صندوق سرمايه‌گذاري فيلم به رونق اقتصادي سينما کمک مي‌کند

صندوق سرمايه‌گذاري فيلم به رونق اقتصادي سينما کمک مي‌کند

مديرعامل بنياد سينمايي فارابي با اشاره به تلاش‌هاي صورت گرفته براي راه‌اندازي صندوق سرمايه‌گذاري فيلم در بورس گفت: با راه‌اندازي اين صندوق، بخشي از مشکلات اقتصادي سينما در فضايي رقابتي حل مي‌شود و به رونق اقتصادي سينما کمک مي‌کند.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، عليرضا تابش در برنامه راديويي «اقتصاد حوالي فرهنگ» اظهار کرد: هنر سينما به دليل پيچيدگي هاي زنجيره توليد، در قياس با ساير هنرها در کشور ما و ساير کشورها هنر صنعتي است. شعار اصلي ما در اين دوره از مديريت سينما «ورود به بازارهاي جهاني است» و براي تحقق اين مهم بايد پيش فرض‌هايي را در سينماي ملي محقق کنيم که يکي از آنها حرفه‌اي مداري است.
وي ادامه داد: اين امر شالوده اساسي اقتصاد سينما است. سينما در قياس با ساير هنرها، هنري گران است و هزينه توليد در اين هنر در قياس با ساير آثار هنري گرانتر است. هرچه در سينما اصول حرفه‌اي بيشتر رعايت شود و عوامل حرفه‌اي در اين حرفه مشغول باشند جنبه‌هاي مالي و حرفه‌اي دقيق‌تر رعايت و اثر فاخر مي‌شود.
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي تاکيد کرد: متاسفانه يکي از چالش‌هاي بزرگ سينماي ما «عدم شفافيت در مسير توليد» است. همزمان با اين نقصان‌ها، در سينما فرصت‌هايي را داريم. در بازار بورس شاهد رونق هستيم و يکي از راه‌هايي که مي‌توانيم در کشورمان انجام دهيم حضور فيلم‌هاي ايراني در بازار بورس است.
تابش تصريح کرد: مقدمات اين امر فراهم شده و اميدوارم شاهد صدور موافقت اصولي تاسيس يک صندوق سرمايه‌گذاري براي سينما در بورس باشيم.
وي تصريح کرد: ورود سينما به بورس با 80 سال تاخير در کشورمان انجام مي‌شود؛ اين امر در آمريکا و آلمان انجام شده و نقدينگي سينما به دست مردم مي‌تواند تامين شود. با کارشناسان اقتصادي جلسات مختلفي در اين زمينه داشتيم و اميدوارم با تاسيس صندوق سرمايه‌گذاري فيلم، بتوانيم بخشي از نيازهاي اقتصادي سينمايي را تامين کنيم و در عين حال به مباني فرهنگي نيز توجه داشته باشيم.
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي عنوان کرد: در دهه 90 در دوره‌اي که مسوليت فارابي را پذيرفتم اين بحث را مطرح کرديم که همزمان با تحولات سينماي ديجيتال در دنيا بايد در حمايت هاي فارابي تغيير و تحول ايجاد کنيم؛ بخش خصوصي رشد خوبي داشته و امروز تجهيزات و ادوات در بخش خصوصي وجود دارد و لزومي ندارد فارابي رقيب بخش خصوصي در کرايه تجهيزات سينمايي باشد.
تابش گفت: ما با تجديد ساختار يکي از معاونت‌هاي بنياد سينمايي فارابي که پشتيباني فني از سينما مي‌کرد، آنرا منحل و وسايلش را به بخش خصوصي واگذار کرديم و به جاي اين بخش، مديريتي در فارابي ايجاد شده که دغدغه اقتصاد سينما را دارد و به بازار سينما از ابعاد مختلف فکر مي‌کند.
وي افزود: طبق مصوبه اخير هيات امناي فارابي، در تجديد ساختار بنياد و بازنگري آن، موظفيم ارتباط اين مديريت را با بخش‌هاي ديگر در بنياد مشخص کنيم و شرح وظايفش را بنويسم.
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي توضيح داد: عده اي متاسفانه هنوز با تفکر آنالوگ، فيلم ديجيتال مي‌سازند. در دوره ديجيتال هستيم و با شکاف ديجيتالي در اقتصاد سينما و تکنولوژي‌هاي سينمايي روبرو هستيم.
تابش ادامه داد: در دوره جديد مديريت سينما، تامين مالي به شيوه جديد و شرکت سرمايه‌گذاري فيلم را در بورس حمايت مي‌کنيم تا راه‌اندازي شود و شاهد سرمايه‌گذاري مردم در توليد فيلم‌هاي سينمايي باشيم.
وي تاکيد کرد: پروژه‌هاي سينمايي زيادي داريم که با مشکل تامين مالي براي توليد روبرو هستند و سازندگان براي به سرانجام رسيدن اين آثار به سراغ نهادهاي مختلف از جمله حوزه ‌هنري سازمان تبليغات اسلامي، شهرداري تهران، سپاه پاسداران، بسيج و ديگر نهادهاي ذي ربط مي‌روند. نهادهايي که بر اساس ماموريت‌ها به توليد اين فيلم‌ها کمک مي‌کنند اما بودجه همه اين نهادها براي فيلم‌هاي سينمايي کافي نيست و اين صندوق سرمايه‌گذاري مي‌تواند به سينما کمک کند تا پروژه‌ها در حالتي رقابتي و شفاف، تامين مالي شوند.
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي اظهار کرد: صندوق‌هاي ريسک پذير در اقتصاد ما و کشورهايي که از طريق بورس سرمايه‌گذاري مي‌کنند تعاريف خاص خود را دارند و ما در يک سبد طراحي شده براي چند فيلم مي‌توانيم در يک صندوق سرمايه‌گذاري فيلم پذيره نويسي داشته باشيم و افراد سرمايه‌گذار در توليد فيلم سرمايه‌گذاري کنند.
تابش عنوان کرد: کسي که پروژه خود را در بورس سرمايه‌گذاري مي‌کند بايد ملزم باشد که شفاف هزينه‌هاي خود را اعلام کند و در موعد مقرر فيلم اکران شود و بازگشت اقتصادي داشته باشد.
وي گفت: بُعد ديگر کار ما توجه به شکاف ديجيتالي است. بجاي اينکه ابزار و ادوات سينمايي در اختيار سينماگران بگذاريم با تاسيس صندوق سرمايه‌گذاري فيلم، تامين پروژه‌هاي سينما را با مشارکت مردم داريم.
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي افزود: ديجيتال، سينماي دنيا را تحت تاثير قرار داده و در حوزه سي جي آي اتفاقات با اهميتي رخ داده که اگر بخواهيم با رقباي خارجي رقابت کنيم بايد از اين فناوري‌ها به خصوص در فيلم‌هاي فاخر استفاده کنيم و با زبان جهاني در سينماي دنيا رقابت کنيم.
تابش در ادامه از ايجاد «کارگروه فناوري هاي نوين صنعت تصوير» در بنياد سينمايي فارابي به منظور حمايت از بخش خصوصي خبر داد و يادآور شد: با بخش خصوصي رقابت نمي‌کنيم بلکه از اين بخش حمايت مي‌کنيم تا بتوانند خود را به دانش و فناوري‌هاي روز در اين حوزه تجهيز کنند.
وي با اشاره لزوم گفت وگو درباره برنامه جامع تحول سينما توضيح داد: سلسله گفت‌وگوهاي سينمايي را در اين زمينه در بنياد سينمايي ترتيب داديم و رسانه‌ها هم مي‌توانند در کنار جلسات گفت و شنودي که در فارابي يا خانه سينما برگزار مي‌شود به ما کمک کنند.
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي تاکيد کرد: برنامه جامع سينما که ابعاد مختلفي دارد که شامل تحقق «نهضت توليد محتوا» در سينما و يا «ورود ايران به بازار جهاني سينما» با هدف کسب سهم بيشتر از بازارهاي جهاني مي‌شود. ايران در جشنواره‌هاي معتبر سينمايي حضور دارد اما سهم بيشتري بايد از اقتصاد سينما عايد هنر صنعت سينما در کشورمان شود.
تابش گفت: متناسب با اين تغييرات، در عرصه فرهنگ و هنر در دنيا ما نيز بايد بتوانيم در حوزه اقتصادي و فرهنگي رشد کنيم و همه تلاش ما در سينما اين است که اقتصاد را متناسب با نيازهاي روز سينما همراه کنيم .
ابراهيم داروغه‌زاده معاون ارزشيابي و نظارت بر آثار سينمايي نيز درباره اقتصاد سينما اظهار کرد: يکي از فاکتورهايي که به رشد اقتصاد سينما کمک مي‌کند تعداد سالن‌هاي سينما است. هرچه شهرهاي ما از سالن‌هاي با کيفيت برخوردار باشند مردم اقبال بيشتري به فيلم‌ها دارند.
وي اظهار کرد: همچنين بايد از امکانات ديگر در عرضه آثار سينمايي از جمله DVD و VOD ، فروش ماهواره‌اي استفاده کنيم. ارتباط بيشتر با آحاد مردم از ديگر مولفه‌هاي اقتصادي است بايد فيلمساز نياز مخاطب را دريافت و در فيلم‌هاي خود آن را بروز و ظهور دهد.
معاون ارزشيابي و نظارت بر آثار سينمايي تاکيد کرد: بايد تعداد بيشتري فيلم با نگاه‌هاي بيشتري در چرخه توليد و اکران قرار گيرد. سينماي خود را بايد به صنعت برسانيم و به نيازهاي سخت افزاري و نرم افزاري را برآورده کنيم به خصوص در بحث جلوه‌هاي بصري بايد به فناوري‌هاي روز نزديک شويم.
داروغه زاده ادامه داد: ثبات مديريت و برنامه‌هاي بلند مدت در حوزه فرهنگ امري ضروري است؛ اگر ثبات و برنامه استراتژيک وجود داشته باشد به توسعه پايدار مي‌رسيم.
وي گفت: اين توسعه در بازساري و نوسازي سالن‌هاي سينمايي از چند سال پيش آغاز شده و در حال افزايش است و اميدواريم در حوزه‌هاي ديگر نيز به ثبات برسيم و رشد پايدار را محقق کنيم.

*نگاه کارشناسان
علي اصغر کشاني کارشناس سينما نيز در اين باره اظهار کرد: سينما با دو شاخه هنري و تجاري تعريف مي‌شود و نزديکي اين دو موجب موفقيت فيلم‌هاي سينمايي در اکران مي‌شود و مخاطبان بيشتري اين نوع آثاري را ديده‌اند.
وي ادامه داد: سينماي ايران از قديمي‌ترين هنرها در دنيا است و اين هنر 5 سال پس از اختراع دوربين وارد ايران مي‌شود و سينما در کشورمان جز پيشروترين هنرها در دنيا است و اين سابقه موجب اهميت هنر هفتم در ايران مي‌شود.
اين کارشناس امور سينمايي با بيان اينکه سينما فراز و فرودهاي مختلفي داشته عنوان کرد: هر کالايي بايد زمينه عرضه داشته باشد؛ اين فاکتوري مهم براي اقتصاد سينما است و بايد فيلم‌هايي ساخته شود که مخاطب پسند باشد و با توجه به دولتي بودن آثار مخاطب در نظر گرفته نشده و بازگشت سرمايه براي فيلمساز اهميتي پيدا نمي‌کند.
کشاني ادامه داد: اگر اين روند اصلاح نشود بر اقتصاد سينماي ايران اثر منفي مي‌گذارد.
وي عنوان کرد: ما با بودجه دولتي کار مي‌کنيم و تنها بُعد فرهنگي آثار را در نظر مي‌گيريم در صورتي که در آمريکا بعد ميهن پرستي و تبليغات فرهنگي نيز در کنار بازگشت سرمايه درنظر گرفته مي‌شود .
محمدعلي حسين نژاد نويسنده و پژوهشگر نيز يادآور شد: اقتصاد سينماي ايران ربطي به فروش ميلياردي فيلم‌ها ندارد. ممکن است درآمد ناشي از سرمايه‌گذاري در يک فيلم با فروش ميلياردي بازگشت داشته باشد اما در کليت مشخص نيست سرمايه هاي صرف شده براي ساخت فيلم ها بازگشت داشته باشند.
وي ادامه داد: کليت اقتصاد صنعت سينماي يک کشور را زماني مي‌توان درست ارزيابي کرد که زنجيره آن تکميل و عوامل بيروني در آن کمتر دخالت نداشته باشد. اين يک مفهوم کلي است. اقتصاد يک زنجيره است که شامل سرمايه‌گذاري، توليد، بازريابي و توزيع مي‌شود.
اين پژوهشگر تاکيد کرد: امروز در ايران آنچه در زنجيره اقتصاد سينما مورد توجه قرار مي‌گيرد بيشتر سرمايه‌گذاري در توليد است و نسبت توليد و بازار عرضه وجود ندارد. حلقه توليد فربه بوده و ديگر حلقه‌هاي صنعت سينما يا وجود ندارد و يا معيوب و ناقص است.
حسين نژاد افزود: سينماي ايران توليد محور است. گردش اقتصادي سينماي ايران مطلوب نيست. توليد در اين سينما با بازار تناسب ندارد . در سال 100 فيلم توليد مي‌شود و بخش زيادي از اين فيلم‌ها امکان عرضه پيدا نمي‌کنند .
وي تصريح کرد: بازار ما کوچک است و در اين زمينه برنامه ريزي نمي‌شود در حالي که مشتريان بالقوه سينماي ايران زياد هستند اما در اين زمينه مديريت لازم انجام نمي شود.
ناصر ريحان صفت مدير توليد نيز در اين باره گفت: در 10 سال اخير وضعيت اقتصاد سينماي ايران بهتر شده زيرا سالن بيشتر شده است. تلفيق سالن‌هاي سينمايي و تجاري اتفاق خوبي بود. بايد توليد خوب و در عين حال بازار مناسب داشته باشيم.
وي افزود: فيلم‌هاي زيادي ساخته مي‌شود اما امکان اکران ندارند. معمولا فيلم‌هايي موفق به اکران شدند که تهيه کنندگان آنها ارتباط خوبي با ارگان‌هاي پخش داشتند.
ساسان سالور تهيه کننده سينما نيز در اين باره اظهار کرد: فروش هاي ميلياردي براي خواص اتفاق مي افتد و زماني مي‌توانيد بگوييد اين فروش در اقتصاد سينما اثرگذار است که در کليت اتفاق بيفتد در حالي که هر سال 5 فيلم شامل اقبال عمومي مي‌شوند.
وي ادامه داد: در آمريکا و اروپا زماني که تهيه کننده فيلمي را تهيه مي‌کند مي‌داند که فيلمش در دو هزار سالن اکران مي‌شود. بايد براي همه فيلم‌ها شرايط متعادل ايجاد شود و براي 100 فيلم سالن سينمايي امکان نمايش عمومي داشته باشيم اما با 6 سرگروه چگونه مي‌توانيم اين فيلم‌ها را اکران کنيم؟
کامبوزيا پرتوي نيز درباره اقتصاد سينما گفت: به اقتصاد در سينما بسيار کم توجه مي‌شود. در امريکا سينما يک صنعت است و براي آن ابزار توليد مي‌کنند اما در ايران عده‌اي سعي مي‌کنند اين حرفه را به عنوان صنعت جا بزنند و عده‌اي نقطه مقابل هستند و وزارت فرهنگ نيز در راه تعريف سينما به مثابه صنعت يا هنر مانده است.
وي تاکيد کرد: امروز براي اين چرخه هنر صنعت دائم به فکر جذب سرمايه هستند. اخيرا رييس سازمان سينمايي پيشنهاد شراکت سينما در بورس را داده که اتفاق خوبي خواهد بود.
کارگردان فيلم کاميون تاکيد کرد: خوب و يا بد فروختن فيلم تنها به اثر بر نمي‌گردد. معضل اصلي فيلم‌ها تعداد سينما است. جاي برنامه‌ريزي کردن براي سينما به عنوان محل نمايش، خالي است و نمي‌توان فيلم را هر جايي نمايش داد.
مهدي داوري از تهيه کنندگان سينما نيز افزود: بودجه‌هاي دولتي اگر در سينما کمرنگ شود و اقتصاد به بخش خصوصي سپرده شود چرخه اقتصادي ما راه مي‌افتد.
وي ادامه داد: موضوعاتي براي ساخت در سينما وجود دارد که دولت‌ها بايد حمايت کنند اما چرخه توليد بايد به بخش خصوصي سپرده شود تا سرمايه‌گذار بداند شرايط چگونه است.
اين تهيه کننده سينما يادآور شد: طرح و برنامه جامع اقتصادي سينما درست رسانه‌اي نشده است و من اطلاعات جزيي درباره اين طرح ندارم. بايد همه نظرات را جمع کنيم تا برنامه جامع ارائه شود. برنامه ارائه شده کامل نيست. امروز سينمادار درباره اکران يا عدم اکران يک فيلم مي‌گيرند و بر اساس ارتباطات خود، فيلم‌هاي نزديکان خود را اکران مي‌کنند و برخي آثار مجال ارائه پيدا نمي‌کنند و بايد اين امر در برنامه جامع سينما درنظر گرفته شود.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.