حمايت بنياد سينمايي فارابي از توليد 10 فيلم با محور مقاومت

حمايت بنياد سينمايي فارابي از توليد 10 فيلم با محور مقاومت

معاون فرهنگي بنياد سينمايي فارابي از حمايت اين نهاد سينمايي براي توليد 10 فيلم سينمايي با محور مقاومت در دو سال اخير خبر داد.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، مسعود نقاش‌زاده معاون فرهنگي و پژوهشي بنياد سينمايي فارابي در حاشيه پانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت که در سينما فلسطين در حال برپايي است اظهار کرد: بسياري از کساني که اخيراً از راهپيمايي اربعين بازگشته‌اند، متفق‌القولند که در ميان افواه مردم عراق تقريباً هيچ سخني از جنگ ميان عراق و ايران نيست.
وي افزود: پيش‌تر هم در يک گزارش مبسوط راجع به عراق به اين نکته اشاره شده بود که در هيچ مقطع تحصيلي در کتب درسي کشور عراق درباره اين جنگ نمي‌خوانيم؛ شايد دليل آن جنگ‌هاي متعددي است که عراق پس از آن جنگ از سرگذرانده و يا شايد شرمي نهفته از آغاز چنان جنگ گسترده‌اي، دليل اين مهم است.
معاون فرهنگي بنياد سينمايي فارابي تصريح کرد: به عکس در ايران، جنگ هشت ساله منشا اثر بسياري بود، از خيابان‌ها و کوچه‌هايي که مزين به نام شهداي دفاع مقدس شدند، تا آثار هنري برگرفته از جنگ تحميلي، جشنواره‌ها، شب شعرها، يادمان‌ها و...
نقاش زاده با بيان اينکه بنياد سينمايي فارابي نيز از بدو تاسيس در سال 1362، در بحبوحه جنگ و عمليات والفجر و خيبر، واحد جداگانه‌اي را با عنوان واحد جنگ در خود جاي داد عنوان کرد: يکي از وظايف اين واحدها بررسي فيلمنامه‌هايي با موضوع دفاع مقدس بود، امري که تا همين امروز و در شورايي تخصصي همچنان دنبال مي‌شود و موجب شده تا بنياد فارابي همواره يکي از نهادهاي حامي سينماي دفاع مقدس باقي بماند.
وي ادامه داد: بسياري از آثار شاخص در اين زمينه يا به طور کامل توليد اين بنياد بوده‌اند و يا با مشارکت آن ساخته شده‌اند. به گفته معاون فرهنگي و پژوهشي بنياد سينمايي فارابي، آثاري همچون «دوئل»، «سجاده آتش»، «سفر به چزابه»، «گيلانه»، «حماسه مجنون»، «عصر روز دهم»، «چ»، «ويلايي‌ها»، «ماجراي نيمروز» و «سرو زير آب» از جمله اين آثار هستند.
نقاش زاده گفت: هدف اصلي از تشکيل شوراي تخصصي مقاومت، در سال گذشته رسيدن به آثار ارزشمند و جذاب در اين حوزه است و از آنجا که تشخيص اولويت‌هاي موضوعي، بررسي‌هاي فني و فرهنگي و تبيين روش کار مناسب در توليد يکي از اهداف مهم شوراي مقاومت است، بنابراين ضرورت دارد تا براساس اولويت‌هاي ملي و ظرفيت نهادهاي مؤثر در بررسي و انتخاب متون ارائه شده، امکان توليد گزينه‌هاي مناسب مهيا شود.
وي تاکيد کرد: اين شورا سرفصل‌هايي از موضوعات مختلف را در دستور کار خود دارد. برگزاري منظم شوراي تخصصي مقاومت بنياد فارابي در 18 ماه گذشته (قريب 30 جلسه و بررسي بيش از 60 طرح و فيلمنامه)، حضور صاحب نظران اين عرصه در شورا، توجه ويژه به فيلمنامه با مشاوره و مراقبت از نگارش و سفارش فيلمنامه در اين زمينه همه مبين توجه خاصي است که بنياد سينمايي فارابي و سازمان سينمايي به مقوله دفاع مقدس و انقلاب اسلامي داشته‌اند.
بر اساس اعلام معاون فرهنگي و پژوهشي بنياد سينمايي فارابي، فيلم‌هاي «درياچه ماهي» به کارگرداني مريم دوستي، «ماجراي نيمروز» به کارگرداني محمد حسين مهدويان، «ويلايي‌ها» از منير قيدي، «امپراطور جهنم» به کارگرداني پرويز شيخ طادي، «سرو زير آب» از محمد علي باشه‌آهنگر، «ماهورا» به کارگرداني حميد زرگرنژاد، «کنجانچم» به کارگرداني ياسمن نصرتي، «صداي منو مي‌شنويد» به کارگرداني صادق پروين آشتياني، «بي تار» به کارگرداني جميل رستمي و «رد خون» به کارگرداني محمد حسين مهدويان از جمله فيلم‌هايي هستند که در زمينه دفاع مقدس، انقلاب اسلامي و مقاومت در 2 سال گذشته از سوي بنياد سينمايي فارابي حمايت شده‌اند.
نقاش زاده عنوان کرد: بنياد فارابي همچنين از نگارش آثاري با موضوع دفاع مقدس و انقلاب اسلامي حمايت کرده و با کارشناسي و ارائه مشاوره به فيلمنامه‌ها در جهت ارتقاي آنها مي‌کوشد، اين فيلمنامه‌ها در سال جاري در دستور کار حمايت بنياد قرار گرفته‌اند و بنياد فارابي اميدوار است تا مرحله توليد پيش بروند.
پانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم «مقاومت» از ? تا ? آذر سال جاري در تهران برگزار مي‌شود.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.