هنر را به سمت اقتصاد خلاق سوق دهيد

هنر را به سمت اقتصاد خلاق سوق دهيد

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: نبايد تصور کرد که فرهنگ و هنر حتماً هزينه‌ساز است و در اين حوزه مي‌توانيم به يک اقتصاد خلاق فکر کنيم.
به گزارش ايسنا، سيد عباس صالحي در شوراي مشترک اداري و فرهنگ عمومي استان کرمان گفت: قرار است در تفاهم‌نامه بين وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و استانداري کرمان مبلغ 130 ميليارد تومان در راستاي تکميل تالار مرکزي کرمان، کتابخانه‌هاي عمومي شهرهاي مختلف، سيستم‌هاي نمايش ديجيتال و سينماهاي سيار، تعمير و تجهيز مجتمع‌هاي فرهنگي شهرستان‌ها، موزه هنرهاي معاصر، تأمين مکان خانه هنرمندان و حمايت از آن، کمک به صندوق توسعه تئاتر و ايجاد ظرفيت براي معين‌هاي اقتصادي در حوزه مختلف در شهرستان‌ها هزينه شود.
وي با اشاره به بخش‌هايي از بيانيه اخير مقام معظم رهبري يادآور شد: علم، پژوهش و جهاد علمي يکي از محورهاي اين بيانيه است که در اين رابطه بايد توجه داشت که حرکت‌هاي قابل توجهي را در حوزه پيشرفت‌هاي علمي پيدا کرده‌ايم اما با قله‌ها فاصله داريم.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با تاکيد بر اين مطلب که در حوزه فرهنگ و مناسبات آن در حوزه جهاد علمي بايد کارهايي انجام شود، خاطرنشان کرد: جامعه ايراني به مفاخر کهن و معاصر خود به عنوان گروه مرجع توجه داشته و به عنوان هويت خود روي آن تمرکز دارد. بحث اتاق‌هاي فرهنگ با علم و فناوري در مرکز کشور آغاز به کار کرده است و در شهرستان‌ها نيز ايجاد مي‌شود تا مناسبات حوزه فرهنگ، علم و فناوري مستحکم و قوي شود.
صالحي تاکيد کرد: در استان کرمان شرايط بهتري داريم و مناسبات حوزه دانشگاه و فرهنگ بايد ارتقا يابد و اين کار مي‌تواند به مناسبات حوزه فرهنگ نيز کمک کند.
وي معنويت و اخلاق را از ديگر محورهاي بيانيه رهبر معظم انقلاب اسلامي برشمرد و گفت: سرمايه اجتماعي خوبي در حوزه معنويت داريم و با وجود اينکه فضاي جهاني، فضاي معنويت‌زدايي است، سرمايه معنويت‌گرايي در ايران داريم و قطعاً جريان‌هايي که مي‌خواهند معنويت را تحت الشعاع قرار دهند نيز فعال هستند.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با تاکيد بر اين مطلب که سرمايه اجتماعي، تاريخي و به‌الفعل در کشور قوي است، تصريح کرد: در حوزه اخلاق عمومي و حرفه‌اي احتياج به کارهاي بسيار جدي‌تري داريم و در اين راستا در حوزه مديريت کلان، فرهنگ و مناسبات آن و فرهنگ عمومي بايد در حوزه اخلاق کار جدي انجام دهيم.
صالحي با اشاره به اينکه يکي ديگر از محورهاي سخنان مقام معظم رهبري در حوزه اقتصاد است، عنوان کرد: نبايد تصور کرد که فرهنگ هنر حتماً هزينه‌ساز است و در اين حوزه مي‌توانيم به يک اقتصاد خلاق فکر کنيم.
وي ضمن اشاره به اينکه در حوزه توليد محتوا در فضاي سنتي و ديجيتال کارهاي خوبي در حال شکل‌گيري است، گفت: در صنعت سينما، هنرهاي تجسمي، اسباب‌بازي و تبليغات زمينه‌هاي اقتصادي خوبي وجود دارد. امروز اقتصاد تبليغات در کشور 5 هزار ميليارد تومان است، با فعال‌سازي ظرفيت‌هاي اقتصاد هنر مي‌توان اين حوزه را از فضاي حمايتي به فضاي مبدل درآورد.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به اينکه ايده‌هاي مختلفي در فضاي اقتصاد فرهنگ و هنر داريم، اظهار کرد: عدالت، استقلال و آزادي، عزت ملي و سبک زندگي از ديگر محورهاي مورد نظر در بيانيه رهبر معظم انقلاب اسلامي است. استان کرمان نيز به عنوان استان مقاومت و تمدن تاريخي و پرظرفيت است و حتماً با اين نگاه در خدمت مردمان آن هستيم.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->