سامانه اطلاعات و اسناد تخصصي سينما رونمايي شد

سامانه اطلاعات و اسناد تخصصي سينما رونمايي شد

نشست رونمايي و بررسي سامانه اطلاعات و اسناد تخصصي سينما (سينما داک) در ساختمان پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات با حضور معاون توسعه فناوري و مطالعات سينمايي سازمان امور سينمايي، استادان، مديران و پژوهشگران سينما برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان امور سينمايي، سمعي و بصري، در ابتدا محمود اربابي معاون توسعه فناوري و مطالعات سينمايي گفت: سازمان سينمايي از سال‌هاي گذشته زماني که اداره کل بود تحقيقات سينمايي داشت و بسياري از کتاب‌هاي ارزشمند سينما مربوط به همان زمان است اما امروز زمانه عوض شده و بايد به نيازهاي جديد پاسخ داد به همين دليل وجود سامانه‌اي که اطلاعات تخصصي سينمايي را پاسخ دهد مورد توجه سازمان قرار گرفت و پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران (ايران داک) به عنوان مشاور ما انتخاب شد.
وي ادامه داد: اين سامانه به عنوان مجموعه‌اي که بايد يک منظومه دور آن شکل بگيرد مورد توجه قرار گرفت. همانطور که چندي پيش cic را به عنوان منبعي براي اطلاعات فيلم‌هاي سينمايي راه‌اندازي کرديم.
اربابي با بيان اينکه اين سامانه بايد به روز و پربار شود و تنها به طراحي آن خلاصه نشود، گفت: آنچه در اين سامانه مهم است اينکه چگونه بتوانيم آن را به روز کنيم تا اطلاعات سينمايي را هم در آن داشته باشيم.
معاون توسعه فناوري و مطالعات سينمايي افزود: ايجاد زمينه براي توليد محتوا علمي در حوزه سينما؛ ايجاد يک نظام منسجم براي انتشار و ترويج آثار مناسب در حوزه سينمايي با هدف ارائه به مخاطبان؛ پشتيباني مؤثر اطلاعاتي از پروژه‌هاي اساسي، تحقيقات و توليدات زيربنائي و نيز انديشمندان و معرفي توان علمي سينماي ايران به داخل و خارج از کشور از جمله اهداف راه‌اندازي اين سامانه است.
وي تاکيد کرد: تلاش بر اين است تا اين سامانه توسعه داده شود و در فازهاي آينده فيلمخانه نيزبه اين سايت لينک مي شود تا امکان دسترسي به اطلاعات فراهم باشد.
در ادامه فرهاد شيراني مجري طرح ايران داک گفت: اميدوارم فعاليتي که انجام شده شروع فعاليت بزرگتر براي سينماي کشور باشد. پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران بيش از 50 سال است با اين هدف که بتواند مجموعه اطلاعات علمي کشور را سازماندهي کند، تاسيس شده است تا اطلاعات مورد نياز را در اختيار پژوهشگران قرار دهد.
وي ادامه داد: اين پژوهشکده از ابتدا تلاش کرده مجموعه اسناد و اطلاعات تخصصي را جمع آوري کند. اين سامانه که تمام ديجيتال است از جمله آخرين فعاليت اين سازمان محسوب مي‌شود.
شيراني با بيان اينکه اين سامانه اهداف زيادي را دنبال مي‌کند، اظهار داشت: اينکه بتوانيم فضايي ايجاد کنيم تا توليد محتوا در حوزه سينمايي توسعه پيدا کند و نظام منسجمي داشته باشد و فضاي پشتيباني موثري در حوزه فعاليت‌هاي پژوهشي به وجود آوريم، از جمله اهدافي است که هميشه به دنبال آن بوديم.
وي ادامه داد: توسعه فناوري اطلاعات موضوع جدي است که بايد به کار گرفته شود تا بوسيله آن حافظه ديجيتال را در سينما توسعه دهيم و چهره‌اي از توانمندي سينماي ايران را در داخل و خارج ارائه دهيم و سازمان فرهنگ هنر و ارتباطات سعي کرده اين اهداف را پوشش دهد.
شيراني با بيان اينکه اين سامانه دو دسته کاربر دارد، گفت: يک دسته کساني هستند که همه کاربرها بدون ثبت نام مي توانند از اين سامانه استفاده کنند. اين سامانه تلاش دارد امکان اشاعه اطلاعات را فراهم کند.
مجري طرح ايران داک با بيان اينکه اين سامانه تمرکزش بر گردآوري اطلاعات است، افزود: کاربراني که شناخته شده هستند ثبت نام مي‌کنند و مي‌توانند اطلاعات مفيد را در سامانه بارگذاري کنند و از طريق مميزي ما در مجموعه انتشار قرار گيرد. قلمرو مديريت اطلاعات علم و فناوري اين حوزه بسيار گسترده بوده و اکنون گزارش‌هاي علمي و فني (طرح‌هاي پژوهشي)، پايان‌نامه‌ها و رساله‌ها، مقالات همايش‌هاي علمي، مقالات نشريات ادواري، جشنواره‌ها، کتاب‌ها، سخنراني‌ها، پوسترها، فهرست سينماها و مشاهير و پژوهشگران حوزه سينما را در بر داشته است.
وي همچنين گفت: اين سامانه قانون پيشگيري از تقلب را در مجلس به تصويب رساند. سامانه ديگري نيز راه اندازي شده که نشان مي‌دهد اثر تا چه اندازه با جاهاي ديگر همپوشاني دارد، از کجا برداشته و آورده شده را نشان مي‌دهد. امروز دنياي پيشرفته به اين نتيجه رسيده که هيچ راهي جز انتشار اطلاعات علمي وجود ندارد .
شيراني خاطرنشان کرد: تنها بخشي که در اين سامانه در مورد آن بحث شد، پوستر فيلم‌هاست که به راحتي مي توان آنرا بر روي سامانه بارگذاري مي شود و فعلا امتيازدهي براي اطلاعات آثار نداريم.البته بخش آنونس ها مي توانست در سيستم قرار بگيرد زيرا نرم افزار اين ظرفيت را دارد اما در حجم فيلم‌ها بايد در نرم افزار و سخت افزار ديده شود. امکان بارگذاري صوت براي سخنراني‌ها نيز در اين سامانه وجود دارد.
وي با بيان اينکه براي سايت ايران داک درآمدزايي نداريم، گفت: ايران داک همه فشارش را به دانشگاه‌ها وارد کرد تا دسترسي به اطلاعات علمي را توسعه ببخشند. در حوزه اطلاعات دسته‌بندي انجام داديم و وقتي اطلاعات قرار است آپلود شود زيرمجموعه‌ها و دسته‌ها را بايد انتخاب کند. اگر فيلترهاي قوي روي بازيابي اطلاعات بگذاريم و حجم اطلاعات زياد باشد مشکلي ايجاد نمي‌کند درنتيجه مي‌توانيم آن را توسعه دهيم.
شيراني يادآور شد: در قانون پيشگيري از تقلب تمام دانشگاه‌ها موظف شدند که يک نسخه از اطلاعات پايان‌نامه‌ها را ثبت کنند. آنچه در اين سامانه به دست ما مي‌رسد را به روز مي‌کنيم و روزآمدي ما در ايران داک روي 50 درصد است.
وي در پاسخ به اين سوال مبني بر اينکه اين سامانه چطور مي‌تواند به عنوان مرجع مورد استفاده قرار گيرد، گفت: براي اين سامانه مي‌توان مشوق‌هايي وجود داشته باشد البته بخشي هم به غناي اطلاعات سايت برمي‌گردد تا اين سامانه مرجع شود و همه به آن مراجعه کنند.
شيراني ادامه داد: امروز تکنولوژي به کمک ما آمده است اما مستلزم کار بزرگ و اساسي است. از نظر محتوايي کارهاي زيادي براي اين سامانه داريم و بايد برخي زيرساخت‌ها را ايجاد کنيم تا امکان درج فراهم شود.
اين سامانه به نشاني www.cinemadoc.ir در دسترس پژوهشگران سينما قرار دارد.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->