سينما و هنر، پلي براي ارتقاي همکاري ايران و عراق

سينما و هنر، پلي براي ارتقاي همکاري ايران و عراق

ايران و عراق مشترکات زيادي از نظر فرهنگ و سياست دارند و به همين دليل توسعه فيلم سازي مشترک با عراق براي ايران در اولويت قرار دارد.
به گزارش ستاد خبري سي و دومين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان، شامگاه چهارشنبه (30 مرداد) در دومين شب جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان، جلسه اي براي تعامل و همکاري در زمينه توليدات سينمايي با احمد حسن موسي، مدير کل اداره سينما و تئاتر عراق برگزار شد.
عليرضا تابش، دبير سي و دومين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان در اين جلسه گفت: جايگاه شخص شما در سينماي اعراب جايگاه موثري است و ما اميدواريم بتوانيم در اين ملاقات در جهت توليد فيلم سينمايي مشترک به تعامل برسيم. در بنياد سينمايي فارابي يک دپارتمان براي توليدات مشترک ايجاد شده است. در سال هاي گذشته رويکرد ما توسعه همکاري و توليدات مشترک با کشورهاي همسايه است و عراق هم يکي از مهم ترين کشور هاي همسايه ماست.
وي افزود: شما در مدت برگزاري جشنواره مي توانيد از فيلم هايي که در جشنواره اکران مي شود، ديدن کنيد. در اين دوره براي اولين بار امکاناتي ايجاد شده که مهمانان جشنواره مي توانند به صورت زنده و از طريق ويديو لايو فيلم هاي در حال اکران را ببينند. شما نيز مي توانيد از اين طريق فيلم هاي در حال اکران را مشاهده کنيد.
دبير سي و دومين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان ادامه داد: در کشور ما جشنواره هاي مهمي در سطح بين الملل وجود دارد. جشنواره فيلم فجر، جشنواره فيلم کودکان و نوجوانان، جشنواره فيلم کوتاه و جشنواره فيلم مستند نيز از مهم ترين آن هاست که بُعد بين المللي دارند و فيلم هاي توليد عراق نيز مي توانند در اين جشنواره ها حضور پيدا کنند.
تابش گفت: دولت ايران بخش مهمي از سرمايه فيلم ها را مي پردازد و فيلم هاي سينماي ايران بر اساس سياست هاي دولت در بخش سينمايي توليد مي شوند. با اين حال در سينماي ايران موسسات چند گانه‌اي تاسيس شده که به نمايندگي از دولت با هنرمندان در ارتباطند و به روند فيلم سازي کمک مي کنند از جمله، بنياد سينمايي فارابي، موزه سينماي ايران و موسسه سيماي شهر.
وي افزود: همانطور که مي دانيد ايران و عراق مشترکات زيادي دارند و رابطه با عراق براي ما بسيار مهم است. ايران و عراق مشترکات زيادي از نظر فرهنگ و سياست دارند و به همين دليل توسعه فيلم سازي مشترک با عراق براي ايران در اولويت قرار دارد.
دبير سي و دومين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان گفت: تا به حال ده ها نمايشگاه عکس با موضوع پياده روي اربعين در ايران برگزار شده عکس هاي اين نمايشگاه توسط عکاس هاي ايراني برداشته شده بود و همچنين فيلم هاي خوبي توسط انجمن سينماي جوان ايران از اين رويداد توليد شده است. يکي ديگر از درخواست هاي ما برگزاري يک نمايشگاه عکس در طول برگزاري اين رويداد مهم مذهبي است.

حشدالشعبي، اولين ايده براي توليد فيلم مشترک
همچنين رائد فريدزاده، معاون امور بين‌الملل بنياد سينمايي فارابي گفت: يکي از گام‌هاي نخست ما در اين همکاري، در حوزه توليد مشترک، توليد فيلم با موضوعات مورد تاييد و مورد توافق طرفين است. گام دوم اين همکاري هم به اکران فيلم‌ها در سينماها و تلويزيون عراق مربوط مي شود.
وي افزود: بخش خصوصي سينماي ايران دغدغه اي در رابطه با اکران فيلم هاي سينمايي دارد. متاسفانه ما شاهد پخش تعدادي ويديو از قسمت هايي از فيلم‌هاي سينمايي ايران در فضاي مجازي بوديم. ما خواستار ايجاد يک فضاي امن براي اکران فيلم ها در کشور عراق هستيم. البته با توجه به تکنولوژي روز دنيا بخش بزرگي از اين امنيت ايجاد شده است.
معاون امور بين‌الملل بنياد سينمايي فارابي ادامه داد: بحث ديگري که مدنظر ما است تلفيق ساختمان هاي اقتصادي با مباحث فرهنگي است. در سطح شهر مي توان ساختمان هايي ايجاد کرد که علاوه بر کار تجاري، فعاليت هاي فرهنگي هم در آن انجام مي شود. مثل سالن سينما و سالن تئاتر. بحث آخري که مد نظر ماست، آموزش است. از شما مي خواهيم افرادي را از طرف اداره کل سينماي عراق درسطوح مختلف سينما به ما معرفي کنيد که بتوانند در کلاس هاي آموزشي ايران شرکت کنند.
فريدزاده ادامه داد: يکي از سوژه هاي پيشنهادي ما براي ساخت فيلم سينمايي مشترک با موضوع حشد الشعبي است. اين ايده در ديدار وزير هاي فرهنگ دو کشور نيز بيان شده بود. در اين صورت ما مذاکرات سياسي را به اقدامات عملگرايانه تبديل مي کنيم.
همچنين احمد حسن موسي، مدير کل اداره سينما و تئاتر عراق گفت: اين نشست يک نشست برادرانه است. درواقع ما و مردم ايران هدف هاي مشترک زيادي داريم و رابطه بسيار خوبي بين دو کشور برقرار است. سينما و هنر نيز مي تواند اين رابطه را عميق‌تر کند. يکي از پيشنهادات ما نيز توليدات سينمايي مشترک است. در البته براي توليد مشترک ما بايد به موضوعي برسيم که هر دو طرف بر آن رضايت داشته باشند و توقع تماشاگران را برطرف کند.
وي افزود: سينماي عراق سي سال است که از نظر اکران فيلم به صفر رسيده است. اين در حالي ست که در عراق سالن هاي سينماي پر ظرفيتي وجود دارد. اما اکران فيلم “محمد رسول‌الله” در سينماهاي عراق با استقبال خوبي روبرو شد. مردم عراق از يک هفته قبل از اکران اين فيلم در سينماها، بليط ها را پيش خريد کردند و سالن هاي سينماها پر مي شد. اميدواريم در طي اين همکاري بتوانيم فيلم هاي مهم و خوب سينماي ايران را به صورت مکرر در سينماهاي عراق به نمايش بگذاريم.
مدير کل اداره سينما و تئاتر عراق گفت: ما براي امضاي تفاهم نامه‌اي در جهت توسعه توليدات مشترک اعلام آمادگي مي‌کنيم و براي شروع کار مايليم يکي از فيلم هاي ايراني متناسب با حال و هواي محرم را از اول اين ماه مبارک در سينماها به اکران بگذاريم. علاوه بر اين ما مايليم که عوامل سازنده فيلم هاي ايراني که در عراق به اکران گذاشته مي شوند را براي معرفي شدن به تماشاگران به عراق دعوت کنيم. همچنين خواستار برگزار شدن ورکشاپ هايي مربوط به بحث سينما توسط سينماگرهاي ايراني هستيم. زيرا در حال حاضر ايراني ها توانايي بالايي در فيلم سازي دارند.
احمد حسن موسي خاطرنشان کرد: در زمان اکران فيلم هاي سينمايي ايران در سينماهاي عراق مي توان فضايي براي به نمايش گذاشتن عکس هاي رويداد پياده روي اربعين ايجاد کرد.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->