قائم مقام بنياد سينمايي فارابي: سينماي دفاع مقدس به سمت تعالي مي‌رود

قائم مقام بنياد سينمايي فارابي: سينماي دفاع مقدس به سمت تعالي مي‌رود

حبيب ايل بيگي به بررسي حضور فيلم‌هايي با موضوع دفاع مقدس و مقاومت در جشنواره فيلم فجر پرداخت.
حبيب ايل بيگي در خصوص افزايش فيلم هاي دفاع مقدس در ميان آثار شرکت داده شده در جشنواره فيلم فجر و بازتاب آن در دوره‌هاي بعدي اين جشنواره به خبرنگار حوزه سينما گروه فرهنگي باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: يکي از اتفاق‌هاي خوب امسال جشنواره، حضور فيلم‌هايي با مضامين انقلاب و دفاع مقدس است که اتفاقا به لحاظ استانداردهاي سينمايي مي توان گفت خيلي نمره خوبي مي‌گيرند و اين نويد را به ما مي‌دهند که سينماي دفاع مقدس ما به سمت تعالي مي رود و رشد کرده است.
وي افزود: ما امروز شاهد رويش‌هاي جديدي در سينماي دفاع مقدس هستيم و فکر مي‌کنم در چند سال گذشته به لحاظ توليد و حمايت از فيلم‌هاي انقلاب و دفاع مقدس رشد بسيار بالايي را داشتيم. اگر در برخي از دوره‌هاي جشنواره فجر عده‌اي نگران حمايت نشدن از اين فيلم‌ها بودند، امروز نمي‌توانند حرفي براي گفتن داشته باشند چون در حد نياز در سينماي ايران به جنبه‌هاي مختلف انقلاب،دفاع مقدس و بحث مقاومت توجه کرده ايم.
ايل بيگي اظهار داشت: در اين ميان مهمترين نکته اين است که فيلم‌هايي که با مضامين انقلاب و دفاع مقدس توليد شده اند، فيلم‌هايي هستند که با استقبال منتقدان، هنرمندان و مردم مواجه شده اند؛ يعني اگر ما در يک دوران فيلم‌هاي کمي داشتيم که مي توانستند همه نگاه ها را به خودشان جلب بکنند و مورد پسند واقع شوند، هم اکنون مي‌توان گفت فيلم‌هايمان مورد پسند همه مردم، منتقدان و کارشناسان سينما قرار مي گيرند.
وي ادامه داد: ما به هر حال گنجي را در حوزه انقلاب و دفاع مقدس داريم که پر است از سوژه ها، موضوعات و داستان هايي که تا به امروز به سراغ آنها نرفته بوديم. فکر مي کنم سينما هميشه به فيلم هايي با مضامين جنگ و ساير موضوعاتي که براي ما نسبت تاريخي پيدا کرده اند نياز دارد و حتما نسل هاي بعد نياز دارند بدانند در زمان انقلاب، دفاع مقدس و جنگ چه اتفاق هايي در کشور ما افتاده است، چه قهرمانهايي در آن برهه تاريخي داشتيم و مردممان در آن زمان چه واکنش نسبت به انقلاب اسلامي و دفاع مقدس داشتند. آيندگان نياز دارند بدانند شهرهاي مختلف، طبقات و گروه هاي مختلف مردمي، دانش آموزان،کارگران، دانشجويان ، متخصصان و نخبگان در آن برهه‌هاي تاريخي چه واکنشي نشان دادند.
ايل بيگي گفت: فکر مي کنم از الان تا ابد اگر سينماي ما بخواهد از انقلاب اسلامي و دفاع مقدس برداشت کند مي تواند با استفاده از ذخاير و گنج هايي که در اختيارش است، آثار کيفي و کمي خوبي را به مخاطب ارائه بدهد.
ايل بيگي اظهار داشت: خوشبختانه امروز به نظر من گنج ياب هاي خوبي در سينماي ايران پيدا شدند و من از اين بابت خدا را شکرگزارم.
وي در بخش ديگري از سخنانش در پاسخ به اين سوال که «تاکنون کداميک از فيلم هاي شرکت کرده در جشنواره فجر را ديده ايد؟»،گفت: تا به حال فيلم هاي «تنگه ابوقريب»، «لاتاري»، «مغزهاي کوچک زنگ زده» را ديده ام و به نظرم هر سه آن ها به لحاظ کارگرداني و رفتن به سراغ موضوعات و برقراري ارتباط با مخاطب موفق بوده اند. «تنگه ابوقريب» به نظر من يک پديده است.
ايل بيگي بيان کرد: فيلم سينمايي «مغزهاي کوچک زنگ زده» را با تعدادي جوان مشاهده کردم که اين جوانان به شدت با آن ارتباط برقرار کردند. «لاتاري» نيز فيلمي تامل برانگيز است.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.