استقبال يوناني‌ها از هفته فليم ايران در آتن

استقبال يوناني‌ها از هفته فليم ايران در آتن

هفته فيلم جمهوري اسلامي ايران كه به مناسبت بزرگداشت سي‌ونهمين سالگرد پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي در سالن سينماي آرشيو و موزه فيلم يونان در حال برگزاري است، با استقبال شهروندان آتني مواجه شد.
به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هفته فيلم و روزهاي سينماي ايران، به همت رايزني فرهنگي ايران و نيز، آرشيو و موزه فيلم و بنياد فيلم يونان و با همکاري اداره‌کل همکاري‌هاي فرهنگي و امور ايرانيان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، كار خود را آغاز كرد.
در اين هفته فيلم، فيلم‌هاي مستند «شام آخر» و «ايران بر باد بهاري» و همچنين فيلم‌هاي بلند «يک حبه قند»، «حوز نقاشي»، «به همين سادگي» و «تابستان داغ» براي علاقمندان يوناني به نماش گذاشته مي‌شود.
ايرانيان علاقمند به زندگي مسالمت‌آميز پيروان همه اديان‌ها هستند
ماريا کمينو، رييس آرشيو و موزه فيلم يونان در سخنراني خود در مراسم افتتاح اين هفته فيلم، گفت: ايران داراي تمدن و فرهنگي غني است و مايه خرسندي است که امشب هفته فيلم ايران را افتتاح مي‌کنيم.
وي در ادامه افزود: هنر سينماي ايران بعد از انقلاب اسلامي ايران رو به شکوفايي گذاشت و هم اکنون يکي از سينماهاي مطرح جهان محسوب مي‌شود. هنرمندان به نامي همچون عباس کيارستمي، ابراهيم حاتمي‌کيا و تعداد زيادي ديگر از چهره‌هاي بزرگ سينماي جهان، از اين کشور هستند.
کمينو ادامه داد: فيلم «شام آخر» به کارگرداني محمد قانع‌فرد، يک فيلم مستندي است که در مورد مسيحيان سوريه ساخته شده است. اين کارگردان که هم‌اکنون در جمع ما حضور دارد، در شرايط بسيار سخت جنگ داخلي در سوريه، اقدام به تهيه اين فيلم کرده است که نشان از علاقه ايرانيان به زندگي مسالمت‌آميز پيروان همه اديان و همه انسان‌ها دارد.
ايران در سايه انقلاب اسلامي در جهان قدرتمند شده است
مجيد مطلبي‌شبستري، سفير ايران در آتن، ديگر سخنران مراسم افتتاحيه اين هفته فيلم بود كه طي آن گفت: انقلاب اسلامي ايران و پيروزي آن به رهبري امام خميني (ره) کشور را از وابستگي به قدرت‌هاي سلطه‌طلب رهايي بخشيد و زمينه را براي رشد کشورمان در تمام زمينه‌ها فراهم آورد.
وي همچنين گفت: هنرمندان ايراني با استفاده از جو ايجاد شده در بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، توانستند به رشد توليدات فرهنگي خود شتاب زيادي ببخشند. هم‌اکنون ايران در تمام زمينه‌ها از جمله هنري و علمي در سطح جهاني بسيار مطرح است که البته جوانان کشورمان نيز در تمام زمينه‌ها، رشد کرده و صنعت کشور پويايي خاصي به خود گرفته و امروز ايران در سايه همين انقلاب شکوهمند به يک کشور قدرتمند منطقه و حتي جهان مبدل شده است.
ايران با هدايت امام (ره) به استقلال و آزادي رسيد
علي‌محمد حلمي، رايزن فرهنگي ايران در يونان هم در اين مراسم نيز طي سخناني با اشاره به روند و اوضاع سياسي در دوران قبل از انقلاب، گفت: ظلم و ستمي که دولت شاهنشاهي به مردم روا مي‌داشت و وابستگي آن به قدرت‌هاي بزرگ، باعث شد تا مردم براي رهايي و استقلال کشور خود با رهبري امام خميني (ره) انقلاب بزرگ و با عظمت اسلامي ايران را به پيروزي برسانند و ريشه ظلم و ستم و وابستگي ايران در دوران پهلوي به قدرت‌هاي خارجي خشکانده شود.
وي افزود: مردم با هدايت امام خميني (ره) به استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي ايران که شعار اصلي و محوري انقلاب بود، دست يافتند و زمينه رشد کشور در تمام زمينه‌ها فراهم شد.
حلمي در ادامه تصريح کرد: سينماي ايران يکي از برترين‌ها در جهان هنر سينماي امروز است و جوانان، هنرمندان و فرهيختگان کشورمان با تلاش و توليد آثار فاخر، نه تنها در زمينه‌هاي هنري؛ بلکه در سايه هدايت و رهبري رهبر معظم انقلاب اسلامي در همه زمينه‌ها از جمله نانوتکنولوژي، هوا ـ فضا، راه و ساختمان، پزشکي و انرژي هسته‌اي، ايران را به يکي از کشورهاي قدرتمند و در حال پيشرفت در سطح جهان مبدل كرده‌اند.
رايزن فرهنگي كشورمان در يونان در ادامه سخنان خود بيان كرد: امشب همزمان که مردم ايران مشغول برگزاري جشن‌هاي پيروزي انقلاب اسلامي ايران در داخل کشور هستند، برنامه هفته فيلم ايران در آتن با حضور محمد قانعي‌فرد، کارگردان فيلم «شام آخر» و نوروزبيگي، تهيه کننده فيلم برگزار مي‌شود.
بنا بر اعلام اين خبر، نمايشگاه کتاب و صنايع دستي براي معرفي فرهنگ و هنر سرزمين مهر و شکوه ايران امروز در ورودي سالن برگزاري آيين افتتاحيه بر پا شده بود که مورد استقبال مردم فرهنگ‌دوست يونان قرار گرفت.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->