استقبال تماشاگران لبناني از «سرو زير آب»

استقبال تماشاگران لبناني از «سرو زير آب»

دومين روز برگزاري جشنواره فيلم مقاومت در کشور لبنان به نمايش فيلم سينمايي «سرو زير آب» به کارگرداني محمدعلي باشه‌آهنگر اختصاص داشت که با استقبال مردم مواجه شد و بيش از ??? نفر اين اثر را تماشا کردند.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي به نقل از سوره سينما؛ محمدعلي باشه‌آهنگر کارگردان فيلم «سرو زير آب» در دومين روز جشنواره جشنواره فيلم مقاومت در لبنان در سخناني بيان کرد: براي من سخت است که در اين جمع صحبت کنم چرا که من فيلمسازم و به خصوص در حضور خانواده عزيز شهدا چيزي براي گفتن ندارم. من درباره دفاع مقدس و شهدا فيلم مي سازم و معمولا اسمم به واسطه آنها روي پرده مي افتد. اين موضوع هم افتخار است و شايد هم ريا.
وي افزود: آنچه بين من و شما پيوند ايجاد مي کند مقاومت در مقابل دشمن است. ?? سال پيش اتفاقي در ايران افتاد به نام انقلاب اسلامي، دو سال گذشته بود که جنگ آغاز شد. آن زمان من در آبادان زندگي مي کردم که بخشي از مردمش عرب زبان بودند اما من بي استعداد بودم که عربي ياد نگرفتم. پدرم در آبادان مسجد، حسينه و حتي کنيسه و مساجد سني‌ها را مي ساخت.
باشه آهنگر ادامه داد: يک ديوار خيلي معروف در آبادان هست که بين مسجد و کليسا مشترک است. کليسا زودتر از مسجد بنا شده بود و پدر روحاني کليسا کمک کرد که مسجد ساخته شود و آب مسجد را کليسا تامين مي کرد. در محله ما هم کليمي ها بودند هم مسيحي و هم مسلمانان شيعه و سني و من در چنين منطقه اي بزرگ شدم.
کارگردان «سرو زير آب» ادامه داد: اين فيلم را به دقت تماشا کنيد چون درباره وحدت اديان و قوميت هاست. آنچه در لبنان هست در ايران هم هست و در همه جاي دنيا وجود دارد. همه اديان، اديان الهي اند اگر ظاهرا جنگي بين شان رخ مي دهد جنگ دين ها نيست چون که خدا را از آن منها کردند.
وي اظهار کرد: همه اديان براي اخلاق و حفظ کرامت انساني آمده اند اگر اتفاقي مي افتد الهي نيست. در اين ?? سال ما مجبور به مقاومت بوديم ? سال جنگ مستقيم داشتيم و ?? سال جنگ غير مستقيم. ما الان اجازه اينکه دارو وارد کشور کنيم يا قطعه هواپيما بخريم را نداريم و بعد محکوم مي شويم که حقوق بشر رعايت نمي کنيم. براي ما چاره اي جز مقاومت نيست همانطور که براي شما هم چاره اي جز مقاومت نمانده است.
باشه آهنگر گفت: اوايل انقلاب شعري خوانده مي شد که درد شما را به ما انتقال مي داد. من اين شعر را با صداي فرج الله سلحشور شنيده ام که مي گفت اندوه لبنان کشت ما را بشکست داغ دير ياسين پشت ما را… ما با اين فجايع براي تان گريستيم. براي شهدايي که در اين سال ها تقديم کرديد گريستيم و هر وقت پرچم تان را افراشتيد از ته دل خنديديم.
کارگردان فيلم «ملکه» افزود: من دوست نداشتم به لبنان بيايم و آخرين نفري بودم که برايم بليت گرفتند. گرفتار بودم و از نظر روحي آمادگي نداشتم. اما الان فکر مي کنم مزدم اين بود که در مقابل مقاومان و پدر و مادر شهدا بايستم و نتوانم خوشحالي ام را پنهان کنم. اگرچه موهايم سفيد است و نبايد هيجان زده شوم اما اعتراف مي کنم هيجان زده شدم و خوشحالم.
وي گفت: قرار است درباره اديان فيلمي ببينيد پس خواهش مي کنم به دقت نگاه کنيد چون داستان پيچيده اي دارد. همه عوامل به دنبال پيکر شهيدند. اين اثر پر از نمادها و نشانه هاست و شايد با برخي جاها ارتباط نگيريد. من همه تلاشم را کردم فيلم جهاني باشد. هرچه زيبايي هست مربوط به همکاراني است که کمکم کردند و هرچه ضعف و کمبود مي بينيد براي من است. از همه التماس دعا دارم. دعا کنيد رستگار شويم.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.