سومين المپياد فيلمسازي نوجوانان در ايستگاه آخر/ رونمايي از فيلم‌هاي ابوالفضل جليلي براي نخستين بار

سومين المپياد فيلمسازي نوجوانان در ايستگاه آخر/ رونمايي از فيلم‌هاي ابوالفضل جليلي براي نخستين بار

سومين المپياد فيلمسازي نوجوانان در حالي با معرفي برگزيدگان به پايان رسيد که براي نخستين بار در اين مراسم از فيلم هاي ابوالفضل جليلي رونمايي شد.
به گزارش ستاد اطلاع رساني سي و دومين جشنواره بين المللي فيلم‌هاي کودک و نوجوان، مراسم اختتاميه سومين المپياد فيلمسازي نوجوان پس از چهار روز، امروز چهارشنبه 30 مرداد با حضور مديران سينمايي، اساتيد ارشد از جمله ايرج طهماسب، کامپوزيا پرتوي، مرضيه برومند، پوران درخشنده، ابوالفضل جليلي، و… در سالن سوره حوزه هنري اصفهان با اجراي مژده لواساني برگزار شد.
در ابتداي اين مراسم، سيد صادق موسوي، مدير انجمن سينماي جوان ايران گفت: از حضور اساتيد تشکر مي کنم که موهايشان را در راه خاطره سازي براي کودکان سفيد کردند. من 40 سال دارم و هميشه با خود فکر مي کنم که نسل هاي بعدي چقدر از جواني ما جلوتر هستند. آينده ايران براي شماست و وقتي شما 40 ساله شويد، خيلي بهتر از من زندگي خواهيد کرد.
وي افزود: با وجود مشکلات فعلي مملکت، راه هنر بهترين راه براي انتخاب است که شما آن را انتخاب کرده ايد. از همه دست اندر کاران اين مراسم از جمله ستاد برگزاري جشنواره، بنياد سينمايي فارابي و همکارانم در انجمن سينماي جوانان تشکر مي کنم.
موسوي ادامه داد: با افتخار برگزيده هاي شما را بورسيه خواهيم کرد.
سپس حبيب ايل بيگي، مدير بخش المپياد جشنواره کودک و نوجوان با حضور روي صحنه بيان کرد: متني نوشته بودم که آن را کنار مي‌گذارم و فقط به همه خسته نباشيد مي گويم. روزي که قرار شد در بخش ايده هم کار کنيم، بر اين باور بوديم که نوجوانان ما مي توانند و اين اتفاق هم افتاد. از استاتيدي که بدون چشم داشت همه تجربيات خود را به بچه ها منتقل کردند تشکر مي کنم. کار داوري براي ما سخت بود و به نظر ما همه 64 نفر شايسته دريافت جايزه و مدال طلا هستند اما بايد به قانون وفادار بود. البته حضور در اين مرحله در کنار اساتيد براي بچه ها بزرگترين جايزه است.

المپياد مثل سنت استاد شاگردي است
پس از اجراي قطعاتي موسيقي توسط هنرمندان نوجوان، نوبت به عليرضا تابش، دبير جشنواره رسيد که با حضور روي صحنه درباره سومين المپياد فيلمسازي نوجوانان گفت: المپياد سوم نيز به ايستگاه پاياني رسيد و اميدوارم که خسته نباشيد. يکي دو روزي که در المپياد حاضر بودم، از چند نفر 16 ساله سوال کردم از آنجايي که ديگر امکان حضور در المپياد را نداريد، مي خواهيد چه کار کنيد؟ يکي گفت که به دنبال فيلمسازي حرفه اي مي روم و کس ديگري کمي با ترديد اين پاسخ را به من داد.
تابش افزود: انجمن سينماي جوان و کانون پرورش فکري براي شما جايي است که مي توانيد پيشرفت کنيد و براي ادامه راه فيلمسازي از کمک آن ها استفاده کنيد. در همه کشورهاي بزرگ، مسئله نوجواني بسيار اهميت دارد. همين جا کارگرداناني هستند که دغدغه مند زندگي خود را وقف نوجوانان کردند. از آن ها براي اين که در کنار ما بودند و مثل پدر و مادر به شما کمک کردند تشکر مي کنم. المپياد مثل سنت استاد شاگردي است که استادي همه تجربيات خود را به شاگردش مي داد.
وي خاطرنشان کرد: همه نوجوانان اينجا عطر و بوي ايران را مي دهند، افکار، نظرات، دغدغه ها و عقايد شما براي ما خيلي مهم است و در برنامه هاي اصلي ما قرار دارد. اميدوارم که المپياد فيلمسازي آرام آرام به يک نهاد مهم تبديل شود و بتوانيم جدي تر به مسائل نوجوانان بپردازيم.
برگزيدگان بخش فيلم مشخص شدند
پس از صحبت هاي تابش، نوبت به انتخاب برگزيدگان بخش فيلم المپياد فيلمسازي رسيد و به همين منظور هيئت انتخاب متشکل از حبيب ايل بيگي، محمدرضا کريمي، وحيد گلستان، حسين شيخ الاسلامي، سهيلا عسگري، داوود ضامني، وحيد گلستان، سعيد پور اسماعيلي و فريده روشن (عضو شوراي شهر اصفهان) براي اهداي جوايز روي صحنه آمدند.
در اين بخش مدال برنز المپياد به فيلم کوتاه «گذر زمان» به کارگرداني محمد امين فيروزه از تبريز و فيلم کوتاه «به چوک» به کارگرداني عارفه جعفري از ميبد رسيد.
مدال نقره در اين بخش به فيلم «در جست و جوي زندگي» به کارگرداني ايليا رمضاني از بوشهر رسيد و فيلم «دوختولور» به کارگرداني فاطمه زاهداني از بندرعباس رسيد.
و سرانجام مدال طلاي اين بخش به انيميشن «طغيان» به کارگرداني ماژان کيميايي از همدان رسيد.

گروه کامبوزيا پرتوي برنده مدال طلاي بخش ايده
پس از دريافت جوايز بخش فيلم، اساتيد ارشد المپياد روي آمدند تا جوايز برگزيدگان بخش ايده را اهدا کنند.
در اين بخش، مدال برنز به گروه‌هاي عبدالله عليمراد براي «ايده حياط» نوشته سيد متين احمدي از خميني شهر اصفهان، گروه مرضيه برومند براي ايده «من استيون هاوکينگ نيستم» با ايده اوليه ثمين ابوالحسني، گروه علي اکبر قاضي نظام براي ايده «آفرينش هستي» با ايده اوليه متينا اکبرزاده، گروه وحيد نيکخواه با ايده «يک تکه مداد» به نويسندگي امين يونسي و ايده «شير تو شير مجازي» به نويسندگي ثنا ابوالحسني و گروه ابوالفضل جليلي براي ايده طرح «گليم» از کيانا صابر و ايده «خورشيد را ديده ايم» از حنانه مرادي به طور مشترک رسيد.
مدال نقره اين بخش، به گروه هاي ايرج طهماسب براي ايده «گاوهاي فضايي» و ايده اوليه «شيرکاکائو مريخي» به همراه گروه پوران درخشنده براي ايده «کيپاپ» با ايده اوليه «موج هاي شادي روانه بود بر دل هاي خندان» رسيد.
مدال طلاي اين بخش به گروه کامبوزيا پرتوي با ايده «دوست عجيب من» با ايده اوليه دختر سيل نوشته رکسانا رسولي از اصفهان رسيد. ساره فيضي، هستي جعفرپور، هالن ميرآقا، زينب نجمي، مازيار جورکش و نگار خاني به همراه رکسانا رسولي اعضاي گروه برنده اين بخش بودند.

رونمايي از مجموعه آثار ابوالفضل جليلي
در اين مراسم همچنين عليرضا تابش روي صحنه آمد و گفت: سينماي ايران از ديد من، مثل يک قالي زيباست که اجزاي مختلفي دارد. گل وسط قالي، مرکز اصلي آن و تمايز و هويت سينماي ماست. هرچند که قالي ريشه هايي دارد و اجزاي آن جدا نشدني است. ابوالفضل جليلي گل وسط قالي سينماي ماست و ما امروز مي خواهيم پکيج فيلم هاي او را به شما هديه دهيم. جليلي از فيلمسازاني است که دغدغه مسائل نوجوانان را دارد و در فيلم هايش سراغ آدم هاي متفاوتي از جامعه رفته و دغدغه هاي آن ها را به فيلم تبديل کرده است.
سپس از مجموعه فيلم هاي ابوالفضل جليلي رونمايي شد و او درباره اين اتفاق گفت: آقاي تابش اولين مديري بود که به سراغ من آمد و جوياي احوال من شد. خوشحالم که پس از سي و چند سال مجموعه فيلم هاي من که سال ها توقيف بود به نمايش درآمد.
در پايان اين مراسم سه حمايت ويژه از ايده ها صورت گرفت و انجمن سينماي جوان از ايده «کيپاپ»، کانون پرورش فکري کودکان از ايده «حيات» و جشنواره رشد از ايده «من استيون هاوکينگ نيستم» تجليل کرد.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.