ضرورت حمايت ويژه از سينماي استراتژيک

ضرورت حمايت ويژه از سينماي استراتژيک

سينماي استراتژيک دوران بلوغ خود را سپري مي‌کند و حمايت ويژه از آن ضروري است.
عليرضا تابش در گفت‌وگوي اختصاصي با خبرنگار خبرگزاري صدا و سيما گفت: سينماي استراتژيک در ايران دوران بلوغ خود را سپري مي‌کند و در ? تا ? دهه گذشته روند توليد فيلم‌ها يا مجموعه‌هاي نمايشي به شکلي بوده که به مسائل استراتژيک توجه بيشتري شده است. هنرمندان بيشتري درگير اين موضوع شده و مخاطبان اين آثار هم افزايش پيدا کرده‌اند.
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي با بيان اينکه توليد آثار سينمايي با موضوعات استراتژيک و تاريخي همواره دغدغه سينما دوستان بوده است، افزود: اکنون شاهد بلوغ سينماي استراتژيک هستيم، وقتي از سينماي استراتژيک حرف مي‌زنيم نبايد آن را به تعداد محدودي حوزه به عنوان مثال حوزه مقاومت محدود کنيم. مسائل انساني هم جزو موضوعات استراتژيک به حساب مي‌آيد. سينماي انساني ايران در ? تا ? دهه اخير گفتماني را معرفي کرده که به نوعي گفتمان سينماي استراتژيک ايران است. فيلم‌هايي در بخش کودکان و نوجوانان و مقاومت مي‌تواند حرف‌هاي استراتژيک بزند.
وي ادامه داد: اگر سينماي چند سال اخير را رصد کنيم خواهيم فهميد که در سينماي ايران زنجيره محتوايي خاصي پي گرفته مي‌شود. بسيار خوشحاليم که در سال‌هاي گذشته در بنياد سينمايي فارابي از زنان و مردان فيلم اولي حمايت کرديم که آثاري با مضامين استراتژيک توليد کرده‌اند.
تابش گفت: اخلاق گرايي، اميد آفريني، اعتماد به نفس، مبارزه با فساد، عدالت خواهي و توجه به ارتقاء سرمايه اجتماعي در کشور و مباحث مربوط به خانواده موضوعاتي است که در اولويت بنياد سينمايي فارابي است و از توليد چنين آثاري حمايت مي‌کنيم.
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي در پاسخ به اين سؤال که براي نمايش گسترده آثار سينماي استراتژيک در بازار‌هاي جهاني چه اقداماتي انجام شده است؟ گفت: بسياري از آثار سينمايي ما نمايه و سويه جديدي از ايران را به جهانيان معرفي مي‌کند. بسياري از افراد تحت تاثير سينماي ايران قرار گرفته‌اند و در اين سال‌ها تلاش کرده‌ايم فيلم‌هايي با موضوعات استراتژيک را به جهانيان معرفي کنيم. براي اين آثار نمايش ويژه مي‌گذاريم و اين آثار را به خريداران خارجي معرفي مي‌کنيم. هر چه اين گونه فيلم‌ها در معرض رسانه‌ها و شبکه‌هاي اينترنتي و خارجي قرار گيرد افکار عمومي را تحت تأثير قرار مي‌دهد. بايد به اين امر توجه کرد که فيلم‌هاي استراتژيک کار ديپلماسي فرهنگي را انجام مي‌دهد. اکنون بسياري از رسانه‌هاي خارجي دست به تخريب فرهنگ و ارزش‌هاي ما مي‌زنند و سينماگران ما هم با آثارشان پاسخي درخور به آن‌ها مي‌دهند.
وي درباره حمايت بنياد سينمايي فارابي از آثاري با موضوعات استراتژيک هم گفت: ما چند سالي است که در فارابي جلساتي براي هم افزايي و پرداخت درست به چنين موضوعاتي برگزار مي‌کنيم. در اين جلسات با به اشتراک گذاشتن نظرات، جلوي تکرار يا موازي کاري گرفته مي‌شود. مسأله بعدي موضوع تأمين بودجه است که امسال سازمان سينمايي برنامه و بودجه‌اي را مختص اين کار در نظر گرفته است که به زودي اعلام خواهد شد.
تابش در پاسخ به اين سؤال که حسين انتظامي رئيس سازمان سينمايي گفته است که برنامه و بودجه‌اي را مختص توليد آثار سينمايي فاخر با موضوعات استراتژيک و تاريخي در نظر گرفته و مسؤوليت اين کار را بر عهده بنياد سينمايي فارابي قرار داده‌ايم، گفت: به طور معمول اين آثار پيش توليدي زمان بر و توليدي پر هزينه دارند و بخش خصوصي کمتر زير بار توليد چنين آثاري مي‌رود.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->