«جشن سيمرغ و پروانه‌ها»؛ آغازي بر شکوفايي مجدد سينماي کودک و نوجوان

«جشن سيمرغ و پروانه‌ها»؛ آغازي بر شکوفايي مجدد سينماي کودک و نوجوان

نويسنده فيلمنامه نياز گفت: از هر فرصتي براي معرفي سينماي کودک و نوجوان استفاده کنيم که موجب آشتي دانش آموزان با فيلم کودک و نوجوان باشد اتفاق خوب و مبارکي است.
به گزارش روابط عمومي سي و ششمين جشنواره فيلم فجر،علي اکبر قاضي نظام درباره جشن «سيمرغ و پروانه‌ها» گفت: بايد بستر مناسبي براي حضور جدي دانش آموزان در سينما توسط مسئولان آموزش و پرورش مهيا شود.
وي يادآور شد: يک نفر در آموزش و پرورش مسئول اين مهم باشد و ديگر سازمان ها و نهادهاي ذيربط به اين فعاليت دسته جمعي کمک کنند و روزهاي خاطره‌انگيز و مفرحي را در سينما براي دانش آموزان رقم بزنند.
اين فيلمنامه نويس تاکيد کرد: در ادوار گذشته در سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران برنامه زنگ سينما را اجرا کرديم که با استقبال خوبي مواجه شد، متاسفانه بعد از دو، سه سال به فراموشي سپرده شد.اين حرکت ها منوط به مديران علاقه مند و دوستدار کودک و نوجوان اين مرز و بوم است.
قاضي نظام افزود: متاسفانه در اين سالها شاهد بوديم که آموزش و پرورش مجوز براي فيلمهايي صادر مي‌کرد که مناسب سن بچه‌ها نبود.
وي عنوان کرد: بايد تفاهم نامه‌اي جدي و عملي بين سازمان هاي ذيربط براي حمايت از سينماي کودک و نوجوان منعقد شود و هرکدام به وظايف خود عمل کنند و با تغيير مديريت اين تفاهم نامه ملغي نشود.
نويسنده فيلم پايان کودکي گفت: تا زماني که بستر مناسبي از نگارش فيلمنامه تا توليد و اکران آن و حمايت همه جانبه‌اي از اين امر ميسر نشود همه برنامه‌ريزي‌ها مقطعي خواهد بود، چنانکه در سالهاي گذشته شاهد آن بوديم.
قاضي نظام ادامه داد: نويسندگان فيلمنامه و کارگردانان و تهيه کنندگان بايد فيلمنامه و فيلمهايي را توليد کنند که بچه‌ها براي رفتن به سينما و ديدن آن رغبت داشته باشند.
وي اظهار کرد: انتخاب سناريو و توليد آن بايد به گونه‌اي باشد که فيلم جذاب و خوش ساخت براي بچه‌هاي نسل امروز باشد، تا بچه‌ها پس از يکبار رفتن به سينماي کودک و نوجوان آن نوع فيلم و سينما را پس نزند.
اين نويسنده تاکيد کرد: همانگونه که اکران فيلم ها سرگروه دارند بايد تعدادي از سينما ها را با يک سرگروه مشخص به فيلم‌هاي کودک و نوجوان اختصاص دهند تا تهيه کنندگان نگران اکران فيلم خود نباشند و در اين زمينه نيز سرمايه گذاري کنند.
وي افزود: چنانچه حمايت هاي تشويقي جدي و قابل قبول جايگزين حمايت هاي شعاري مديران گردد، نويسندگان و کارگردانان و تهيه کننده‌هاي جوان به سينماي کودک و نوجوان ورود مي‌کنند و سينماي فعلي از منفعل بودن نجات پيدا مي‌کند و از صرف توليد فيلم براي برگزار کردن جشنواره کودک و نوجوان پرهيز کنند.
قاضي نظام يادآور شد: سينماي کودک و نوجوان بايد براي عبور از گرفتاري که دامنگير آن شده است پوست اندازي مهمي در نويسندگان، کارگردانان و تهيه کنندگان و همچنين مديران خود داشته باشد. آن وقت تهيه کنندگان بيشتري ترغيب به توليد فيلمهاي کودکان و نوجوان خواهند شد که با بازگشت سرمايه نيز رو به رو باشد.
قاضي نظام با بيان اينکه اغلب حمايت ها در حد شعار باقي مي ماند عنوان کرد: وقتي بوروکراسي سختي براي نويسنده، کارگردان و تهيه کننده داشته باشيم اين گروه از ساخت فيلم کودک و نوجوان پشيمان ميشوند و اين مراحل سخت مانع از رشد اين سينما خواهد شد. همه حمايت ها ابتر مي ماند مثل برگزاري مسابقات فيلمنامه نويسي کودک و نوجوان که باعث خواهد شد نويسندگان علاقه مند چه حرفه‌اي و چه استعداد هاي خوب جوان کشورمان در اين امر شرکت کنند.
اين کارشناس سينماي کودک و نوجوان ادامه داد: وقتي اتفاقي ارزشمند در اين زمينه رخ نمي دهد باعث نابودي استعدادهاي جوان و خلاق در اين زمينه خواهيم شد و اعتماد به نفس آنها از بين مي رود و سرخورده و مايوس خواهند گشت.
وي با بيان اينکه آدم هاي خلاق جوان وبا استعداد زياد در گوشه و کنار کشور عزيزمان داريم که مي توانند با حمايت از تجارب افراد حرفه‌اي رو به رو گردند و حرکت نويني را در سينماي کودک و نوجوان رقم بزنند گفت: اجراي موفق جشن «سيمرغ و پروانه‌ها» حرکت بسيار خوبي است زيرا دانش آموزان در ايام دهه فجر فيلمهاي مخصوص خود را مي بينند.
قاضي نظام گفت: اميدوارم اين حرکت آغازي بر شکوفايي مجدد سينماي کودک و نوجوان باشد و پدر خوانده‌هاي اين سينما دست از آن بکشند و فرصتي به جوانان با استعداد و خلاق بدهند.
وي تصريح کرد: اگر براي هر ماه از سال يک فيلم کودک و نوجوان در نظر بگيريم ما در سال به 12 فيلم کودک و نوجوان در ژانرهاي مختلف احتياج خواهيم داشت و مي‌توان براي آنان برنامه ريزي دراز مدت و پايدار کرد، کافي است رياست محترم سازمان سينمايي يک نفر را مسئول تام سينماي کودک و نوجوان مشخص نمايند و بودجه خوبي به اين امر اختصاص دهند و اين سينما را از دست شوراهايي که راه به جايي نمي برند خلاص نمايند تا فرصت خوبي براي اين نوع سينما مهيا گردد.
به گفته وي، امکان دارد از توليد 12 فيلم فرد مسئول آن نتيجه را از همه فيلم ها نگيرد و دو فيلم به آن نتيجه مطلوب نرسند ليکن حداقل ?? فيلم خوش ساخت و جذاب در ژانرهاي مختلف براي کودک و نوجوان داريم.
قاضي نظام اظهار کرد: بياييم راه‌هاي رفته شده را باز نرويم و از تجربه‌ها درس بگيريم و از استعدادهاي جوان و خلاق بهره ببريم و به آن ها بها بدهيم . باورشان کنيم و سينماي جديد کودک و نوجوان را به دست پر کفايت آن ها بسپاريم.
وي افزود: نويسندگان خوبي با حمايت ما پرورش خواهند يافت و سينماي جذابي براي نسل امروز کودک و نوجوان درست خواهند کرد.
قاضي نظام تاکيد کرد: اميدوارم با حمايت جدي فرصت مرده صبح سينماها را با حضور دانش آموزان زنده کنيم و شروع خوب و مستمري داشته باشيم.
«قهرمانان کوچک»، «دنياي کيف‌ها»، «فيلشاه»، «دزد و پري ?» و «شکلاتي» به مدت پنج روز از?? تا ?? بهمن سال جاري در سالن‌هاي اصلي سينماهاي مردمي جشنواره فيلم فجر در تهران شامل سينماهاي: تماشا، کيان، راگا، ماندانا، استقلال، اريکه ايرانيان، مگامال ?، جوان، چهارسو?، فرهنگ?، گراند سينما کوروش و سالن اصلي سينما آزادي و همچنين سينماهاي منتخب نمايش دهنده فيلم‌هاي جشنواره در مراکز استان‌ها نمايش داده مي‌شود.
جشن بزرگ «سيمرغ و پروانه‌ها» به‌ همت کارگروه تخصصي سينماي کودک بنياد سينمايي فارابي و همکاري تشکل تازه تاسيس «مرکز توسعه سينماي کودک و نوجوان» که توسط جمعي از فعالان سينماي کودک شکل گرفته و همچنين مرکز مردم نهاد «سامانه اردويي مدارس» و نيز مشارکت ادارات کل آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامي استان‌هاي سراسر کشور برگزار مي‌شود.
مدارس استان تهران براي استفاده از اين برنامه و انجام هماهنگي حضور دانش آموزان خود در سالن‌هاي سينما مي‌بايست از طريق شماره تلفن: ????????-??? اقدام کنند.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.