ضرورت انجام مطالعه درباره تجربه‌هاي ايسنا

ضرورت انجام مطالعه درباره تجربه‌هاي ايسنا

جشن تولد ?? سالگي ايسنا امروز (?? آذرماه) با حضور احمد مسجدجامعي - عضو شوراي اسلامي شهر تهران - برگزار شد.
به گزارش ايسنا، احمد مسجد جامعي به همراه تهران‌گردان به مناسبت نوزدهمين سالگرد تاسيس ايسنا در محل اين خبرگزاري و در حاشيه آخرين تهران گردي پاييزي حضور يافت.
وي با بيان اينکه مجوز تاسيس ايسنا را من امضاء کردم، گفت: بيست سال پيش زماني که مجوز ايسنا را امضاء کردم حرکت متفاوتي انجام شد چرا که همه خبرگزاري‌ها دولتي بودند و ايسنا تنها خبرگزاري غير دولتي محسوب مي‌شد و آن زمان که ايسنا وارد عرصه شد خيلي هم حرفه‌اي نبود اما جسارت، شجاعت و صداقت زيادي در انتشار اخبار داشت.
مسجدجامعي افزود: ايسنا حرکت بين‌رشته‌اي در جذب خبرنگار داشت و با افزايش حجم توليد خبرها کار ويژه‌اي را انجام داد. ايسنا از دانشجوياني به عنوان خبرنگار استفاده کرد که شجاعت و چابکي خاصي داشتند و عمدتا اخباري منتشر مي‌کرد که رسانه‌هاي دولتي آن زمان اين کار را نمي‌کردند.
وي با بيان اينکه ?? سال از عمر ايسنا مي‌گذرد گفت: در حال حاضر با پديده‌اي تحت عنوان ريزرسانه‌ها مواجه هستيم که در حوزه خبر تاثير گذار و جريان ساز هستند البته بايد در دوره‌ جديد مديريت رسانه‌اي به مساله‌ي ريزرسانه‌ها بپردازيم چرا که عمدتا اين ريزرسانه‌ها حتي رسانه‌هاي رسمي را تحت تاثير قرار مي‌دهند.
اين عضو شوراي اسلامي شهر تهران با اشاره به اينکه با اين که ايسنا تاثير زيادي در عرصه‌ خبر گذاشته است اما متاسفانه مطالعاتي در خصوص تجربيات ايسنا صورت نگرفته است،اظهارکرد: ايسنا با امکانات کاملا معمولي متولد شد اما توانست تجربيات و تاثير گذاري زيادي داشته باشد که بايد در مورد اين موضوع مطالعه شود.
وي با بيان اين که يکي از اتفاقاتي که ايسنا تاثيرگذاري زيادي در آن داشت، خبررساني درباره حادثه پلاسکو بود، گفت: ايسنا در تهيه خبر در پلاسکو دستش باز نبود و خبرنگاران ايسنا فداکارانه نسبت به انتشار اخبار و گزارش از پلاسکو اقدام کردند. به گونه‌اي که در بررسي‌ها مشخص شد خبرنگارانش مجبور بودند در فضاي نابرابر پوشش اخبار پلاسکو براي رسانه‌ها در برخي موارد حتي پنهان شوند تا بتوانند اخبار درست منتشر کنند.
مسجد جامعي با بيان اين که بيشترين اخبار گزارش و عکس در مورد پلاسکو توسط ايسنا منتشر شده است،اظهارکرد: شجاعت در کار ايسنا و عدم محافظه کاري از ويژگي‌هاي ايسنا است.
مسجدجامعي گفت: براي ايسنا يک تعبيري به کار برده و مي‌برم. هميشه مي‌گويم اهل ايسنا، نه خبرگزاري ايسنا. اهل ايسنا يک کلمه معنادار است و اهليت رسانه را نشان مي‌دهد. در مراسم مخابره يک ميليون‌مين خبر ايسنا گفتم: «ايسنا آبروي ماست» و تمام نگراني من اين بود که با آبروي ما بازي شود. در عين حال حفظ استقلال سرمايه اصلي ايسنا و محور کار آن است. از اين رسانه تشکر مي‌کنيم و اطمينان داريم که جنبش دانشجويي که يکي از نتايجش ايسناست، همچنان راه‌هاي بهتري را در هر شرايطي جست‌وجو مي‌کند و به مصلحت اين آب و خاک، آيين و مردم مي‌انديشد.
وي در ادامه با اشاره به نبود الماني از دانشجو در خيابان انقلاب گفت: سازمان زيبا سازي بايد هر چه سريعتر نمادي از دانشجويان در خيابان ?? آذر نصب کند.
در ادامه آباديان - شهردار منطقه ?? - که در جشن تولد ?? سالگي ايسنا نيز حضور داشت - با بيان اين که سه خبرگزاري ايلنا و ايکنا و ايسنا در سطح منطقه ?? مستقر هستند و ارتباط معنا داري ميان اين سه خبرگزاري وجود دارد، گفت: ?? ساختمان جهاد دانشگاهي در منطقه ?? وجود دارد که همگي آن‌ها فعال هستند و از آنجايي که جهاد دانشگاهي يکي از پشتوانه‌هاي علمي کشور است جا دارد که در يک سايتي اين ساختمان‌ها کنار يکديگر قرار بگيرند و کار مطالعاتي و امکان سنجي آن نيز آغاز شود.
وي افزود: با توجه به بازنگري در طرح تفصيلي تهران، زوني را در اختيار اين مجموعه قرار دهيم که البته خود جهاد دانشگاهي نيز بايد در بحث مطالعات وارد شود تا اين ?? ساختمان به نوعي چيدمان خوبي داشته باشند البته من در بازديدهايي که از اين ساختمان‌ها داشتم، متوجه شدم با اين که تعداد مراجعه کنندگان به آن‌ها بسيار زياد است اما کالبدشان در شان جهاد دانشگاهي نيست اين در حاليست که جهاد دانشگاهي مراودات بين‌المللي زيادي دارد و بايد فضاي متناسب در شان جهاد دانشگاهي ايجاد کنيم.
به گزارش ايسنا در ادامه اين جشن تولد، کيک ?? سالگي ايسنا بريده شد.
در ادامه اين مراسم علي متقيان - مدير عامل ايسنا - با ارائه گزارشي از عملکرد اين خبرگزاري گفت: خدا را شاکر هستيم که اين توفيق نصيب ما شد که در ?? سالگي ايسنا، مسجد جامعي - که امضا کننده‌ مجوز اين خبرگزاري بود - در جمع ما حضور داشته باشد همچنين از پيروز حناچي - شهردار تهران - بابت پيام پرمهرشان تشکر مي‌کنيم.
وي با بيان اين که مسجد جامعي به نوعي بنيان‌گذار ايسنا است و مجوز اين خبرگزاري به دست او امضا شده است،اظهارکرد: نام ايسنا در کارنامه مسجد جامعي مي‌ماند و در اين ?? سال نيز ايسنا از لطف و عنايت مسجد جامعي برخوردار بوده است.
متقيان افزود: زماني که مجوز ايسنا صادر شد برخي از دوستان خدمت مقام معظم رهبري رسيدند و ايشان با بزرگواري پيامي منتشر کردند و عنوان داشتند که « اخبار خوب، مفيد و اميد بخش مخابره کنيد و ان‌شاء الله موفق باشيد.» دعاي خير ايشان در مورد ايسنا مستجاب شد، هر چند که در آن زمان وقتي بزرگاني در مورد تاسيس ايسنا مي‌شنيدند، مي‌گفتند که آرزو بر جوانان عيب نيست اما ايسنا کاري کرد که حالا خبر به قبل ايسنا و بعد ايسنا تقسيم بندي مي‌شود.
وي با بيان اينکه ايسنا ويژگي‌هاي خاص خود را داشته است، گفت: ايسنا ديجيتالي بود و به صورت رايگان اخبار را مخابره مي‌کرد. بولتن خبري هم نبود و در طول ?? سال اخير فعاليت‌هاي زيادي را انجام داد.
مديرعامل ايسنا با اشاره به اينکه تمام خبرنگاراني که در ايسنا فعاليت مي‌کنند توسط ايسنا تربيت شده‌اند،اظهارکرد: دروازه‌بانان خبر امروز ما همان خبرنگاران ديروز هستند که اخبار را منتشر مي‌کنند.
وي با بيان اينکه امروز ايسنا رتبه‌ اول در مطبوعات را دارد، گفت:‌ اعتماد و صداقت و امانت داري در خبر سرلوحه و اصل کار در ايسنا است. و ما در ارسال اخبار و راستي‌آزمايي خبر خوشنام هستيم.
به گزارش ايسنا در ادامه عليرضا تابش - مدير عامل بنياد فارابي - نيز با بيان اين که ?? سالگي ايسنا را به ايسنايي‌ها تبريک مي‌گويم، گفت: ايسنا جزو رسانه‌هايي است که ما با آن بزرگ شديم و زماني که ايسنا متولد شد من ?? سال داشتم و حالا در ?? سالگي در جشن تولد ايسنا حاضر هستم.
وي با بيان اينکه ايسنا به تعبير من جان تازه‌اي در رگ‌هاي رسانه‌اي کشور جاري کرد،اظهارکرد: هر چند ايسنا در اوايل کارش جدي گرفته نمي‌شد اما با عملکرد خوب خبرنگارانش به يکي از خبرگزاري‌هاي مورد توجه در عرصه‌ داخلي و خارجي تبديل شد.
تابش افزود: من در شوراي معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد آن زمان به ياد دارم که در مورد مسائل هفته مشورت مي‌شد و برخي‌ها انتظار داشتند از آنجايي که ايسنا را مولود خودشان مي‌دانستند در عرصه‌ خبر نکاتي را مد نظر قرار دهد. آنها نگران اخبار ايسنا در حوزه‌ کاريشان بودند و ما به آنان توضيح مي‌داديم که ما بايد عادت‌ها را بشکنيم. ايسنا موضوعات چالشي را دنبال مي‌کرد و جريان سازي‌هاي خبري در حوزه فرهنگي و هنري داشت.
وي با بيان اين که جريان آوانگاردي در فضاي رسانه‌اي کشور با ظهور ايسنا خود را نشان داد، گفت: ايسنا امروز جزو سرمايه‌هاي اجتماعي و نمادين در فضاي رسانه‌اي کشور است و اميد است با همان نوجويي و جسارت راه خود را ادامه دهد.
تابش با اشاره به اينکه ايسنا مي‌تواند در حوزه‌ چند رسانه‌اي نيز فعال باشد،اظهارکرد: ايسنا مي‌تواند موضوعات جذاب را در قالب ويديوهاي کوچک در شبکه اجتماعي منتشر کند و اين رويکرد نوآورانه را در فضاي اجتماعي پيگيري کند.
در ادامه اين مراسم مهرشاد کاظمي - معاون فرهنگي و رسانه‌اي اداره کل ارشاد تهران - نيز با بيان اينکه آرزوي توفيق براي ايسنا را دارم،گفت: امروز ايسنا يکي از خبرگزاري‌هاي تاثير گذار است که در عرصه‌ خبر براي ما بسيار مهم است و دانشجويان پرتلاش و پرتکاپو در آن فعاليت مي‌کنند.
وي خطاب به متقيان اظهارکرد: ما ?? شهرستان‌ در استان تهران داريم که مسئول هماهنگي رسانه‌هاي آن‌ها بر عهده ارشاد تهران است، اما متاسفانه نماينده‌اي براي ايسنا در هيچ کدام از ?? شهرستان نداريم، اگر امکانش هست اين کار انجام شود. ما نيز به سهم خود براي انجام اين کار کمک خواهيم کرد.
در ادامه اين مراسم حميد حسن‌زاده - سرپرست باشگاه خبرنگاران خبرگزاري ايسنا- با بيان اينکه بسياري از اتفاقاتي که در ايسنا مي‌افتد، براي ما عادي است،گفت: بسياري از نکات ريز در ايسنا به علت وجوه متعدد و متمايز ايسنا نسبت به ساير رسانه هاست. ايسنا اولين رسانه‌اي بود که از دوربين ديجيتال در ايران استفاده کرده است.
وي افزود: بسياري از اولين‌هايي که امروز عادي شده است با ايسنا شروع شده است. همينطور در حوزه ميراث فرهنگي و باستان‌شناسي، زماني که اين دو حوزه براي رسانه‌ها مهم نبودند، ايسنا براي اين دو حوزه نيز يک سرويس مجزا راه اندازي کرد و روزنامه‌ها مجاب شدند بعد از آن صفحه‌اي را به اين دو حوزه اختصاص دهند. تا قبل از آن شايد در روز يا هفته يک خبر از اين دو حوزه منتشر مي‌کردند. اين کار ايسنا موجب شد توجه ويژه‌اي به اين حوزه شود همچنين در حوزه هاي ديگر نيز مانند مجلس، آي تي حقوقي - قضايي، دين و انديشه با اقدامات ايسنا اين اتفاق افتاد و اين حوزه‌ها نيزوارد فرهنگ رسانه اي شده‌اند.
حسن‌زاده افزود: از گذشته شاهد بوديم که هديه دادن به خبرنگاران مرسوم بوده است اما ايسنا تنها رسانه‌اي بوده است که خبرنگاران آن هديه دريافت نمي‌کرده‌اند يا بعد از دريافت با نامه‌اي هديه را پس مي فرستاديم و خود ايسنا ?? درصد از هزينه‌هاي آن هديه را به خبرنگاران خود مي داد تا عزت نفس در اين مجموعه حفظ شود.
وي ادامه داد: تمام اين اتفاقات موجب شده است که ايسنا يک رسانه متمايز شود. ما روي مجموعه خود تعصب داريم چراکه همه بچه‌هاي ايسنا در شکل گيري و ساختن ايسنا نقش داشته‌اند و زماني که راجع به به ايسنا حرفي زده شود، نسبت به آن موضع گيري مي‌کنند.
سرپرست باشگاه خبرنگاران خبرگزاري ايسنا در ادامه گفت: روند کاري ما از ابتداي تاکنون تغيير نکرده و روال هميشگي خود را داشته‌ايم اما در يک دوره از ما تمجيد کردند و در دوره ديگر ما را مورد سرزنش قرار دادند. آيا واقعا اين رويه، رويه درستي است يا غلط؟ چرا بايد با يک رويه برخوردهاي مختلف شود؟
وي اظهار کرد: متاسفانه هر چه جلوتر مي‌رويم نقش رسانه‌هاي رسمي را کمرنگ‌تر و جاي رسانه‌هاي غير رسمي را بازتر مي‌شود. اميدواريم با رويه‌اي که خبرگزاري‌ها در پيش مي‌گيرند بتوانيم از اين برزخي که براي آنها ايجاد شده رها شويم. در اين باره طي يک ماه گذشته صحبت‌هايي داشتيم که ايسنا را از يک رسانه مکتوب به يک رسانه تصويري تبديل کنيم. عليرغم مشکلاتي که در اين راه وجود دارد تلاشمان را مي‌کنيم. اميدوارم که هر جا نقصي در کار ايسنا وجود دارد به ما منتقل کنيد تا را اصلاح کنيم.
حسن زاده در ادامه اظهارکرد: همواره به اين موضوع فکر مي‌کنم که اگر ما کار رسانه‌اي خود را در رسانه‌ي ديگري جز ايسنا آغاز مي‌کرديم، با توجه به اينکه تمام اندوخته‌هاي حرفه‌اي ما در ايسنا جمع‌آوري شده، آيا در اين شرايط نيز تفکرات رسانه‌اي‌مان مانند امروز بود؟ پاسخ من به اين پرسش منفي است. ايسنا امروز مفتخر به رفتار اخلاقي و مورد وثوق همه است چون بنيان‌هاي آن چه به واسطه جهاد دانشگاهي و چه به واسطه دکتر ابوالفضل فاتح - بنيان‌گذار اين مجموعه - اخلاقي نهادينه شده است.
به گزارش ايسنا، محمد ميرزايي - مشاور جوان معاونت فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران - با بيان اين که در حوزه‌ شهري هر وقت بخواهيم خبري را پيگيري کنيم به ايسنا مراجعه مي‌کنيم، گفت: بدنه جوان و دانشجويي ايسنا اخبار را بهتر و منعطف‌تر منعکس مي‌کند.
همچنين زماني - پژوهشگر تاريخ تهران - نيز با اشاره اين که اخبار رسمي ايسنا قابل پيگيري است،اظهارکرد: در حوزه‌ شهري و خبرهايي که از شورا و شهرداري منعکس مي‌شود ايسنا بدون جانبداري به انتشار اخبار اقدام مي‌کند و در حوزه ميراث فرهنگي نيز ايسنا فعال است.
در ادامه محسن دليلي - يکي از فعالان رسانه‌اي- نيز با بيان اين که اخلاق در اخبار ايسنا بسيار رعايت مي‌شود، گفت: ايسنا مرجع بسياري از رسانه‌ها است و بسياري از روابط عمومي‌ها و سازمان ها مايل هستند که خبرشان ازايسنا مخابره شود اما جا داشت که مراسم درخور ?? سالگي ايسنا برگزار مي‌شد.
علي متقيان - مديرعامل خبرگزاري ايسنا - ضمن تشکر از حضور مسجد جامعي و ديگر رسانه‌ها در ايسنا در پايان اين مراسم گفت: از دو شهيد بزرگوار ايسنا همچنين از همه عزيزاني که به ما کمک کردند، ياد مي‌کنيم. اميدواريم اهليتي که آقاي مسجد جامعي به آن اشاره مي‌کنند را داشته باشيم، همچنان اهل ايسنا بمانيم و ايسنا براي جمهوري اسلامي ايران افتخارآميز باشد.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->