تابش: بخش‌هاي جنبي جشنواره فيلم کودک فضاي گفتمان فرهنگي است/ايل‌بيگي: استقبال از کارگاه‌هاي آموزشي و المپيادهاي سينمايي در اين دوره

تابش: بخش‌هاي جنبي جشنواره فيلم کودک فضاي گفتمان فرهنگي است/ايل‌بيگي: استقبال از کارگاه‌هاي آموزشي و المپيادهاي سينمايي در اين دوره

سي و دومين دوره از جشنواره بين المللي فيلم کودک و نوجوان اصفهان با تغييرات فراواني روبرو بوده است، يکي از مهمترين تغييرات موجود در اين دوره را بدون شک بايد به افزايش قابل توجه بخش‌هاي جنبي اين رويداد سينمايي نسبت داد.
شهر اصفهان طي سال‌هاي گذشته به نوعي به قطب سينماي کودک و نوجوان تبديل شده و نشان داده که با توجه به ظرفيت‌هاي موجود مي‌تواند پايگاهي هميشگي براي اين سينما محسوب شود، از طرفي استقبال مردمي نيز در اين کلان شهر از جشنواره فيلم کودک و نوجوان خوب بوده و هر سال شاهد افزايش استقبال مردمي نيز بوده است.
دوره جديد جشنواره بين المللي فيلم کودک و نوجوان اصفهان با تغييرات فراواني روبرو بوده است، يکي از مهمترين تغييرات موجود در سي و دومين دوره جشنواره را بدون شک بايد به افزايش قابل توجه بخش‌هاي جنبي اين رويداد سينمايي نسبت داد.
به همين مناسبت خبرنگار گروه فرهنگي خبرگزاري ميزان، با عليرضا تابش دبير جشنواره فيلم کودک و نوجوان و همچنين حبيب ايل بيگي مدير بخش المپياد و مشاور دبير به گفت‌گو نشسته و چند و چون برگزاري اين دوره از جشنواره فيلم کودک و همچنين افزايش بخش‌هاي جنبي آن را جويا شده است.

* براي نخستين بار نظرسنجي مردمي در جشنواره فيلم کودک و نوجوان به صورت حرفه‌اي اتفاق مي‌افتد
عليرضا تابش دبير سي و دومين جشنواره بين المللي فيلم کودک و نوجوان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگي خبرگزاري ميزان، پيرامون برگزاري سراسري اين دوره از جشنواره گفت: سينماي کودک همواره نيازمند فضاي نشاط‌آور براي کودکان و خانواده‌هاي آنان است، اين اتفاق باعث شده ما نه تنها شهر اصفهان را به عنوان مرکز و محور اصلي جشنواره در نظر گرفتيم بلکه ?? شهر کشور نيز همزمان گزيده آثار حاضر در اين جشنواره را به نمايش مي‌آورند.
وي با اشاره به فعاليت سينماهاي سيار در سراسر کشور افزود: امسال به همت انجمن سينماي جوان در ??? نقطه کشور سينماي سيار دائر شده و در نقاط سيل زده و محروم کشور آثار سينمايي کودک به نمايش در آمده است، غرض ما اين است که در نقاط مختلف کشور شادابي و نشاط جشنواره فيلم کودک و نوجوان را بسط و گسترش دهيم.
دبير سي و دومين جشنواره بين المللي فيلم کودک و نوجوان اصفهان در همين راستا ادامه داد: ما قصد داريم در شهر اصفهان فضا و بستري براي گفت‌وگو و دانش افزايي بوجود آوريم، اميدواريم با ايجاد اين فضا مردم بتوانند از تمامي تدارکات ديده شده در فضايي مبتني بر گفت‌وگو استفاده کنند.
وي درباره بخش‌هاي جنبي جشنواره فيلم کودک خاطرنشان کرد: بخش‌هاي جنبي جشنواره کودک و نوجوان از اين رو براي ما مهم بوده که مي‌خواهيم به ابعاد مختلف سينماي کودک و نوجوان توجه بيشتري کنيم، اين را هم بايد در پايان اضافه کنم که امسال براي نخستين بار به طور حرفه‌اي در سينماهاي شهر اصفهان نظرسنجي صورت خواهد گرفت. سوالات اين نظرسنجي ها علمي و حول محور سينماي کودک بوده و علاقمندي و ذائقه نسل جديد نسبت به آثار سينماي کودک را در نظر گرفته است.

* استقبال بسيار از کارگاه‌هاي آموزشي و المپيادهاي سينمايي جشنواره فيلم کودک و نوجوان
حبيب ايل بيگي مدير بخش المپياد و مشاور دبير سي و دومين جشنواره بين المللي فيلم کودک و نوجوان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگي خبرگزاري ميزان، پيرامون برگزاري اين دوره از جشنواره گفت: اين دوره از جشنواره نگاه تازه‌اي به فيلم‌ها در بخش اکران و عرضه داشته و تلاش شده تا آثاري که شانس خوبي براي اکران دارند به جشنواره دعوت شوند، در کنار اين اقدام نهادهاي پخش و عرضه سينما نيز به جشنواره دعوت شده اند تا به صورت مستقيم بتوانند آثار را براي اکران انتخاب کرده و به بازگشت سرمايه در سينماي کودک و نوجوان کمک کنند.
وي در همين راستا ادامه داد: در دوره هاي گذشته بسياري از پخش کنندگان از توليدات سينماي کودک بي خبر بودند اما در حال حاضر خوشبختانه چهار فيلم از هفت فيلم بخش مسابقه از همين حالا مقدمات اکرانشان فراهم شده و پخش کننده دارند.
مدير بخش المپياد و مشاور دبير جشنواره کودک درباره بخش‌هاي جنبي افزوده شده به اين دوره از جشنواره اضافه کرد: بخش اصلي و مهم جشنواره فيلم‌هاي بخش مسابقه است، از نظر من خاطره انگيزترين دوره هاي يک جشنواره زماني بوده که در آن فيلم هاي خوب اکران شده است، تلاش ما هم در اين دوره از جشنواره اکران آثار با کيفيت بوده است.
وي در همين راستا ادامه داد: بخش هاي جنبي جشنواره فرصتي براي انتقال تجربه از اساتيد و فيلمسازان با تجربه به جوانان است، امسال در بخش بين الملل و داخلي ورکشاپ‌هاي بسيار خوبي در بخش عرضه و پخش اقتصادي سينما در نظر گرفته شده که در نوع خود نگاهي تازه به سينماي کودک است.
ايل بيگي بخش‌هاي جنبي جشنواره فيلم کودک را مهم خواند و خاطرنشان کرد: شايد تمام افرادي که به جشنواره فيلم کودک مي آيند نتوانند به تماشاي آثار بنشينند، پس ما بايد محيطي را فراهم آوريم که آن افراد نيز از جشنواره بهره‌مند شوند، خوشبختانه تاکنون استقبال بسيار خوبي از بخش‌هاي جنبي همچون کارگاه‌هاي آموزشي و المپيادهاي سينمايي به عمل آمده است.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.