جشنواره فيلم هاي سينمايي ايراني در مالزي آغاز شد

جشنواره فيلم هاي سينمايي ايراني در مالزي آغاز شد

نخستين جشنواره آثار و توليدات سينمايي ايران به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در مالزي شب گذشته با اکران فيلم زيرسقف دودي با استقبال گسترده علاقه مندان به فرهنگ و تمدن ايراني در سالن سينماي گلدن اسکرين پاويليون کوالالامپور آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فاراربي به نقل از ايرنا، درمراسم افتتاحيه اين جشنواره مرضيه افخم سفير و علي محمد سابقي رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران به همراه تعدادي از سفيران کشورهاي مقيم ، مريلا زارعي هنرپيشنه زن سينماي ايران، جمعي کثيري از ايرانيان مقيم، تعدادي از کارگردانان و دست اندرکاران صنعت سينما در مالزي و علاقه مندان مالزيايي به آثار سينمايي ايران حضور داشتند.
مرضيه افخم طي سخناني دراين مراسم گفت: اميدوارم اين جشنواره فيلم فرصتي براي آشنايي بيشتر با فرهنگ غني ايران باشد.
وي افزود: افتتاحيه اين جشنواره مصادف با يکصد و بيستمين سالگرد تولد سينماي ايران است؛ سينمايي که به خصوص در چهار دهه اخير، پس پيروزي انقلاب اسلامي بر اساس فرهنگ غني 7 هزار ساله تمدن ايران، توانسته تا با روش ويژه خودش، واقعيت‌ها، ارزش‌هاي انساني، نياز به اعتدال و اخلاق، دوري از خشونت و افراط گرايي، مهم بودن بنيان خانواده و نقش ويژه زن در جوامع نوين را به تصوير بکشد.
افخم همچنين با بيان اينکه سينما مي‌تواند ميان جوامع پل هاي ارتباط را ساخته وتقويت کند ابراز اميدواري کرد: که اين جشنواره نيز پلي ميان 2 ملت ايران و مالزي و همه ملت‌ها باشد.
مريلا زارعي هنرپيشه زن سينماي ايران و بازيگر نقش زن فيلم زير سقف دودي در اين مراسم گفت: من يک هنرمند ايراني هستم از کشوري با تمدن و فرهنگ بسيارقديمي .
وي از حضور در اين جشنواره براي بيان واقعياتي از سينماي ايران به ويژه حضور زنان در اين سينما ابراز خرسندي کرد.
اين هنرمند ايراني از حاضران در اين جشنواره که تاکنون به ايران سفر نکرده اند ، دعوت کرد براي ديدن از اين کشور چهار فصل به آن سفر کنند.
وي افزود: ايران مردان شجاعي دارد که آماده دفاع از مرزهاي آن هستند و همچنين آماده دفاع از آن چه به آن اعتقاد دارند. در کشور من زنان و مردان در کنار يکديگر براي تحقق اين هدف تلاش مي کنند.
داتو علي منصور يکي از مسئولان مالزيايي نيز دراين مراسم در سخناني گفت: اين رويداد فرهنگي از آن‌ جا که سينماي ايران و مالزي در حال پيشرفت است، اتفاقي خوب و پنجره‌اي براي آشنايي بيشتر مالزيايي ها با ايران است.
درپايان اين مراسم فيلم زيرسقف دودي به کارگرداني پوران درخشنده براي حاضران به نمايش درآمد.
اين برنامه با استقبال ايراني هاي مقيم مالزي و همچنين مالزيايي هاي علاقه مند به توليدات سينمايي ايران روبه رو شد به گونه اي که تمام صندلي هاي سينماي گلد اسکرين پاويليون کوالالامپور پر شده بود و حتي عده اي نيز ايستاده اين فيلم را تماشا کردند.
نخستين محصول مشترک سينمايي ايران و مالزي نيز درماه گذشته با عنوان لحظه بي پايان يا جانجي زهان در مالزي اکران شد.
به گزارش ايرنا، نخستين جشنواره آثار سينمايي ايران با اکران 6 فيلم و با حضور دو گروه از هنرمندان ايراني در روزهاي 16 تا 26 اسفند ماه به مدت 11 روز در سه شهر مالزي برگزار مي شود.
علي محمد سابقي رايزن فرهنگي ايران در مالزي در اين زمينه درحاشيه اين مراسم به ايرنا گفت: اين اقدام با هدف گسترش تعاملات فرهنگي ميان ايران ومالزي و نيز آشنايي بيشتر مردم و اهل سينما دراين کشور جنوب شرق آسيا با هنر و صنعت سينماي ايران با همکاري نهادهاي ذيربط در مالزي انجام مي شود.
وي با بيان اينکه سينما ملت هاي دو کشور را به يکديگر نزديکتر مي سازد و با توجه به اينکه ايران و مالزي داراي زيرساخت هاي فرهنگي مشترکي هستند ابراز اميدواري کرد: اين جشنواره با استقبال مردم مالزي روبه رو شود.
سابقي گسترش تعاملات سينمايي دو جانبه تهران- کوالالامپوررا با هدف تقويت صنعت سينماي ايران ارزيابي کرد.
سابقي تاکيد کرد: سينماي ايران با بهره گيري از ارزش هاي انساني،خانواده محوري، معناگرايي و رويکرد فرهنگي حرف هاي نويني درسينماي جهان دارد و به همين دليل آثار سينمايي ايران قادر است با مردم جهان ارتباط برقرار کند.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->