رويکرد کلي جشنواره فيلم کودک تغيير کرد/ پايان فشار براي فيلمسازي با هدف جشنواره

رويکرد کلي جشنواره فيلم کودک تغيير کرد/ پايان فشار براي فيلمسازي با هدف جشنواره

دبير جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان از برگزاري سي و دومين دوره جشنواره و تفاوت آن با سال هاي گذشته و آثار قابل توجه رسيده به دبيرخانه گفت.
به گزارش خبرنگار سينماي صبا، با نزديک شدن به روزهاي برگزاري سي و دومين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان که از ?? مرداد تا ? شهريور ماه در شهر اصفهان برگزار خواهد شد و با شروع کار هيات انتخاب اين دوره از جشنواره، در ارتباط با برگزاري و تفاوت جشنواره با سال هاي گذشته، توليدات فيلم ها، انيميشن هاي اين حوزه و توجه به حوزه بين الملل، با عليرضا تابش دبير اين دوره از جشنواره که مدير عامل بنياد سينمايي فارابي به عنوان متولي سينماي کودک نيز است و براي اولين سال دبيري اين جشنواره را بر عهده دارد، گفت و گويي انجام داديم که در ادامه مي خوانيد.

*در ابتدا از توليدات فيلم‌ کودک در سال جاري و تاثير حجم توليد بر جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان بگوييد؟
-پاسخ به اين پرسش از جهات مختلف ممکن است، اما مهمترين نکته به گمان من آن است که رابطه‌ ميان جشنواره و سينماي کودک، دقيقا برعکس رابطه‌اي است که در پرسش شما مطرح شده است. در واقع بايد بگويم اين فيلم‌هاي کودک نيستند که به جشنواره کمک مي‌کنند، بلکه جشنواره ابزاري است براي نمايش و معرفي سينماي کودک به اقشار مختلف جامعه، همچون آينه‌اي سراسري که افراد و بازيگران اين‌حوزه را به شکلي منصفانه و درخور براي جامعه به نمايش مي‌گذارد و نقاط قوت و ضعفشان را منعکس مي‌کند.
با توجه به اين نکته مي‌توان گفت امسال نيز ما تمام تلاش‌مان را خواهيم کرد تا جشنواره، رسالت و ‌ماموريت خود را در اين راستا به بهترين وجه انجام دهد، اما قضاوت کيفي در باب آثار بيشتر وظيفه هيات داوري و مخاطبان اين آثار است و بايد منتظر روزهاي جشنواره براي پاسخ گرفتن از آنان بمانيم. نکته ديگر اينکه امسال تلاش نشده توليدات سينماي کودک فقط مختص به جشنواره باشد اين بدين معناست که روند طبيعي توليدات اين حوزه از سوي فارابي پيگيري مي‌شود و ما هيچ فشار و عجله‌اي براي اينکه فيلم‌ها فقط به جشنواره برسند نداشتيم. در واقع هدف ما اين بود که فيلم‌ها براي سينماي کودک مفيد باشند.

*آيا امسال شاهد توليدات انيميشن خوب هم هستيم؟
-جواب به اين سوال نيز تنها پس از داوري آثار ممکن مي‌شود، آنچه در حال حاضر مي‌توان گفت اين است که آثار پويانمايي سينمايي و کوتاه قابل توجهي به دبيرخانه ارسال شده که نشانه پويايي و سرزنده بودن جامعه انيميشن ايران است.

*بحث استعداديابي که هر سال درباره‌اش اخبار زيادي منتشر مي شدد چه نتيجه‌اي داشته است؟ براي مثال استعدادهاي سال‌هاي قبل در حال حاضر چه فعاليت‌هايي مي‌کنند؟
-اگر مراد از استعداديابي، برگزاري المپياد فيلمسازي است بايد اشاره کنم که مجموع حاضران در دوره‌هاي پيشين، تحت حمايت نظام آموزشي انجمن سينماي جوانان ايران قرار گرفته‌اند و رابطه‌ مديريت سينمايي کشور با برگزيدگان دوره‌هاي قبلي قطع نشده است اما براي ديدن نتيجه‌هاي اين دست مسايل بايد صبر داشت، دانه‌اي که در طول المپياد در وجود نوجوانان کاشته مي‌شود، براي شکوفا شدن نيازمند طي زمان، مراقبت و آبياري و البته صبر است.

*با توجه به اينکه شما در ميانه راه انجام امور جشنواره مسئوليت دبيري را برعهده گرفتيد، مشخصا خودتان هم برنامه‌ اي براي جشنواره امسال درنظر گرفته ايد؟
-مهمترين تفاوت جشنواره امسال، تغيير رويکرد کلي و اتخاذ موضع جديد در بينش نسبت به سينماي کودک و نوجوان است. دنياي امروز تحولاتي اساسي را تجربه کرده است و نگاه ما به سينما نمي‌تواند به اين تغييرات بي‌تفاوت باشد. «گذار از سينما به صنعت تصوير»، «گذار از اثر به منظومه‌ محتوايي» و «نگرش به سينما از زاويه کارآفريني و خلق مجموعه‌هاي کسب و کاري محتوامحور» کليدواژه‌هاي اين تغيير نگاه هستند که خود را در تاسيس بخش‌ها و برنامه‌هاي جديد (همچون بخش وب‌سري، حضور ساماندهي شده دفاتر پخش در جشنواره و تدوين نمايه‌ اقتصادي آثار) نشان مي‌دهند. اميد ما اين است که امسال شاهد جشنواره‌اي به روزتر، کارآمدتر و متناسب با شرايط خاص کشور و وضعيت بين‌الملل صنعت تصوير باشيم. همچنين روند توليد و مسير عادي توليد در حوزه سينماي کودک و نوجوانان نيز در بنياد سينمايي فارابي دچار تغيير و تحول شده است.

*برنامه اي براي نمايش فيلم ها به جز حضور در جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان هم داريد؟
-ما در سال‌هاي نه چندان دور اين مشکل را داشتيم که فيلم‌هاي حوزه کودک و نوجوان تنها به قصد حضور در جشنواره توليد مي‌شدند و کارکرد ديگري نداشتند، اما اين نگاه در راستاي اهداف حمايتي از توليد فيلم‌هاي کودک و نوجوان در بنياد سينماي فارابي تغيير جدي کرده است.

*برنامه شما براي بخش بين‌الملل جشنواره امسال چيست و اين بخش چه تغييراتي را به خود مي‌بيند؟
-سينما يکي از راه‌هاي گفت‌وگو ميان ملت هاست و در شرايط روز کشور مي‌تواند راهگشا باشد. در بخش بين‌الملل جشنواره ما تلاش خواهيم کرد با گسترش فرصت‌هاي توليد مشترک و ايجاد گفت‌وگو ميان کشورهاي متنوع، تصوير متفاوتي از فرهنگ و حوزه صنعت تصوير ارائه دهيم.
زهرا دمزآبادي

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.