گزارشي براي شفافيت بيشتر سينما

  • 17 اردیبهشت 1397
  • 08:14
  • يادداشت
  • 0 دیدگاه
  • 1413 بازدید
  • Article Rating
گزارشي براي شفافيت بيشتر سينما

اعلام فهرست حمايت‌هاي بنياد سينمايي فارابي براي سرمايه گذاري و حمايت از توليد فيلم در سينماي ايران، گامي براي ايجاد شفافيت بيشتر در مناسبات بين نهادهاي رسمي و جامعه سينمايي کشور است. اين اقدام مي‌تواند به افزايش اعتماد ميان نهادهاي رسمي و دولتي از يک سو و جريان‌هاي فرهنگي و سينمايي کشور کمک کند و از آنجا که اين اقدام براساس سياست‌هاي کلان مديريت در کشور صورت پذيرفته و ادامه خواهد يافت بدون شک در کاهش شايعات و تعامل مثبت بين نخبگان و کارشناسان و افکار عمومي در مسير برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري‌هاي کلان نهادهاي تخصصي و رسمي و نقد و بررسي کارشناسانه آن‌ها مي تواند به پويايي بيشتر سياست‌ها، برنامه‌ها و اهداف بنياد براي پيشرفت سينماي کشور منجر شود.
حمايت‌هاي مالي دولت‌هاي مختلف پس از انقلاب براي رشد و توسعه، از بودجه عمومي کشور و در چارچوب برنامه‌هاي کلان و جامع اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور، يک سياست کلان و در عين حال يک تکليف قانوني به حساب مي‌آيد.
اين حمايت‌ها براساس کارشناسي پيشنهادها و طرح‌هاي هم راستا با سياست‌هاي کلان انجام مي‌شود و حتي در کشورهاي صنعتي و توسعه يافته نيز امري معمول و در بسياري از حوزه‌ها اجتناب ناپذير است؛ از جمله اين حوزه‌ها بخش‌هاي مختلف حوزه فرهنگ است. سينما به‌عنوان يک فعاليت فرهنگي- اقتصادي، ذيل اين سرفصل قرار مي گيرد و فعاليت‌هاي بنياد سينمايي فارابي به‌عنوان يک بنياد تخصصي در صنعت سينماي ايران، در اين راستا ارزيابي مي شود.
ممکن است اين اقدام در کوتاه مدت موافقين و مخالفيني داشته باشد و اين دور از انتظار نيست. حتي ممکن است نقدهايي مستقيما متوجه عملکرد بنياد باشد. اين مدير و آن مدير و اين دولت و آن دولت هم ندارد. اقتضاي کار اجرايي آن هم در حوزه فرهنگ و مشخصا سينما اين فراز و نشيب‌ها و تبعات را دارد. وقتي در چارچوب برنامه‌هاي کلان و عمومي کشور و با نيت مشارکت و دخالت دادن افکار عمومي در برنامه‌ها و تصميم‌گيري‌ها، برنامه‌اي تنظيم و اجرا شود، حتما اجراي آن در بلند مدت نيز خير و صلاح همه دست اندرکاران و پيشرفت و ارتقاي صنعت سينما را به دنبال خواهد داشت.
منبع: روزنامه صبح نو، شماره 465، دوشنبه 17 ارديبهشت 97

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->