جاي خالي فيلم کوتاه در تلويزيون احساس مي‌شود

جاي خالي فيلم کوتاه در تلويزيون احساس مي‌شود

حبيب ايل بيگي در سال‌هاي نه چندان دور مشاور مديرعامل و مدير روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران بود و در چهار دوره نيز به عنوان مدير روابط عمومي جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه تهران مشغول فعاليت بود. او در حال حاضر قائم مقام بنياد سينمايي فارابي است.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي به نقل از هنر آنلاين، ايل بيگي درباره وضعيت فيلم کوتاه از گذشته تا امروز گفت: روزي دست اندرکاران انجمن سينماي جوان به دنبال معرفي فيلم کوتاه بودند و سعي داشتند ديگران را به اين عرصه دعوت کنند، اما امروز شرايط بسيار متفاوت شده است، به نحوي که فيلم کوتاه جايگاه خود را در سينماي ايران تثبيت کرده و علاقه‌مندان اين حوزه به شکلي جدي حضور دارند. بنابراين امروز ديگر مرحله تبيين، معرفي و جا انداختن براي ديگران گذشته است، زيرا جشنواره و فيلم کوتاه به بلوغي رسيده که بسيار خوشايند و درخشان است.
او بر لزوم توجه به جايگاه اقتصادي فيلم کوتاه تاکيد کرد و افزود: اقتصاد اين هنر از جمله مسائلي است که به عنوان حلقه مفقوده شناخته مي‌شود. اگر اين حلقه بتواند با اين همه اشتياق و ذوق و علاقه‌اي که وجود دارد و تبلور آن را در جشنواره فيلم کوتاه مي‌بينم درصدي در اين هنر رخ دهد، چرخه کامل مي‌شود و بسيار اتفاقات بهتري رخ خواهد داد.
قائم مقام بنياد سينمايي فارابي ادامه داد: به نظر مي‌رسد اين همه علاقه‌مند که در جشنواره حضور دارند شامل دانشجويان، هنرجويان و علاقمندان به سينماي هنري هستند. اين اتفاق بسيار خوب است منتها بايد به سمتي برويم که علاوه بر خيل گسترده جوانان که علاقه‌مندتر از دهه‌هاي گذشته به اين سينما گرايش پيدا کرده‌اند، نقاطي را که مي‌توان اين چرخه را به وجه اقتصادي نزديک کرد نيز بيابيم و به اين چرخه متصل کنيم. اميدوارم دوستان ما در هيئت مديره انجمن سينماي جوان و دوستان اجرايي اين بخش بتوانند گام متناسبي در اين بخش بردارند. در نيمه دوم دهه 90 پتانسيل لازم براي حرکت به اين سمت وجود دارد و يقينا حوزه‌هاي اقتصادي با ديدن اين همه انرژي به اين سمت جذب مي‌شوند.
ايل بيگي همچنين بيان کرد: همه آنچه مي‌بينيم از حمايت دولت برآمده است و استمرار حمايت دولتي سبب تربيت نيروي انساني شده است. در واقع اجراي چنين امکاني نظير جشنواره در کمتر کشوري وجود دارد که هنرمندان بتوانند با حداقل هزينه سينما را بياموزند. به طور حتم اين رويدادها نتيجه حمايت دولت در سال‌هاي بعد از انقلاب است که نبايد آن را ناديده بگيريم. ما بايد براي اتفاقاتي که به سبب انقلاب اسلامي رخ داده شاکر باشيم، زيرا اين امکانات را تا پيش از اين رويداد مهم نداشتيم. خود اين جوشش و چشمه‌اي که هر روز به آن افزوده مي‌شود باعث شده است ما در سينماي بلند هر چند سال يکبار سينماگري را معرفي کنيم. هر چند شايد در حوزه توليد در حال حاضر تعداد فيلم‌هاي بخش خصوصي از فيلم‌هايي که توسط انجمن حمايت مي‌شوند کمتر است اما بستري که براي آموزش و يادگيري لازم بوده توسط انجمن در طول سال‌ها فراهم شده است و امروز شاهد اين آمار از توليد هستيم.
وي درباره حضور بخش خصوصي در سينما و سرمايه‌گذاري در اين بخش نيز گفت: بسيار خوب است که بخش خصوصي در عرصه توليد فيلم کوتاه سرمايه‌گذاري مي‌کند و هنرمندان اين عرصه روي پاي خود مي‌ايستند، زيرا اين يک حرکت به سمت بهبود اقتصاد اين هنر است. در انتظار حمايت دولتي ماندن صرفا يک فضاي گلخانه‌اي را رقم مي‌زد که چندان خوشايند نبود. البته به نظر مي‌آيد که نبايد تمام انرژي را صرف توليد کنيم و بايد به بنگاه‌هايي براي عرضه نيز بپردازيم تا بخش خصوصي در اين بخش نيز فعال شوند. همچنان تلويزيون به عنوان اصلي‌ترين مرکز نتوانسته از فيلم کوتاه به عنوان آثاري که به زندگي مردم نزديک‌تر هستند تا فيلم‌هاي سينمايي و سريال‌ها استفاده کند و حق مطلب را اداء نکرده است. همچنان حق سينماي ما که بخشي از آن فيلم کوتاه است از سوي تلويزيون ناديده گرفته مي‌شود. اين مسئله عدالت فرهنگي را نيز به دنبال دارد. ما تعداد زيادي شبکه تلويزيوني داريم که مي‌توانند با قيمتي اندک بخش اقتصاد فيلم کوتاه را تامين کنند و از اين محتواها استفاده کنند. ما بايد يک قدم رو به جلو داشته باشيم و آن اين است که مصرف کنندگان اصلي محتواي تصويري که فيلم کوتاه است و داراي قصه است را ببينيم. کجا مي‌خواهيم دنبال محتوا بگرديم؟
اين مدير سينمايي اظهار کرد: اميدوارم آنها بتوانند از فضاي جشنواره بهره‌مند شوند و زمينه اقتصادي شدن فيلم کوتاه را در زمينه ادامه توليد فراهم کنند. امروز جاي خالي فيلم کوتاه در تلويزيون احساس مي‌شود، در حالي که ما در دهه 70 روابط بسيار نزديکي با اين فضا داشتيم. در آن دوران ما بخش مهمي از فيلم‌هاي انيميشن، مستند و داستاني را به تلويزيون فروختيم و هنرمندان سهم خود را دريافت کردند و اين بسيار براي هر دو طرف خوب و به‌صرفه بود. همکاري تلويزيون و فيلم کوتاه سبب مي‌شود که هنرمندان جوان آرامشي بيابند و مردم و همشهريان آنها آثار را ببينند و صرفا به جشنواره‌هاي خارجي اکتفاء نکنند. اين جشنواره نشان داده است که انرژي بسيار زيادي وجود دارد که بايد مسئولين ما از آن استفاده کنند.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->