تشکيل کارگروه مشترک ميان وزارت نيرو و خانه سينما

تشکيل کارگروه مشترک ميان وزارت نيرو و خانه سينما

نخستين نشست مشترک ميان سينماگران و وزير نيرو براي دست‌يابي به راهکارهايي براي ايجاد تغيير در نحوه مصرف و ارائه الگوي صحيح استفاده از انرژي و مصرف آب با همت و همکاري خانه سينما برگزار شد.
به گزارش ايلنا، رضا اردکانيان در اين نشست صميمي با جمعي از سينماگران کشور در محل خانه سينما با تاکيد بر اينکه مديريت توامان عرضه و تقاضا را جزو برنامه‌هاي اصلي اين دوره وزارت نيرو در اين دوره دانست و افزود: به جرات مي‌توان گفت بيش از يک دهه است که در توجه به مديريت مصرف و تقاضا تاخير داشته‌ايم؛ محدوديت منابع زيست محيطي و طبيعتا افزايش جمعيتي و توسعه شهرنشيني نيازهاي ما را نيز بيشتر خواهد کرد. اين نيازها همواره با تامين جديد پاسخگو نخواهد بود و ما نيازمند وارد شدن در عرصه مديريت مصرف و تقاضا هستيم.
وزير نيرو اضافه کرد: در دوران تامين عمدتا علوم طبيعي در راس کار هستند ولي در دوره مديريت مصرف و تقاضا عمدتا شاخه علوم اجتماعي است که مي‌بايست محور کار باشد؛ در حالي که در سازمان دولت ما يک وزارخانه تحت عنوان نيرو داريم که بخشي از حوزه عملکرد آن به مسئله آن و بخشي از به حوزه انرژي وابسته است، ناگريزيم که در ساختار و هم در شيوه پرداختن به موضوع اين تغيير گفتمان را وارد کنيم.

علوم اجتماعي بايد وارد مديريت بخش آب شود
اردکانيان با تاکيد بر اينکه بايستي شاخه علوم اجتماعي را به همراه تمامي زيرشاخه‌هاي آن وارد مديريت بخش آب کنيم، ادامه داد: اين مسئله تنها اختصاص به امسال ندارد و بايد به سمتي حرکت کنيم که تعريف جديدي از مديريت آب و مديريت منابع زيست محيطي ارائه کنيم.
وي مشکل امروز بخش آب کشور را مرتبط با مسئله مديريت دانست و گفت: بايستي تعريفي از مديريت ارائه دهيم که تمامي عناصري که مي‌توانند بر مسئله آب اثرگذار باشند بخشي از اين چرخه مديريت باشند بنابراين ما در اين بخش نيازمند يک فرم جديدي از مديريت هستيم.
وزير نيرو خاطرنشان کرد: بايد به نوعي رفتار کنيم که تک تک مردم اين سرزمين خود را بخشي از چرخه مديريت آب و انرژي بدانند و رفتار ما در قبال اين دو منبع مهم بايستي تغيير کرده و تصحيح شود.
اردکانيان باتاکيد بر اصل مديريت تقاضا يادآور شد: همزمان با اينکه در مناطق مختلف کشور نيروگاه جديد مي‌سازيم و روش‌هاي مختلف تامين آب را دنبال مي‌کنيم؛ اما اين ايده‌ها و يا زمينه‌هاي تامين آب جديد ما را نبايد از وضعيت کنوني مصرف غافل کند که اگر در عرصه مصرف چاره‌جويي نکنيم، تامين منابع جديد نيز همچون آبي است که داخل يک مشک سوراخ ريخته مي‌شود.
وي با بيان اينکه قديمي‌ترين دولت‌هاي دنيا حول موضوع آب شکل گرفته، تصريح کرد: اين مسئله در ذات آب است که به لحاظ جنبه‌هاي مختلفي که دارد قادر است يک دولت آب محور را شکل بدهد. در هر جاي دنيا نيز که مسئله آب حل شده قدم آغازين آن اين بوده که ماهيت چند انضباطه آب به رسميت شناخته شده است.
وزير نيرو يادآور شد: در کشور ما نيز اين مسئله از سوي دولت آغاز شده و در اسفندماه سال گذشته پس از بحث‌هاي متعدد در دولت به اين جمع‌بندي رسيده‌ايم که براي حل مسئله آب همه ما بايستي در مقياس حوضه‌هاي آبريز، زيرحوضه‌ها و دشت‌ها با هم کار کنيم و بر اين اساس کارگروهي براي سازگاري با کم آبي تشکيل شد.
اردکانيان افزود: بنابراين مقرر شده پس از اين در پي مقابله با خشکسالي نباشيم چراکه مقابله با خشکسالي داراي مفهومي موقتي است ولي سازگاري با کم آبي تاکيد بر اين دارد که کم‌آبي همزاد ماست، با چنين وضعيتي متولد مي‌شويم و آن را به نسل‌هاي بعد ازخود مي‌سپاريم.
وي خاطرنشان کرد: گام‌هاي اوليه در اين زمينه از سوي دولت برداشته است اما مطمئنا اين مسير بايد با شتاب بيشتري دنبال شود و براي تامين آب و برق ديگر اتکاي به مهندسان کفايت نمي‌کند.
وزير نيرو با اشاره به اينکه براي مديريت مصرف و جلب مشارکت عمومي به هنر و علوم اجتماعي نياز داريم، اظهار کرد: ما براي موفقيت در اين بخش به دانش‌هايي نياز داريم که با رفتار انساني سروکار دارد. امسال مشکل کم آبي موجب شد تا حتي در بخش برق نيز با مشکلات متعددي مواجه شويم که اگر براي اين مسئله چاره جويي نکنيم، زبان و پل‌هاي جديدي براي ارتباط با مردم تدارک نبينيم مسلما با مشکلات جدي‌تري روبه‌رو خواهيم شد.
اردکانيان تاکيد کرد: ما در عين اينکه بايد به گذشته و اشتباهات پيشين خود بپردازيم و در پي تصحيح آنها باشيم ولي بايد بدانيم که فرصت بسيار کمتر از آن است که تنها در گذشته بمانيم.

حل مشکل آب کشور نيازمند همکاري به هم پيوسته است
وي با بيان اينکه در هر نقطه از دنيا که مسئله آب حل شده به دليل وجود فضاي به هم پيوسته‌اي همکاري است، ادامه داد: امروزه در کشور اين نياز را به شدت احساس مي‌کنيم که مردم بايستي سهم و نقش مالکانه خود را نسبت به چگونگي مصرف منابع زيست محيطي پيدا کنند.
وزير نيرو خطاب به حاضران در اين نشست گفت: اين مدت تلاش کرده‌ايم با هر مجموعه‌اي که به عنوان گروه مرجع در کشور به رسميت شناخته شده و با مردم در ارتباط است همکاري دو طرفه را آغاز کنيم و به يک چارچوب ذهني و کلامي مشترک برسيم تا ميان گروه‌هايي همچون هنرمندان اشتياق و اميدواري به مديريت اين مسئله را ايجاد کنيم.
اردکانيان با تاکيد بر اينکه در تلاش براي همکاري مستمر و موثر با هنرمندان هستيم، گفت: اگرچه در شرايط فعلي کشور در وضعيت وفور منابع مالي به سر نمي‌بريم اما در حيطه کاري خود با استفاده از امکاناتي که در اختيار داريم تلاش خواهيم کرد تا اين گونه محدوديت‌ها مانع از عملياتي شدن برنامه‌هاي مشترک ما نشود.
وزير نيرو تصريح کرد: اگر حتي همين آب موجود را براي سال‌هاي متمادي با چنين وضعيت کم بارشي در اختيار داشته باشيم باز هم مديريت درست منابع آب مي‌تواند نيازهاي جامعه را به خوبي پاسخگو باشد. در بخش انرژي نيز همين اميدواري وجود دارد که با اتکا به دانش و فناوري و نيز همراهي از ناحيه مردم شرايط به گونه‌اي پيش برود که تابستان سال ?? را بدون خاموشي سپري کنيم.

پيشنهاد تشکيل کارگروه مشترک ميان وزارت نيرو و خانه سينما
وزير نيرو ادامه داد: پيشنهاد مي‌کنم کارگروه مشترک ميان وزارت نيرو و خانه سينما تشکيل شود و با تعريف پروژه‌هاي مختلف کوتاه‌مدت و ميان‌مدت براي آن هر چه سريع‌تر وارد فاز اجرايي شود.
اردکانيان اظهار اميدواري کرد: در اين دوره شاهد يک همکاري نزديک و مستمر بين مجموعه هنرمندان کشور با وزارت نيرو باشيم و اين افراد مي‌توانند به عنوان يک ميان‌بر جدي اين فاصله را ميان وزارت نيرو و مصرف کنندگان براي انتقال صحيح، صريح و موثر مطالب به جامعه جبران کنند.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->