«فيلم نگار» به شماره 199 رسيد

«فيلم نگار» به شماره 199 رسيد

شماره 199 ماهنامه تخصصي فيلمنامه نويسي «فيلم نگار» منتشر شد.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، در سرمقاله اين شماره از ماهنامه «فيلم نگار» با مضمون سينماي ديني به سينماي عاشورايي پرداخته است.
در بخش سينماي ايران جايگاه زاويه ديد و شکل‌گيري منطق دروني روايت عاشقانه فيلم «شبي که ماه کامل شد»، بررسي سير تحول شخصيت از طريق جابه‌جايي زنداني و زندانبان، مکانيسم طراحي معما در روند داستان پردازي و تعريف کاتارسيس در فيلمنامه «سرخ پوست»، نگاهي به فيلم «به دنيا آمدن» از دريچه سينماي اجتماعي و... مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر اين در بخش سينماي ايران به اکران فيلم‌هاي «شبي که ماه کامل شد»،«سرخ پوست»، «نبات»، «به دنيا آمدن»، «سامورايي در برلين» و... پرداخته شده است.
همچنين در بخش پرونده يک موضوع، نقش استعاره در تعريف و تکامل بيان سينمايي با نگاهي به تريلوژي کريستف کيشلوفسکي، بررسي مفهوم استعاره در فرهنگ فيلمنامه‌نويسي، نگاهي به چيستي استعاره‌هاي کليشه‌اي، مرز و کارکرد آنها و... مورد بررسي قرار گرفته است.
در بخش سينماي جهان نيز در «بن مايه»، به اقتباس سينما از ادبيات، اقتباس سينمايي چيست؟، مطالعه تطبيقي رمان و فيلمنامه «به اميد ديدار در آن دنيا»، در «کشمکش» به بررسي الگويي روايي نمايش ترس اجتماعي و نگاهي به چگونگي محو مرزها در «ديوانه»، در «کارگاه فيلمنامه» به رازهاي پنهان فيلمنامه و... پرداخته شده است.
گفت‌وگو با نرگس آبيار فيلمنامه‌نويس و کارگردان «شبي که ماه کامل شد»، نيما جاويدي فيلمنامه‌نويس و کارگردان «سرخ پوست»، محسن عبدالوهاب فيلمنامه‌نويس و کارگردان «به دنيا آمدن» و پگاه ارضي فيلمنامه‌نويس و کارگردان «نبات» از ديگر بخش‌هاي اين ماهنامه است.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->