مديرعامل بنياد فارابي آخرين وضعيت پيگيري تاسيس «صندوق سرمايه‌گذاري فيلم»را تشريح کرد

مديرعامل بنياد فارابي آخرين وضعيت پيگيري تاسيس «صندوق سرمايه‌گذاري فيلم»را تشريح کرد

مديرعامل بنياد فارابي ضمن تشريح آخرين وضعيت پيگيري تاسيس «صندوق سرمايه‌گذاري فيلم»، رفع شبهه «پول‌هاي مشکوک» را از مهمترين تاثيرات راه‌اندازي اين صندوق دانست.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي به نقل از خبرگزاري مهر، نزديک به يک سال پيش بود که مديرعامل بنياد سينمايي فارابي از ايده «ايجاد صندوق سرمايه‌گذاري سينما» زيرنظر سازمان بورس و اوراق بهادار رونمايي کرد و پس از آن نيز مسئولان ارشد سينما و مديران بورس در نشست‌هايي به تبادل‌نظر و هماهنگي براي اجرايي شدن اين ايده پرداختند.
عليرضا تابش مديرعامل بنياد سينمايي فارابي درباره آخرين وضعيت پيگيري اين ايده به خبرنگار مهر گفت: چندي قبل رئيس سابق سازمان سينمايي، مديرعامل صندوق اعتباري هنر و بنده ديداري با رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار داشتيم و به‌دنبال آن هم با سازمان بورس و اوراق بهادار جلساتي داشتيم که طي اين ديدارها اساسنامه و اميدنامه اوليه «صندوق سرمايه‌گذاري سينما» تنظيم شد.
وي ادامه داد: از آنجا که اين صندوق يک هويت جديد در عرصه سينما محسوب مي‌شود و متفاوت از هويت‌هاي قبلي مانند فارابي، صندوق اعتباري هنر و يا هر هويت اجرايي ديگري است، اين مقدمات و پيگيري‌ها لازم بود و طبق آخرين اطلاع بنده، در حال حاضر هم اساسنامه صندوق مراحل پاياني کسب موافقت اصولي را طي مي‌کند.
تابش از هماهنگي با مسئولان بورس براي برگزاري يک دوره آموزشي هم خبر داد و گفت: قرار بر اين شده است براي آشنايي دست‌اندرکاران سينما و فعالان صنفي مانند تهيه‌کنندگان و کارگردانان، اصناف مرتبط با شبکه نمايش خانگي و حتي برخي روزنامه‌نگاران سينمايي که لازم است مفاهيم مربوط با «بورس» را بيشتر بشناسند، با همت سازمان بورس، بنياد فارابي و خانه سينما يک دوره فشرده آموزشي داشته باشند که از اهداف مهم اين دوره آشنايي با مفاهيم اوليه و شناخت سازوکار مشارکت در فعاليت‌هاي بورس و اين صندوق خواهد بود.

چه خوب مي‌شود که فيلم‌هاي توليدي سينما و يا سريال‌هاي شبکه نمايش خانگي به صورت شفاف منشأ مالي و هزينه‌ توليد خود را مطرح کنند؛ ملموس‌ترين دستاوردي راه‌اندازي «صندوق سرمايه‌گذاري سينما» زمينه‌سازي براي همين شفافيت است
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي درباره زمان‌بندي اجرايي شدن فعاليت صندوق سينما نيز خاطرنشان کرد: بلافاصله پس از اخذ موافقت اصولي، فعاليت رسمي صندوق نيز آغاز خواهد شد و طبق برنامه‌ريزي‌ها حتما در سال جاري يعني تا پايان سال ?? شاهد اين اتفاق خواهيم بود. کارهايي که به‌عنوان موسسان اين صندوق در حال پيگيري آن هستيم يکي طراحي يک بسته سينمايي براي عرضه است و بحث مهم‌تر اطلاع‌رساني و معرفي اين صندوق است تا اهالي سينما، صاحب‌نظران و به‌خصوص فعالان اقتصادي که به دنبال مفاهيم و ظرفيت‌هاي تازه در بازار سرمايه هستند اما هنوز از برنامه هاي اين صندوق اطلاع ندارند، شناخت لازم در اين زمينه را به‌دست بياورند. سلسله برنامه‌هايي را براي اجراي اين هدف طراحي کرده‌ايم و اميدواريم آرام‌آرام اين مفهوم تازه جا بيفتد.
تابش در پاسخ به اينکه نخستين تاثير و ملموس پس از آغاز فعاليت رسمي «صندوق سرمايه‌گذاري سينما» در چرخه اقتصادي سينماي ايران چه خواهد بود؟ گفت: تامين مالي براي پروژه‌هاي سينمايي مبحثي بسيار مهم است که مدت‌ها است به‌دنبال سامان‌دهي آن بوده‌ايم و نفس شکل‌گيري اين صندوق هم براي ارائه و رونق مدل جديدي از سرمايه‌گذاري جمعي در سينما است.
وي ادامه داد: امروز وقتي به اخبار رسانه‌ ها درباره سرمايه‌گذاري در فيلم‌هاي سينمايي دقت کنيد، شاهد طرح شبهاتي درباره ورود پول‌هاي مشکوک به اين عرصه خواهيد بود که به نظرم يکي از راه‌هاي جلوگيري از ابهامات و شبهات، ايجاد فرصتي به نام «صندوق سرمايه‌گذاري» است.
تابش در تشريح اين تاثيرگذاري افزود: هر پروژه‌اي بخواهد از اين ظرفيت تازه استفاده کند، مهمترين ويژگي‌اش بايد شفافيت باشد. به هيچ‌وجه نمي‌توان در سايت «کدال» که مخصوص اطلاع‌رساني فعاليت‌هاي مالي نهادهاي ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار است، اطلاعات مبهم و غيرواقعي ارائه کرد که اين مساله زمينه را براي هرچه شفاف‌تر شدن فضاي سينماي کشور فراهم خواهد کرد. براي ورود به اين عرصه کاملا بايد شفاف عمل کرد. اکثر نهادهاي دولتي، ‌ فرهنگي و سينمايي در يک سال‌ اخير «شفاف‌سازي» را از خود آغاز کرده‌اند، آرام‌آرام بايد سراغ شفافيت در ديگر عرصه‌هاي توليد در ميدان فرهنگ و هنر هم رفت.
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي در پايان تاکيد کرد: چه خوب مي‌شود که فيلم‌هاي توليدي سينما و يا سريال‌هاي شبکه نمايش خانگي به صورت شفاف منشأ مالي و هزينه‌ توليد خود را مطرح کنند و قطعا ملموس‌ترين دستاوردي که راه‌اندازي «صندوق سرمايه‌گذاري سينما» مي‌تواند به همراه داشته باشد زمينه‌سازي براي همين شفافيت در سرمايه گذاري و توليد است. اميدواريم اين صندوق به گونه‌اي فعاليت خود را پيش ببرد که علاوه‌بر سرمايه‌گذاري در توليد فيلم سينمايي و سريال‌هاي خانگي، ‌ فرصت و زمينه سرمايه‌گذاري در حوزه‌هاي ديگر زيرساختي همچون سالن‌سازي نيز در آن فراهم شود.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.