شب ميزبان چند هزار نفر مخاطب کودک و نوجوان و خانواده ها بود که فيلم‌هاي موزيکال و خاطره‌انگيز سينماي کودک و نوجوانان را در فضايي بانشاط تماشا کردند.
مجموعه فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري هم به صورت جنبي در مجموعه فرهنگي تاريخي چهارباغ اصفهان با همت شهرداري برگزار شد و به همين جهت از مسئولان و مديران شهرداري اصفهان براي فراهم کردن اين فضا به طور ويژه تشکر مي‌کنم. در ايام جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان چهارباغ محور اصلي تردد خانواده ها و فرزندانشان بود که اين موضوع براي فيلمسازان خارجي که مهمان جشنواره بودند بسيار جالب توجه بود.

*مهم‌ترين دستاورد سي و دومين جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان از نظر شما چه بود؟
-مهم ترين دستاورد جشنواره امسال جذب حداکثري مخاطبان و رضايت نسبي مهمانان داخلي و خارجي از جشنواره بود. به نظرم اين دو موضوع در کنار هم معنادار هستند يعني جامعه هنري و مخاطب عام متشکل از خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان هم جذب جشنواره شدند و هم رضايت خود را از اين رويداد اعلام کردند.

*در بخش سينماي بين‌الملل و‌ توليدات مشترک چه دستاوردهايي داشتيم‌ و چشم انداز اين بخش‌ را چطور پيش بيني مي‌کنيد؟
-اساسا تغيير نگاه عمده جشنواره امسال، ارتقا و تقويت بخش بين‌الملل نسبت به دوره‌هاي گذشته بود. براي نخستين بار در اين بخش «کتابخانه ويديويي» را براي سينماي کودک و نوجوان تاسيس کرديم. پيش از جشنواره هم خريداران خارجي از طريق ايميل فهرست فيلم‌هاي کتابخانه ويديويي را دريافت کردند که بيش از ??? اثر بود و از جزييات آثار آگاه شدند. عملا جشنواره به محلي براي خريد رايت تبديل شد يعني فيلمسازان، تهيه‌کنندگان و پخش‌کنندگان خارجي فيلم‌هاي مورد علاقه خود را مشاهده و متقاضي خريد آن‌ها شدند. همکارانم پس از پايان جشنواره هم گزارشي در اين باره ارايه و مذاکرات خود را با طرف هاي خارجي دنبال و پيگيري خواهند کرد.

*امسال در بخش برگزاري پنل هاي توليد مشترک شاهد چه اتفاقاتي بوديم؟
-نکته شاخص در بخش بين‌الملل و برگزاري پنل‌هاي توليد مشترک اين‌ بود که براي نخستين بار جشنواره را به فضايي براي گفت و گو بين هنرمندان داخلي، خارجي و رسانه‌ها تبديل کرديم. در واقع مهمانان خارجي تجارب خود را درباره توليد مشترک بيان و در مقابل پخش کنندگان، تهيه‌کنندگان و خبرنگاران سوالاتشان را مطرح کردند و عملا يک فضاي تبادل نظر و گفت‌و‌گوي سينمايي در جشنواره شکل گرفت که به نظرم نسبت به دوره‌هاي گذشته بسيار متفاوت بود.
مهم‌ترين ويژگي بخش بين‌الملل، امضاي تفاهم‌نامه سه جانبه بين دبير جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانا ايران، دبير جشنواره فيلم کودک روسيه و دبير جشنواره فيلم کودک کره جنوبي با عنوان همکاري هاي بين جشنواره اي اورسيا بود که خوشبختانه امضاي اين تفاهم‌نامه بازتاب خيلي خوبي در رسانه‌هاي خارجي داشت و اميدوارم اين موضوع به عنوان يک دستاورد جدي توسط مديران اين سه جشنواره مورد پيگيري قرار بگيرد و در آينده شاهد همکاري بين جشنواره‌اي، تبادلات سينمايي و توليدات مشترک بين اين سه کشور و همچنين کشورهاي اوراسيا باشيم.

*بخش کارگاه‌هاي آموزشي چه طور بود؟
-کارگاه‌هاي آموزشي امسال با قدرت بيشتري برگزار شد و استادان خارجي و داخلي تلاش کردند در کارگاه‌ها به سوالات جدي جوانان فيلمساز ايراني پاسخ دهند، موضوعاتي هم که همکاران ما انتخاب کرده بودند کاربردي و اساسي بود که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و برخي از کارگاه‌ها ظرفيتي بيش از پيش بيني را تجربه کرد و با استقبال گستره‌اي رو به رو شد. داوطلبان براي حضور در کارگاه‌ها از قبل ثبت نام کرده بودند و سپس رزومه ثبت‌نام شوندگان دريافت و ارزيابي‌ها صورت گرفت تا افراد داراي تخصص و علاقه وارد اين کارگاه‌ها شوند. کارگاه‌ها وجه فرهنگي، دانش افزايي و آموزشي جشنواره را نشان مي دهد، اميدوارم ضعف‌هاي امسال را ارزيابي کنيم و در سال‌هاي آينده همکاران ما بتوانند با قوت بيشتري اين بخش را برگزار کنند.

*در زمينه المپيادها چه دستاوردي داشتيد؟
-در زمينه «سومين المپياد فيلمسازي» مي‌‌توانم بگويم که بدون ترديد امسال استاندارد ويژه‌اي داشت و ما ضعف‌هاي دو دوره گذشته را شناسايي کرديم و حتي المقدور تلاش شد تا آن ضعف‌ها تکرار نشود. ما در المپياد شاهد ارتقاي سطح برنامه‌ها بوديم و از همکاران در انجمن سينماي جوانان و بنياد سينمايي فارابي که بازوهاي اصلي برگزاري اين رويداد بودند تشکر مي کنم. همچنين از همراهي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در المپياد فيلمسازي نوجوانان تشکر مي کنم.
امسال در المپياد «بخش ايده» اضافه شد و گروه سني شرکت کنندگان هم ?? تا ?? سال بود که به هشت گروه تقسيم شدند و هشت استاد راهنما شامل ايرج طهماسب، مرضيه برومند، کامبوزيا پرتوي، پوران درخشنده، ابوالفضل جليلي، علي اکبر قاضي‌نظام، عبدالله عليمراد و وحيد نيکخواه آزاد براي شرکت کنندگان در نظر گرفته شد و من از آنها قدرداني مي‌کنم.
در اين دوره فضاي بسيار زيبايي در ارتباط بين استادان راهنما و نوجوانان که سرشار از انرژي، ايده هاي ناب و شور فيلمسازي بودند خلق شد و در نهايت ايده‌ها و فيلم‌ها مورد ارزيابي قرار گرفتند و در اين دوره از المپياد به سه گروه از برگزيدگان مدال برنز، نقره و طلا اهدا شد.
تلاش همکاران ما در انجمن سينماي جوانان و بنياد سينمايي فارابي اين است که برنامه ريزي جامع‌تري براي برگزاري المپياد چهارم داشته باشيم و در تدارک برنامه‌هايي براي نوجوانان برگزيده هستيم.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.