چتر سينماي کودک و نوجوان گسترده‌تر شده است

چتر سينماي کودک و نوجوان گسترده‌تر شده است

جمعي از مسئولان و مديران سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان در حاشيه بازديد روز گذشته خود از اصفهان با اهالي رسانه و خبرنگاران اين شهر ديدار و همفکري کردند.
به گزارش ستاد ارتباطات و اطلاع رساني سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان، نشست هم انديشي جمعي از مديران سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان با رسانه هاي شهر اصفهان شب گذشته -دوشنبه ?? مردادماه- در کتابخانه مرکزي اين شهر برگزار شد.
ميکاييل زاده: سينماي نوين ايران از سينماي کودک وام گرفته است
سيد احد ميکاييل زاده معاون ارتباطات و اطلاع رساني سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان نيز عنوان کرد: حضور مديراني با سوابق رسانه اي در بخش هاي مختلف جشنواره نشان مي دهد کار رسانه اي در اولويت قرار دارد. همچنين از نقاط قوت جشنواره اين است که حساسيت هاي بيشتري هم در کميت و‌ هم در کيفيت اعمال شده است. در بخش هاي رقابتي و غيررقابتي جشنواره، سينماگران جواني حضور دارند و بخش المپياد فيلمسازي نيز با همکاري انجمن سينماي جوانان در حال برگزاري است.
‎وي با اشاره به اينکه ويژه برنامه‌هاي تلويزيوني از شبکه هاي مختلف سيما و شبکه هاي بين المللي به پوشش جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان مي پردازند، درباره جايگاه سينماي کودک در عرصه سينمايي کشور توضيح داد: سال گذشته نه تنها تعدادي از فيلم هاي کودک به اکران عمومي رسيدند، بلکه شبکه نمايش خانگي نيز در اين زمينه فعال بود و ?? فيلم‌ کودک و نوجوان را به بازار ارائه کرد. برخي فيلم هاي کودک و نوجوان نيز از تلويزيون نمايش داده شدند.
اين فعال فرهنگي ادامه داد: همچنين سال گذشته در جشنواره بين المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان، ?? سانس ويژه در نظر گرفته شد، تعدادي از فيلم هاي جشنواره به اکران عمومي رسيدند و به فيلم‌هاي پرفروش گيشه تبديل شدند. به طور کلي تلاش اصلي جشنواره بر برجسته کردن سينماي کودک و نوجوان است اما بايد در نظر داشته باشيم جا افتادن يک رويه در حوزه فرهنگ و هنر، امري زمان بر است.
وي با بيان اين که ?? استان کشور در دوره سي و يکم، فيلم هاي مهم ايراني و بين المللي کودک را نمايش مي دهند، خاطر نشان کرد: علاوه بر اقدامات انجام شده، وظيفه و مسئوليت رسانه هاست که پيگير سينماي کودک باشند و در اين زمينه فضاسازي کنند. اصفهان قطب سينماي کودک است. همچنين بخش فيلمسازان اصفهان که به جشنواره اضافه شده، بخشي مهم است و تفاهم بر برگزاري دائمي جشنواره در اصفهان نيز از دوره گذشته يک اتفاق ويژه است. چراکه اصفهان شهر دوستدار کودک است و امسال که بيش از چهار دهه از سينماي کودک مي گذرد، بايد بگوييم اساسا سينماي نوين ايران از سينماي کودک شکل گرفته است. بسياري از فيلمسازان بزرگ از جمله اصغر فرهادي در اين حوزه دست کم فيلم ساخته اند.
‎ميکاييل زاده همچنين درباره امور محتوايي جشنواره گفت: کارگاه ها و ورک شاپ هاي تخصصي امسال خيلي جدي تر پيگيري مي شود. داوران کودک و نوجوان نيز تحت آموزش مربيان هستند و خبرنگاران نوجوان نيز به طور ويژه در بخش بين الملل در امور رسانه اي و فرهنگي مشارکت دارند
‎وي افزود: سينماي کودک و نوجوان امري مجزا از خانواده، مباحث روانشناسي جامعه شناسي و... نيست. به همين دليل سال گذشته ?? نشست تخصصي ميان رشته اي در ارتباط با سينماي کودک و نوجوان برگزار شد و براي اولين بار جمعي از دانشجويان مقاطع کارشناسي ارشد و بالاتر در گروه مطالعات ميان رشته اي با تماشاي فيلم ها، سوالات و تحليلي هاي کارشناسانه اي را در نشست هاي خبري با فيلمسازان مطرح کردند.
عليزاده: اگر زيرساخت ها آماده باشد مسئوليت ها را به طور کامل به اصفهان منتقل مي کنيم
رمعاون پشتيباني و برنامه ريزي جشنواره نيز در اين نشست بيان کرد: علت جا به جايي جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان در چند دوره به شهرهاي ديگر، وجود مشکلات زيرساختي در اصفهان بود اما سال گذشته توافق نامه اي مبني بر برگزاري دائمي جشنواره در اصفهان صورت گرفت اما بودجه جشنواره قرار است هر ساله مشخص شود. انتظار است رسانه ها از مسئولان استان اصفهان و نه صرفا شهرداري اصفهان توقع کرده و بخواهند که از توليد سينماي کودک حمايت کنند.
‎وي درباره ميزان استقبال مردمي از جشنواره افزود: گاهي از شهرهاي ديگر درخواست هايي براي حضور در جشنواره مي شود. بنابراين نه تنها براي مهمانان خارجي که براي مهمانان ايراني نيز بايد امکانات و تسهيلاتي براي حضور در جشنواره ايجاد کنيم. به نظر مي رسد در حال حاضر فيلمسازان کودک سراسر کشور درگير اين اتفاق شده اند.
عليزاده در پاسخ به انتقاداتي مبني بر جناحي کردن جشنواره خاطرنشان کرد: جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان يک رويداد بين المللي است نه شهري. بنابراين بحث هاي ميان اصفهان و تهران بي مورد است و بايد يکبار براي هميشه آن را تمام کنيم. اگر اين جشنواره در اصفهان برگزار مي شود، به دليل شايستگي هاي اين شهر است. امسال با تيمي کوچک از تهران به اصفهان مي آييم و اگر بدانيم که مسائل فني بدون مشکل در اين شهر پيگيري و زيرساخت ها برطرف شود، حاضريم که مسئوليت ها و وظايف را به طور کامل به نيروهاي اصفهان منتقل کنيم.
دهدشتي: چتر سينماي کودک گسترده تر شده است
در ابتداي اين جلسه عادل دهدشتي قائم مقام مدير اجرايي اصفهان با اشاره به مشارکت خوب رسانه ها در همراهي با اين رويداد بين المللي بيان کرد: امسال سعي کرده ايم در حوزه رسانه، هدايت هدفمندتري نسبت به سينماي کودک داشته باشيم و مباحث رسانه اي پخته تر از قبل دنبال و کار صورت اجرايي تري به خود بگيرد.
وي افزود: در اين دوره از جشنواره شاهد مجموعه اي از اولين ها هستيم. اگرچه پيش از اين جنبه هاي اقتصادي و گردشگري در برگزاري جشنواره کمتر مورد توجه بوده است، اما قدم خوب جشنواره امسال برگزاري تورهاي ارزان براي خانواده ها و دانشجويان براي حضور در اصفهان در ايام جشنواره است. ارائه تخفيف‌هاي مناسب براي تماشاي فيلم حضور در کارگاه ها و... نيز از جمله امکاناتي است که مردم مي توانند از آن بهره مند شوند.
دهدشتي با بيان اين که چتر جشنواره کسترده تر شده است، بيان کرد: بيش از ?? سازمان مردم نهاد با جشنواره در سي و يکمين دوره همکاري دارند. در ميان داوران کودک و نوجوان، از ميان کودکان کار، افاغنه، کودکان بزهکار، توانخواهان، بيماران خاص و... دعوت کرده ايم. همچنين در ميان خبرنگاران نوجوان، تعدادي از خبرنگاران مسلط به چند زبان حضور دارند.
وي در پاسخ به انتقاداتي که به پوستر جشنواره مي شود، تصريح کرد: يکي از نقدها درباره پوستر جشنواره به ما اين بوده که چرا از توانايي نيروهاي اصفهان در طراحي پوستر استفاده نمي شود. بنابراين امسال تصميم گرفتيم از طرح هاي طراحان اصفهاني استفاده کنيم. فرخواني را منتشر کرديم و طرح کنوني پوستر انتخاب شد. اين پوستر به دليل نيازها و شرايط ما در تبليغات شهري انتخاب شده است. اگرچه از نظر گرافيکي بهترين طرح ارسال شده نبود، اما قابليت هاي زيادي براي تبليغات شهري در فضاهاي مختلف داشت. همچنين پوستربانشاطي است و از نمادهاي اصفهان درآن بهره گرفته شده است. ادعا نمي کنيم که اين بهترين پوستر است اما با توجه به خواسته هاي ما انتخاب مناسبي است. بنابراين دفاع من از پوستر فني نيست بلکه فرآيندي است.
سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان به دبيري عليرضا رضاداد ? الي ?? شهريور ?? در شهر اصفهان برگزار مي شود.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->