نشست خودماني يونيسف با نوجوانان المپيادي برگزار شد/ گفت‌وگويي شاد با فيلمسازان آينده ايران

نشست خودماني يونيسف با نوجوانان المپيادي برگزار شد/ گفت‌وگويي شاد با فيلمسازان آينده ايران

نشست يونيسف با راه يافتگان به دومين المپياد فيلمسازي نوجوانان با حضور ويل پارکس نماينده يونيسف در ايران، مهتاب کرامتي سفير صلح و حسن نيت يونيسف، عليرضا تابش مديرعامل بنياد سينمايي فارابي، حبيب ايل بيگي قائم مقام بنياد سينمايي فارابي و سهيلا عسگري مدير امور جشنواره‌هاي انجمن سينماي جوان در مجتمع سينمايي «سيتي سنتر» برگزار شد.
به گزارش ستاد خبري دومين المپياد فيلمسازي نوجوانان، نشست يونيسف با راه يافتگان به دومين المپياد فيلمسازي نوجوانان به پيشنهاد يونيسف و به منظور تشريح حمايت از فيلمسازان براي آموزش رايگان دوره فيلمسازي حرفه اي با همکاري انجمن سينماي جوانان ايران برگزار شد.
همچنين در اين نشست صميمي نمايندگان يونيسف با نوجوانان فيلمساز المپيادي، عليرضا تابش، حبيب ايل بيگي به عنوان مديرعامل و قائم مقام بنياد سينمايي فارابي و سهيلا عسکري مدير امور جشنواره‌هاي انجمن سينماي جوان حضور داشتند.
در ابتداي اين نشست ويل پارکس نماينده يونيسف در ايران گفت که براي شروع مي خواهد از نوجوانان حاضر در اين انجمن سئوال کند و در اولين پرسش خود از نوجوانان را اينگونه شروع کرد: بچه‌ها فکر مي کنيد من اهل کجا هستم؟
در ادامه هر يک از نوجوانان حاضر در سالن يک نقطه از جهان را نام بردند و در ميان اسامي مختلف که نام برده شد از کشور استراليا نام برده شد و پارکس گفت: مي دانيد استراليا چقدر از ايران دور تر است؟ ولي من به عشق شما بچه‌ها اينجا هستم و در حال حاضر سه سال است که کنار کودکان و نوجانان ايران هستم و خيلي خوشحالم که به ايران آمدم و امروز در اصفهان و در المپياد فيلمسازي نوجوانان کنار شما هستم.
وي ادامه داد: مي دانم که شماها هم از راه‌هاي خيلي دور و يا نزديک به المپياد فيلمسازي آمده ايد و الان خيلي مهم نيست که از کدام نقطه ايران آمده ايد بلکه مهم اين است که در حال حاضر اينجا و در المپياد فيلسازي نوجوانان هستيد.

ويل پارکس در ادامه صحبت هاي خود از نوجوانان فيلمساز پرسيد که در يک هفته حضور در المپياد فيلمسازي چه نکاتي ياد گرفتيد؟
نوجوانان فيلمساز پاسخ هاي متفاوتي دادند: «در طول يک هفته فيلم‌هاي يکديگر را ديديم و دوستان بسياري پيدا کرديم»، «خوشحاليم که مثل ساير هنرمندان ما هم در اين يک هفته در جامعه درک شديم»، «ياد گرفتيم با جسارت فيلم بسازيم و وقتي مي خواهيم فيلم بسازيم خودمان باشيم و با فکر خودمان فيلم بسازيم».
نماينده يونيسف در ايران همچنين سئوال کرد: اساسا چه نوع فيلم‌هايي را دوست داريد؟ و پارکس جواب هاي متفاوتي مانند فيلم‌هايي که روياهاي عاشقانه و منطقي دارند، فيلم‌هاي فلسفي درباره چگونه زيستن و... را از نوجوانان شنيد و برخي از نوجوانان فيلم‌هاي ايراني مانند « برادرم خسرو»، «هيس دختران فرياد نمي زنند»، «قهرمانان کوچک»، «رنگ خدا» نام بردند.
در ادامه اين نشست صميمي نوجوانان حاضر در سالن سينماي مجتمع «سيتي سنتر» از مهتاب کرامتي سفير صلح و حسن نيت يونيسف پرسيدند که چه نوع فيلم‌هايي را دوست دارد و کرامتي جواب داد: من عاشق فيلم‌هاي انيميشن هستم. اما يک نکته اي که در بيان علاقمندي شما به ژانرهاي مختلف سينما براي من قابل تامل بود اين نکته بود که هيچ کدام از شماها اشاره نکرديد که دوست داريد براي کودکان فيلم بسازيد. آيا واقعا هيچکدام دوست ندارد براي کودکان فيلم بسازيد؟
در ادامه اين پرسش کرامتي کودکان پاسخ دادند که دوست دارند فيلم‌هاي هيجان انگيز براي بچه‌ها بسازند. همچينين نوجوانان حاضر از ويل پارکس پرسيدند که اولين فيلم ايراني که ديده چه بوده است؟ و کرامتي در توضيح اين سئوال گفت: متاسفانه در اکران هاي عمومي به دليل مشکل زيرنويس نمي توانيم فيلم ببينيم و اي نقصام وجود دارد که اميدوارم حل شود اما اولين فيلمي که آقاي پارکس ديدند فيلم «21 روز بعد» ساخته محمدرضا خردمندان بود که جايزه ويژه يونيسف را هم از آن خود کرد و امسال هم جز داوران المپياد فيلمسازي است.
در ادامه نوجوانان از ويل پارکس پرسيدند که وقتي هم سن آنها بوده، چه آرزويي داشته است و چنين پاسخ داد: وقتي خيلي بچه بودم يک ماشين کوچولو داشتم وخيلي علاقه داشتم که وقتي بزرگ شدم راننده ماشين هاي مسابقه اي بشوم. اما وقتي 16 سالم شد و با فعاليت هاي يونيسف آشنا شدم دلم خواست که در اين مرکز کار کنم و به همه دوستان دبيرستاني ام اين آرزو را گفتم و پس از 35 سال با دوستان دبيرستاني ام قرار گذاشتم و از من پرسيدند که تونستم در يونيسف کار کنم و به آنها گفتم من دنبال آرزوهام رفتم و حالا به شما مي گويم که آرزوهاي خودتون را دنبال کنيد.
يکي ديگر از سدوال ها اين بود که آيا فيلم‌هاي نوجوانان کشور خودتان را هم مي بينيد که پارکس گفت: به دليل شغلي که دارم مدام در کشورهاي ديگر زندگي مي کنم و سال ها است که از کودکان سرزمين خودم خبر ندارم ولي خوشحالم که امروز اينجا و در کنار شما هستم و از زيبايي هاي ايران به خصوص خواندن تاريخ و اشعار اين سرزمين لذت مي برم. من فردوسي و مولانا را بسيار دوست دارم.

در ادامه اين نشست يکي ديگر از نوجوانان گفت که فيلم‌هاي ما فقط در فضاهايي مثل المپياد ديده مي‌شود و اگر اين المپياد نباشد به چه کساني فيلم‌هاي خود را نشان دهيم؟
مهتاب کرامتي گفت اين سئوالي است که آقايان تابش و يا حبيب ايل بيگي بايد جواب بدهند و ايل بيگي قائم مقام بنياد سينمايي فارابي گفت: کشورما فيلمسازان بسياري دارد و فيلم‌هاي کوتاه زيادي ساخته مي‌شود که در جشنواره‌هاي مختلف و يا هفته‌هاي فيلم و نهايت در تلويزيون پخش مي‌شود اما واقعيت اين است که ظرفيت فضاي اکران در سينما کم است اما فضاهاي اينچنين فرصت مغتنمي است که مي توانيد آثار خود را به نمايش بگذاريد.
مهتاب کرامتي سفير صلح و حسن نيت يونيسف در ادامه صحبت هاي ايل بيگي گفت: در سينماي ايران بخشي وجود دارد به نام «هنر و تجربه» که فيلم‌هاي کوتاه را در سانس هاي مختلف در نقاط مختلف کشور نمايش داده مي‌شود و اين اتفاق مثبتي است که مي تواند مردم را عادت بدهند تا فيلم‌هاي کوتاه ببينند و شما هم با ساخت فيلم‌هاي خوب مي تواند در آينده اي که خيلي هم دور نيست آثارتان را به نمايش بگذاريد. اما کمبود تماشاچي نبايد اجازه بدهد شما از ساخت فيلم‌هاي خود نا اميد شويد.
عليرضا تابش مديرعامل بنياد سينمايي فارابي هم گفت: ما در کشورمان يک پديده خيلي خوب به نام انجمن سينماي جوان داريم که اين نهاد در مقايسه با کشورهاي ديگر کم نظير است و چنين مرکزي را با اين گستردگي ندارند. در واقع تجربه تاسيس انجمن سينماي جوان و تربيت نسل فيلمسازي که توسط اين انجمن در شهرهاي مختلف افتاده است، رخدادي بديع و تازه اي است که کار انجمن صرفا آموزش نيست بلکه فيلم‌هايي که توسط شما ساخته مي‌شود را در شهرهاي مختلف نشان مي دهند. اما شما هم از تلاش دست نکشيد و فيلم‌هاي خود را در مدارس و يا فرهنگسراهاي محله خود نشان دهيد.

در ادامه يکي از نوجوانان به پارکس گفت آيا شما در کشور خود انجمن سينماي جوان داريد؟ و نماينده يونيسف در ايران خنديد و گفت که پيشنهاد خوبي را مطرح کردي ما چنين انجمن هايي نداريم و استراليا در اين مورد از کشور شما عقب تر است.
کرامتي تاکيد کرد: نوجوانان ما مي دانند که سينماي ايران حضور موفق بين‌المللي دارند و به معناي واقعي از سينماي دنيا چيزي کم نداريم و اين مايه خوشحالي همه ما خواهد بود.
ويل پارکس در پايان اين نشست به آموزش حرفه اي فيلمسازي به نوجوانان دومين المپياد فيلمسازي اشاره کرد و گفت: وقتي متوجه شديم که قرار است دومين المپياد فيلمسازي نوجوانان به عنوان يکي از بخش هاي سي و يکمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان برگزار شود پيشنهاد داديم تا به منظور حمايت از جريان رشد فيلمسازان نوجوانان مستعد در اين عرصه و در همکاري و تعامل با انجمن سينماي جوانان آموزش فيلمسازي حرفه اي را به صورت رايگان براي شما عزيزان برگزار کنيم و از اين اتفاق خوشحال هستيم.
لازم به توضيح است مراسم اختتاميه دومين المپياد فيلمسازي نوجوانان با حضور 73 کارگردان نوجوان که آثارشان در اين دوره از المپياد پذيرفته شده امشب ساعت 20 در کتابخانه مرکزي اصفهان برگزار مي‌شود.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.