گزارش جلسه پرسش و پاسخ فيلم سينمايي «فيلشاه»

گزارش جلسه پرسش و پاسخ فيلم سينمايي «فيلشاه»

نشست رسانه‌اي انيميشن «فيلشاه» با حضور هادي محمديان؛ کارگردان، حامد جعفري؛ تهيه‌کننده، حسن ايوبي؛ تدوينگر، حسين مهدوي؛ صداگذار، مهدي پاکدل؛مدير توليد، سعيد شيخ‌زاده؛ صداپيشه و با اجراي محمود گبرلو امشب جمعه سيزدهم بهمن‌ماه در پرديس سينما گالري ملت برگزار شد.
جعفري در ابتداي نشست اظهار داشت: اولين اثر کمپاني ما شاهزاده روم بود که در بخش مسابقه جشنواره سي و سوم حضور پيدا کرد و جايزه دريافت کرد و پرفروش ترين ايميشن کشور و پرفروش ترين فيلم آن سال بود. حرفي در مجموعه مان داريم که هر سال يک انيميشن براي اکران داشته باشيم.
شيخ‌زاده گفت: من سال‌ها بود که در جشنواره حضور نداشتم بعد از کار آباداني‌ها. خوشحالم که امسال با يک کار متفاوت در جشنواره هستم. ما مي‌توانيم محصولي توليد کنيم که شبيه کارهاي خوب باشد. متاسفانه جنس گله‌گذار سينماي ايران مخاطب را هم به گله عادت مي‌دهد. فيلشاه فيلم شادي است و با اين بودجه که براي انيميشن ضعيف است کمپاني‌هاي بزرگ نمي‌توانند کار درخوري بسازند. فکر مي‌کنم براي اولين بار اين سبک کار کردن صدا در ايميشن را انجام داديم.
ايوبي گفت: من پنجاه فيلم سينمايي کار کردم که رئال بود و دو انيميشن شاهزاده روم و فيلشاه را با اين گروه انجام دادم که بسيار فعال و پيگير هستند. در زمينه انيميشن متخصصان خوبي هستند اما به دليل نبود بستر مناسب حمايت نمي‌شوند. فيلشاه با کيفيتي که داشت خودش را به جشنواره تحميل کرد و کسي تمايل به حضور اين انيميشن نداشت. انيميشن مي‌تواند فرهنگ و حرف‌هاي ما را در دنيا مطرح کند و اگر انيماتورها بي‌مهري ببينند، جذب کمپاني‌هاي خارجي مي‌شوند. سالني که ما فيلم را ديديم، نيمه پر بود و اين جاي تاسف دارد و از اهالي رسانه مي‌خواهم که انيميشن را حمايت کنند. کار کردن من با اين گروه با توجه به اينکه دو سال زمان برد، به دليل علاقه به کشورم بود.
پاکدل در اين نشست مطرح کرد: اين انيميشن حاصل کار شبانه روزي گروه بود. مهدوي هم گفت: من بيست سال است که در سينما کار مي‌کنم . با توجه به سي و اندي دوره که از جشنواره انيميشن در ايران مي‌گذرد، تنها چند سال است که انيميشن وارد اين جشنواره شده است. بعد از شاهزاده روم، انيميشن فيلشاه گويي اولين فيلم سينمايي بود که انجام دادم.
تهيه کننده «فيلشاه» در پاسخ به اين سئوال که در دنيا فيلم‌ها با انيميشن‌هاي ديزني رقابت مي‌کنند، آيا چنيني اتفاقي براي فيلشاه هم مي‌افتد؟، گفت: اين موضوع بسترهاي مختلفي دارد. ما بايد ببينيم براي انيميشن چه کاري انجام داده‌ايم. ما با ساخت شاهزاده روم، به سينما رونق داديم اما نتيجه‌اي که بايد نگرفتيم. در اکران‌هاي جشنواره هم به انيميشن فيلشاه اجحاف شد که اميدوارم در جوايز اين اتفاق نيفتد. فيلشاه نسبت به بسياري از فيلم‌هاي ديگر زحمت بيشتري برده است و اين اتفاقات باعث مي‌شود ما فضاي خوبي را استشمام نکنيم.
تهيه‌کننده فيلشاه تصريح کرد: جدول اوليه که براي اکران فيلم‌ها در باغ کتاب صادر شده بود، انيميشن فيلشاه در آن نبود. فيلشاه حتي در اعلام فيلم‌ها به عنوان يک انيميشن اعلام نشد و يکي از 23 فيلم بخش سوداي سيمرغ اعلام شد. ما با همين محاسباتي که داريم تصورمان اين است که اتفاقات خوبي براي اين انيميشن بيفتد.
کارگردان فيلشاه در ادامه گفت: کمپاني‌هاي بزرگ دنيا طي صد سال ياد گرفته‌اند چگونه قصه بگويند. ما پنج سال است که آغاز کرده‌ايم. در فيلشاه، فضا و قصه نسبت به شاهزاده روم تغيير کرده و اين روند طي ده سال آينده بهتر هم خواهد شد.
در بخشي از اين نشست، سعيد شيخ‌زاده درباره صداپيشگي ستاره‌ها در انيميشن توضيح داد: اصولا در کارهاي سينمايي بايد از ستاره‌ها استفاده کرد و ما در انيميشن بارها اين کار را انجام داده‌ايم ... ما ما چند بازيگر خوش بيان داريم؟ جا دارد از زنده‌ياد شکيبايي ياد کنيم. يا از علي نصيريان و چند هنرمند محدود نام ببريم که به اين نتيجه رسيده‌اند بيان جزيي از بازيگري است. واقعيت اين است که بازيگران ما به اين موضوع اهميت نمي‌دهند. ما بسيار دوست داريم که از ستاره‌هاي‌مان در انيميشن استفاده کنيم تا بتوانند به شخصيت انيميشن، زندگي دهند. متاسفانهرفتن سراغ هنرپيشگان بنام مثل آقاي پرستويي رفتن هم کار آساني نيست و براي انيميشن هزينه‌بر است. در فيلشاه، خوش‌صداها را جمع کرديم و از افرادي مثل حسين عرفاني، ناصر طهماسب، زهره شکوفنده، حامد عزيزي، بهرام زند و ... استفاده کرديم.
جعفري در پاسخ به اين سئوال که چرا با همه اين اجحاف‌ها که به انيميشن مي‌شود، اصرار به حضور در جشنواره داريد، گفت: من سه دوره در جشنواره بودم که سه دبير مختلف داشت. اين جشنواره براي ماست و جشنواره‌اي که براي ماست را حفظ مي‌کنيم. بخشي از عوامل ما کساني هستند که با ديگر پروژه‌ها کار مي‌کنند و دوست دارند که کارشان در چنين جشنواره‌اي ديده شود و من بسياري از اين اجحاف‌ها را به‌خاطر اين عزيزان ناديده مي‌گيرم اما جايي ناراحت مي‌شوم که زحمت اين عزيزان ديده نمي‌شود.
کارگردان انيميشن «فيلشاه» درباره مضامين انتخابي خود گفت: ما تيمي داريم که بازار را رصد مي‌کنند و به ما مي‌گويند که در اين برهه چنين سوژه‌اي مناسب است. ما قصه اي را کار مي‌کنيم که نياز جامعه است و براي‌مان محتوا داراي اهميت است. سعي مي‌کنيم که عمق اين شخصيت‌ها در زندگي بچه‌ها تاثير بگذارد. اين روند تازه شروع شده و در کارهاي بعدي اين موضوع‌ها را گسترش خواهيم داد.
محمديان با اشاره به ناديده گرفته‌شدن خوراک فرهنگي براي بچه‌ها ادامه داد: در سينما همه براي خودشان فيلم مي‌سازند و بچه‌ها را فراموش کرده‌اند، حتي جامعه هم بچه‌ها را فراموش کرده است. آخرين فيلم‌هايي که در اين ژانر يادم مي‌آيد، به بيست سال قبل برمي‌گردد!
شيخ‌زاده در ادامه درباره ناديده گرفته شدن کودکان و نوجوانان در ساخت فيلم گفت: حال و احوال تماشاچي سينما خوب نيست و عادت کرده‌ايم غم و غصه را روي پرده سينما ببينيم. زماني که اين فضا را نشان مي‌دهيم مورد استقبال قرار مي‌گيرد. در سال‌هاي گذشته ما داراي سينماي کودک بوديم اما من چندين سال است که به جشنواره کودک مي‌روم و فيلم مناسب براي اين سن نمي‌بينم. امروز ما دچار بدبيني به سينماي کودک هستيم چون اين فکر وجود دارد که سود مالي ندارد. ما بايد به اين نتيجه برسيم که کودکان ما نياز به خوراکي دارند که هويت ايراني‌شان را به آن‌ها بدهد و تنها از انيميشن‌هاي خارجي تغذيه نشوند. ما مي‌توانيم همانطور که به اسکار فيلم مي‌فرستيم، به کن هم انيميشن بفرستيم.
جعفري درباره پخش بين‌المللي فيلشاه گفت: اين اثر براي پخش بين‌المللي دوبله انگليسي و فرانسوي خواهد شد. ما براي شاهزاده روم در آلمان، انگليس و فرانسه اکران داشتيم و از آن تجربيات براي اين انيميشن استفاده خواهيم کرد. از يک پخش‌کننده ترکيه‌اي درخواست داشتيم که مذاکراتي انجام شده است و بعد از جشنواره پيگير خواهيم شد.
تدوين‌گر اين انيميشن درباره روند تند قسمت ابتدايي انيميشن توضيح داد: ابتداي فيلم درباره سال‌هاي اوليه زندگي اين کاراکتر بود و قرار نبود مفصل روايت شود. اين فيلم 2556 کات داشت که نسبت به فيلم‌هاي سينمايي سه برابر است و اين موضوع قدرت کنترل را کم مي‌کند البته شايد بعد از جشنواره تدوين دوباره‌اي انجام دهم.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->