اميدوار به ايجاد شغل «ايده پرداز» در سينما

اميدوار به ايجاد شغل «ايده پرداز» در سينما

مديرعامل بنياد سينمايي در پي برگزاري \"رويداد خلق ايده\" گفت:براي برگزاري اين رويداد نوپا و خجسته مي‌توان اميدوار بود تا در آينده نه چندان دور، شاهد مشاغل جديدي در کنار ديگر صنوف سينمايي تحت عنوان «ايده پرداز» باشيم که البته با ترسيم و رعايت جنبه‌هاي حقوقي بايد آن را نهادينه کرد.
عليرضا تابش در نوشتاري که در اختيار ايسنا پس از اختتاميه رويداد «خلق ايده» گذاشت،نوشت: «اساساً شکل‌گيري «استارتاپ ويکند»ها برپاي? رويداد آموزشي - تجربي در سراسر دنياست که معمولاً در طي 3 روز متوالي برگزار مي‌شود. در اين برنامه شرکت کنندگان پر انگيزه‌اي شامل برنامه نويسان، مديران تجاري، عاشقان استارتاپ، بازارياب‌ها و طراحان گرافيک گرد هم مي‌آيند تا طي ??ساعت ايده‌هايشان را مطرح کنند، گروه تشکيل بدهند و هر گروه ايده‌اي را اجرا کند.
ما امروز شاهد برگزاري اولين استارتارت ويکند در حوز? سينما هستيم که اين اتفاق بسيار مهمي است.
استارتاپ‌ها معمولاً در حوز? تکنولوژي و فن‌آوري بيشتر نمود بيروني دارند، زيرا نوآوري در حوز? پهناوري، مثل تکنولوژي با توجه به ذات آن به مراتب سهل‌تر از ارزش آفريني در عرص? هنر بويژه هنري تحت عنوان فيلمسازي و سينماست. البته ما امروزه شاهد هستيم که دامن? اقدامات اين گونه فعاليت‌ها به حوزه‌هاي سلامت، گردشگري و ساير عرصه‌ها ورود کرده که حوز? هنر به ويژه سينما هم از آن مستثني نبوده است.
عمدتاً کشورهاي توسعه يافته، امروزه به سمت راه‌اندازي «مراکز شتابده ي نوآوري» حرکت کرده‌اند و هدف آنها از برپايي اين مراکز جذب و حمايت از افراد يا گروه‌هايي بوده که ايد? تجاري يا شرکت ثبت شده‌اي نداشتند و براي اين که با ادبيات آن فعاليت و مراحل شکل‌گيري يک ايده به طور جدي و کسب و کار آشنا شوند، به اين مراکز رجوع مي‌کردند. حالا چه خوب است که ما بتوانيم با آغاز اين راه، يک «مرکز نوآوري در سينماي ايران» داشته باشيم تا فيلمنامه‌نويسان زيادي تحت هدايت و حمايت اين مرکز قرار بگيرند.
از ديد من يکي از مهمترين دستاوردهاي اين رويدادها حرکت به سمت جهاني شدن است که امروز از الزامات صنعتي شدن سينما به شمار مي‌آيد.
متاسفانه در سينماي ايران مراکز نوآوري و شکوفايي ايده نداريم و امروز اين اتفاق جرق? خوبي براي آغاز اين مسير خواهد بود. ما بيش از پيش نيازمند شکل‌گيري چنين اتاق‌فکرهايي براي تمرکز بر ايده‌هاي جديد و نوآور به خصوص در بخش فيلمنامه‌ هستيم.
ضعف در حوز? فيلمنامه از چالش‌هاي اصلي سينماي ايران است. محور اساسي و متمرکز هر فيلمنامه‌اي در ايده اوليه آن مستتر است. چه بسيار طرح‌ها و ايده‌هايي که به خاطر کم توجهي و غفلت نويسنده يا تصميم‌گيرندگان مجال پرورش نيافته‌اند که البته اين موضوع مختص به سينماي ايران نيست.
براي برگزاري اين رويداد نوپا و خجسته مي‌توان اميدوار بود تا در آينده نه چندان دور، شاهد مشاغل جديدي در کنار ديگر صنوف سينمايي تحت عنوان «ايده پرداز» باشيم که البته با ترسيم و رعايت جنبه‌هاي حقوقي بايد آن را نهادينه کرد.
بسياري استارتاپ را فرهنگ نويني براي انديشه‌هاي نو و خلافيت بر فراز ايده‌هاي موجود مي‌دانند که هدف از آن برطرف کردن مشکلات موجود در نقاط کليدي است و جاي تشکر دارد که اين تيم جوان و با انگيزه با تغيير رويکرد به سمت هنري کردن اين پديده قدم برداشتند.
در حال حاضر در سينماي ايران و جهان، شاهد آثاري هستيم که داراي ايده‌هاي درخشاني هستند، اما متاسفانه به دليل بي‌توجهي و بي‌تدبيري، به ارزش و اعتبار درخور و شايسته‌اي دست نيافته‌اند. برپايي اين دوره، نويد «سينماي روياپرداز» را بيش از هرچيز، براي دست‌اندرکاران صنعت سينما و به طريق اولي، براي مخاطبان بي شمارش فراهم خواهد کرد.
به نوب? خود اميدواريم «استارتارت ويکند» که الهام گيري خلاقانه از آن مدل فعاليت است ادامه پيدا کند و در سراسر ايران برگزار شود و سالانه شاهد برگزاري چندين و چند رويداد استارتارتي باشيم. در صورت وجود اين جريان و گفتمان سازي براي آن مي‌توان به روش‌هاي جديدي براي حل مسائل فرهنگي و يا بهبود و ارتقاء کيفيت فرهنگي رسيد.»

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->