برنامه‌هاي جديد بخش بين‌الملل جشنواره فيلم کودک

برنامه‌هاي جديد بخش بين‌الملل جشنواره فيلم کودک

دبير سي ‌و دومين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان برنامه هاي جديد بخش بين الملل اين دوره جشنواره را تشريح کرد.
عليرضا تابش ، دبير سي ‌و دومين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان، در پاسخ به سوال خبرنگار سينمايي خبرگزاري موج در مورد تصميمات جديد اتخاذ شده براي تشکيل بازار تخصصي بين المللي فيلم کودک در حاشيه اين جشنواره گفت: سي و دومين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان امسال در اصفهان، در شرايطي برنامه ريزي و اجرا مي شود که تلاش همکاران ما دربخش بين الملل جشنواره بر اين بوده که براي اولين بار، يک کتابخانه ويدئويي (Video library) از گزيده فيلم هاي شاخص سينماي کودک و نوجوان ايران پس از انقلاب را تهيه کنند. ظرف چند ماه گذشته، پس از انتصاب من به عنوان دبير، جز اولين برنامه هايي بود که همکاران ما همت کردند و اين کتابخانه ويدوئي را سامان دادند.

*گام آغازين ورود سينماي کودک و نوجوان ايران به بازارهاي جهاني و منطقه
وي تشريح کرد: در اين مدت بيش از دويست فيلم کودک و نوجوان سينماي ايران را با زير نويس انگليسي به همراه مواد تبليغي فيلم ها مانند تيزر ، پوستر و اطلاعات فني مربوط به فيلم شامل تهيه کننده، کارگردان ، توزيع کننده و عوامل آن را جمع آوري کرده ايم و در ايامجشنواره فيلم کودکان در اصفهان مستقر مي شود تا مهمانان خارجي جشنواره که از طيف ها و کشورهاي مختلفي هستند بتوانند با جستجو و تماشاي آن، آثار مورد نظرشان را انتخاب کنند.
تابش افزود: به همين منظور از خريداران فيلم بويژه از خريداران منطقه اي دعوت کرده ايم که به اصفهان سفر کرده و از اين بخش جشنواره بازديد کنند. اين آثار با زيرنويس انگليسي و به همراه استانداردهاي عرضه بين المللي آماده و طراحي شده است. اميدوارم که اين يک گام آغازين باشد تا بتوانيم آثار سينماي کودک و نوجوان ايران را به مشتريان خارجي ارائه کنيم و جشنواره اصفهان را با خريداران خارجي مرتبط کند.
وي تصريح کرد: ما به عمد آثار مربوط به ده سال اخير سينماي کودک و نوجوان را در کتابخانه ويدئويي جشنواره ارائه کرده ايم، گرچه از کارگردانان مشهور همچون عباس کيارستمي و مجيد مجيدي و… که به نوعي برند سينماي ما هستند و سينماي کودک و نوجوان ايران را به جهان معرفي کرده اند، مجموعه آثارشان ارائه خواهد شد.

*برنامه هاي همسو با تحولات مخاطب کودک و نوجوان
دبير سي ‌و دومين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان ادامه داد: در بخش بين الملل جشنواره کارهاي ديگري هم شده که خوب است به آن اشاره کنيم. جشنواره امسال سعي دارد تا همسو با تحولات نسل جديد مخاطبان اين گونه سينمايي در ايران، برنامه هاي متنوع و نويي در اين بخش برنامه ريزي کند. نسلي که به نوعي زندگي اش در دوران پساديجيتال است و با انواع اپ و سرگرمي هاي متفاوت اينترنتي و ديجيتال سر مي کند و دسترسي زيادي به انواع محصولات بصري، تصويري و سرگرمي دارد.
وي تشريح کرد: از اين جهت، ما بايد گام جديدي به سوي جهان خلاق کودک و نوجوان برداريم؛ بنابراين سلسله برنامه هايي را در بخش ملي و بين الملل جشنواره تدارک ديده ايم که شاهد برگزاري آنها در اصفهان خواهيم بود. به عنوان مثال پنل تحليلي توليد مشترک فيلم کودک با حضور نمايندگان سينماي شش کشور جهان برگزار مي شود.
تابش ادامه داد: برگزاري هفت سخنراني و کارگاه آموزشي با موضوعات نقد فيلم براي کودکان، بررسي سينماي کودک ايران در دوران معاصر، سينماي واقعيت مجازي در عصر جديد، راهکارهاي ساخت انيميشن کوتاه ، شيوه هاي عرضه فيلم کودک در بازارهاي جهاني، سواد فيلم براي کودکان و مولفه هاي روايي سينماي کودک برنامه ديگر جشنواره است.

*خواهر خوانده ها به اصفهان مي آيند
وي افزود: همچنين به دليل اينکه شهر تاريخي و زيباي اصفهان ميزبان جشنواره است، مهماناني را از موسسات و کمپاني هاي هفت شهر خواهرخوانده اصفهان دعوت کرده ايم. بر همين اساس با محوريت اصفهان و آن شهرها، براي ايجاد تفاهم و همکاري مشترک براي ادوار مختلف جشنواره و با هدف تقويت سينماي کودک و نوجوان بين ايران و آن کشورها، برنامه ريزي کرده ايم.

*امضاي تفاهم نامه اوراسيايي براي حمايت از توليد مشترک
دبير سي ‌و دومين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان اعلام کرد: همينطور بخشي با عنوان نمايش ويژه داريم که با همکاري جشنواره هاي انسي فرانسه، تاتارستان روسيه، تفليس گرجستان و کپنهاگ دانمارک برگزار مي شود. در عين حال تفاهم نامه اي هم با انجمن جشنواره فيلم اوراسيايي با کشورهاي روسيه و کره جنوبي جهت حمايت از توليد مشترک فيلم هاي کودک و نوجوان براي دو سال آينده امضا مي شود. اين تفاهم نامه سه جانبه نتيجه ماه ها مذاکره همکاران ما است که خوشبختانه در ايام جشنواره به نتيجه مي رسد.

*تلاش براي حضور پررنگ رسانه هاي بين المللي
عليرضا تابش گفت: در تلاشيم تا از رسانه هاي بين المللي، مخصوصا رسانه هاي منطقه براي حضور در اين جشنواره دعوت کنيم چرا که اين رويداد بين المللي که در اصفهان برگزار مي شود، نماد مهمي از ديپلماسي عمومي و ديپلماسي فرهنگي در کشور ما است. هجمه ها و تهديدهاي زيادي عليه کشور ما وجود دارد اما اين رويداد بزرگ و مهم هنري با موضوع کودک و نوجوان که خود نشانه اي از صلح، گفت و گو و روا‌‌داري مردم ايران است با حضور موثر رسانه هاي بين‌المللي در اصفهان بازتاب بيشتري خواهد داشت.
وي با بيان اينکه ثبت نام ها انجام شده و دعوت ها در دست انجام است، گفت: اميدوارم که رسانه هاي بيشتري نسبت به سالهاي قبل بتوانند حضور پيدا کنند و ماهم به دنبال ايجاد شرايط مناسب هستيم تا رسانه هاي بين المللي و بويژه رسانه‌هاي منطقه، صداي متفاوت اين جشنواره فرهنگي هنري را به جهان منعکس کنند.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->