آغاز روند انتخاب نماينده ايران در اسکار 2019

آغاز روند انتخاب نماينده ايران در اسکار 2019

هيات معرفي فيلم ايراني به فرهنگستان علوم و هنرهاي سينمايي به فهرستي کوتاه مرکب از سه فيلم براي بررسي‌هاي تکميلي رسيده است.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، هيات معرفي فيلم ايراني در سال جاري نيز به روال معمول، با ميزباني بنياد سينمايي فارابي، در تعامل مستقيم با خانه سينما و سازمان سينمايي و امور سمعي و بصري، سازماندهي شده است. اعضاي اين هيات عبارتند از: آتوسا قلمفرسايي (طراح صحنه و لباس) و محمد آلادپوش (فيلمبردار)، امين تارخ (بازيگر)، فرهاد توحيدي (فيلمنامه نويس)، رامين حيدري فاروقي (مستندساز)، محمد مهدي عسگرپور (کارگردان) و قاسم قلي پور (تهيه کننده) و رائد فريدزاده (معاون بين الملل بنياد سينمايي فارابي).
در نخستين جلسه اين هيات، ابتدا عليرضا تابش – مديرعامل بنياد سينمايي فارابي – ضمن خوشامدگويي، از ادامه اين تعامل مطلوب خانه سينما ابراز رضايت کرد و برخي از رويکردهاي متفاوت نسبت به اهميت و سابقه شرکت در اين مراسم بزرگ سينمايي را بر شمرد.
وي روند معمول مبني بر هماهنگي‌هاي اوليه با فرهنگستان جهت برخورداري از فرصت کافي براي تشکيل کميته‌اي که اعضاي آن در توليد و بهره‌برداري از فيلم‌هاي اکران شده طي يک سال گذشته ذينفع به حساب نيايند و انجام مکاتباتي با سازمان سينمايي کشور و خانه سينما پس از دريافت اسامي فيلم‌هاي حائز شرايط و اعضاي معرفي شده جهت عضويت و حضور در اين هيات را تشريح کرد.
پس از آن، اعضاي هيات با بازخواني مقررات وارد بررسي‌هاي تخصصي شدند. مقررات فرهنگستان که در سال جاري در شکل بيان مفاد – به ويژه در زمينه نحوه انتخاب فهرست کوتاه و نامزدها– تغييراتي قابل توجه داشته است، احراز شرايط ذيل را براي فيلم‌هاي حاضر در رقابت اسکار بهترين فيلم خارجي زبان ضروري دانسته است:
• توليد در خارج از ايالات متحده با ديالوگ‌هايي اساساً به زباني غير انگليسي.
• امکان معرفي پويانمايي و يا مستند بلند.
• نخستين اکران عمومي در کشور مبداء در فاصله زماني يک سال گذشته به مدت يک هفته متوالي به قصد منفعت مالي تهيه کننده و صاحب سالن سينما (بنا به مدارکي که مي‌بايست به فرهنگستان تحويل شود، اين نمايش متوالي مي‌بايست در حداقل يک سالن سينماي ثابت اتفاق افتاده باشد).
• برخورداري از شرايط اکران و تبليغ بر مبناي عرف پذيرفته در صنعت سينما.
• عدم پخش عمومي پيش از آغاز اکران سينمايي به هر صورتي (به جز نمايش‌هاي غير انتفاعي فرهنگي).
• ارائه گواهي کشور معرفي کننده مبني بر حضور اتباع و يا مقيمان کشور معرفي کننده در مقام عوامل خلاق توليد و مولف فيلم.
• عدم ضرورت نمايش عمومي فيلم معرفي شده در ايالات متحده.
در اين جلسه پس از بازخواني مقررات، رائد فريدزاده -در مقام سخنگوي هيات- در مورد پيشرفت کار هيات گفت: «در روند بازخواني مقررات و بررسي فهرست کليه فيلم‌هاي اکران شده و حتي حاضر در نوبت اکران شامل بر 110 عنوان و بازبيني برخي از عناوين مورد بررسي، هيات به فهرست کوتاه سه فيلم جهت انتخاب گزينه نهايي رسيد:
«بدون تاريخ، بدون امضاء» ساخته وحيد جليلوند، «تنگه ابو قريب» ساخته بهرام توکلي و « شماره 17سهيلا» ساخته محمود غفاري.
شايان ذکر است بنياد سينمايي فارابي و سخنگوي اين هيات، اخبار تکميلي در خصوص معرفي فيلم ايراني به فرهنگستان علوم و هنرهاي سينمايي را متعاقبا اعلام خواهند کرد.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->