بهبود فضاي کسب و کار حوزه فرهنگ منجر به ارتقاي آن مي‌شود

بهبود فضاي کسب و کار حوزه فرهنگ منجر به ارتقاي آن مي‌شود

بهبود فضاي کسب و کار فرهنگ و هنر يکي از مسائل جدي است که از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دنبال مي شود.
به گزارش مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سيدعباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در نشست مشترک با مسعود کرباسيان وزير امور اقتصادي و دارايي با نمايندگان اصحاب فرهنگ و هنر ضمن تاکيد بر اين مطلب گفت: اهالي فرهنگ و هنر کم توقع هستند ولي فضاي کسب و کار آن‌ها بايد طوري باشد تا زندگي و شرايط معيشتي راحتي داشته باشند.
وي با اشاره به اينکه نمايندگان دو وزارتخانه جلساتي در اين باره برگزار کرده اند، ادامه داد: اين نوع جلسات و همچنين اين نشست مي‌تواند به ارتقاي شرايط معيشتي اهالي فرهنگ و هنر و ارتقاي اقتصاد فرهنگ و هنر مي شود.
صالحي افزود: در ابتداي امسال بر اساس توافقي که ميان وزارتخانه هاي فرهنگ و ارشاد اسلامي و اقتصاد و دارايي صورت گرفت کارگروهي تشکيل شد و قدم هاي خوبي در زمينه مشکلات اهالي فرهنگ و هنر برداشته شده است.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح کرد: برگزاري چنين جلساتي با حضور نمايندگان اصناف مختلف فرهنگ و هنر منجر به ايجاد گفت و گو در جهت رفع مشکلات و موانع پيش رو مي شود.
در اين نشست محمدمهدي حيدريان رئيس سازمان سينمايي گفت: در حال حاضر انسجام خوبي در حوزه سينمايي وجود دارد و در اين صنعت قدم هاي خوبي برداشته ايم.
وي افزود: براي پيشرفت در اين حوزه به سرمايه گذاري بانک ها، بورس و... نياز داريم.
در بخش ديگري از اين نشست منوچهر شاهسواري مديرعامل خانه سينما گفت: خانه‌هاي موسيقي، سينما و تئاتر مدتي است در يک گروه کاري مشترک مشکلات و مسائل پيش رو را با همفکري يکديگر دنبال مي‌کنند.
وي با تاکيد بر اينکه اهالي فرهنگ و هنر هميشه به فردا و آينده مي‌انديشند ادامه داد: توسعه آينده کشور بدون اصحاب فرهنگ و هنر و اصالت بخشيدن به اين حوزه ممکن نيست، بنابراين اصالت بخشي به آنان حائز اهميت است.
شاهسواري گفت: هر چقدر حوزه فرهنگ و هنر کشور توسعه يابد به معناي اين است که در متن جامعه قرار دارد و اين بخش بار سنگيني را بر دوش مي‌کشد.
مديرعامل خانه سينما ادامه داد: حوزه‌هاي مختلف فرهنگ و هنر در بخش‌هاي موسيقي، تئاتر، سينما، نشر و ... مشکلاتي دارند که بايد در جلساتي با وزارت اقتصاد و دارايي رفع بشود و از آن جمله مي‌توان به ماليات بر ارزش افزوده اشاره کرد.
وي تصريح کرد: ماليات بر ارزش افزوده يکي از موانع جدي پيش روي اهالي فرهنگ و هنر به ويژه در بخش سينما است. اين قانون ما را تحت فشار‌ قرار داده است.
شاهسواري افزود: تشکيل کارگروه مشترک ميان سازمان سينمايي، خانه‌هاي سينما، موسيقي، تئاتر و وزارت اقتصاد و دارايي ضروري است تا از اين طريق بتوان در ارتباط مستقيم با يکديگر به رفع موانع و مشکلات پرداخت.
وي توجه به بيمه سرمايه‌گذاري در بخش فرهنگ و هنر، بازنگري در معافيت‌هاي مالياتي و ... را نيز ضروري دانست و گفت: حرفه ما به شدت نيازمند نيروي انساني است بنابراين مي‌توان به بهره‌مندي از تسهيلات کم بهره بيکاري در اين بخش را نيز برطرف کرد و بسياري از جوانان را که منتظر امکانات هستند وارد بازار کار کرد.
در ادامه اين نشست فرشته طائرپور کارگردان گفت: در صورت تشکيل کارگروه مشترک مي توان به تسهيل آيين نامه‌ها بپردازيم.
وي با اشاره به مشکلاتي که ماليات بر ارزش افزوده در بخش سينمايي و توليد و ساخت فيلم ايجاد کرده، ادامه داد: ما از مرحله ابتداي ساخت و توليد فيلم در حال پرداخت ماليات بر ارزش افزوده هستيم. بنابراين بايد تسهيلاتي براي ما در نظر گرفته شود زيرا هزينه‌هاي کسر شده بابت ماليات بر ارزش افزوده در نهايت رقم بزرگي مي‌شود.
طائر‌پور تصريح کرد: افزايش هزينه‌هاي ماليات بر ارزش افزوده باعث کاهش توليد مي‌شود بنابراين در آن کارگروه مشترک و تخصصي مي‌توان به اين مشکل پرداخت.
در ادامه اين نشست محسن جوادي معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: بايد به اقتصاد فرهنگ توجه بيشتري داشت زيرا همه توسعه از فرهنگ برمي‌خيزد.
وي با اشاره به معافيت‌هاي مالياتي در حوزه نشر ادامه داد: معافيت‌هاي مالياتي در تهران و شهرستان‌ها متفاوت اعمال مي‌شود و ارزش افزوده در برخي مراحل نشر اعمال مي‌شود.
در بخش ديگري محمود آموزگار رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: ماليات بر ارزش افزوده از ابهام و سردرگمي جدي رنج مي‌برد و نه تنها نتوانسته به اهداف اين قانون نزديک شود، بلکه موجبات نارضايتي‌هاي جدي را نيز فراهم کرده است و اين نشان دهنده اين است که درک درست و دقيقي از ماليات بر ارزش افزوده وجود ندارد.
وي ادامه داد: کاغذ به طور مشخص از پرداخت ماليات معاف است ولي توليدکننده ناگزير از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده است. در حوزه کتاب هم ناشر غير از مقوله کاغذ، در ليتوگرافي، صحافي، چاپخانه و ... بايد اين ماليات را پرداخت کند.
آموزگار در عين حال تصريح کرد: در اين چرخه در نهايت ناشر نمي‌تواند اين هزينه‌ها را از مصرف کننده نهايي مطالبه کند بنابراين اين قانون بايد بازنگري شود.
وي با اشاره به امضاي تفاهم نامه معافيت مالياتي کتابفروشان در سال 93 ادامه داد: ما با وضعيت يکساني در کشور مواجه نيستيم. در تهران هم گاهي به همين شکل است. براي مثال در غرب و مرکز تهران تقريبا در اکثر کتابفروشي‌ها معافيت مالياتي اجرا شده ولي شرق تهران به دليل تراکم کم کتابفروشي بسياري از اين قانون اظهار بي اطلاعي مي‌کنند و اين امر در شهرستان‌ها پر رنگ تر هم مي‌شود.
در بخش ديگري از اين نشست سيدمحمدمجتبي حسيني معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: هنر از اين جهت شايسته حمايت است که توسعه کمي و کيفي عظيمي را با خود به همراه دارد.
وي افزود: هنر به اشتغال کمک و جامعه را آرام مي‌کند و درخت اميد را تنومند مي‌سازد و از اين لحاظ نيز شايسته حمايت و توجه است.
در ادامه حميدرضا نوربخش مديرعامل خانه موسيقي گفت: بخشي از مسائل ما در جلساتي که با همکاران وزارت اقتصاد و دارايي داشتيم حل شده است و جامعه هنري به تدريج در حال ارائه اظهارنامه مالياتي است و همکاري اداره ماليات نيز در اين زمينه موثر بوده است.
وي ادامه داد: ماليات بر ارزش افزوده در بخش موسيقي نيز وجود دارد. به عنوان مثال از تهيه لوح فشرده خام تا استوديوي صدابرداري و تا زماني که اثري به توليد و محصول و به دست مصرف کننده برسد، ماليات بر ارزش افزوده پرداخت مي‌شود.
در بخش ديگري ايرج راد گفت: تئاتر از همه طرف تحت فشار است و بدون امکانات و حمايت نمي‌توان پاسخگوي هزينه‌هاي توليد يک اثر هنري بود. بنابراين تئاتر از هر نظر بايد مورد حمايت قرار بگيرد.
وي افزود: در توليد يک اثر هنري در اين زمينه بايد بر قيمت‌گذاري بليط نمايش توجه داشته باشيم. به عنوان مثال اگر بليط يک نمايش صد هزار تومان باشد يک خانواده 5 نفري توان ديدن آن نمايش را ندارند و از طرفي ماليات بر ارزش افزوده نيز در اين ميان مسائل و مشکلاتي را براي اين حوزه به وجود مي‌آورد.
راد ادامه داد: اهالي تئاتر با مشکلات عديده‌اي مواجه هستند و نمي‌توانند هزينه‌هاي خود را از طريق تئاتر به دست آورند. واردات تجهيز سالن‌ها و مسائل گمرکي از ديگر مشکلات اين حوزه است. اگر ما از معافيت‌هاي گمرکي برخوردار باشيم هزينه‌هايمان به نصف مي‌رسد.
در ادامه صفي‌پور مديرعامل بنياد رودکي گفت: در دنيا بخش عمده‌اي از هزينه‌هاي فرهنگي و هنري را حاميان مالي و سرمايه‌گذاران تقبل مي‌کنند، ولي در کشور ما انگيزه‌اي براي فعالان اقتصادي براي سرمايه‌گذاري در بخش فرهنگ و هنر وجود ندارد.
در بخش ديگري شهرداد روحاني رهبر ارکستر سمفونيک تهران گفت: در کشورهاي پيشرفته شرکت‌هاي تجاري و صنعتي برنامه‌هاي هنري را حمايت مي‌کنند و در ازاي آن همان مبلغ سرمايه‌گذاري شده به عنوان ماليات از آن‌ها کسر مي‌شود.
وي افزود: ارکستر سمفونيک تهران در دو سال گذشته فعاليت‌هاي خود را انجام داده است و تمام بليط هايش هم به فروش رسيده ولي کفايت هزينه‌هاي 80 هزار نفر نوازنده و بقيه هزينه‌هاي آن را نمي‌کند. بنابراين با حمايت شرکت‌هاي تجاري مي‌توان به پويا شدن آن کمک کرد و در اين ميان از سرمايه‌‌گذار هم به دليل سرمايه‌گذاري در اين بخش ماليات دريافت نشود.
در بخش ديگري از اين نشست برخي مديران و معاونان وزارت امور اقتصادي و دارايي گزارشي از مجموعه عملکرد اين وزارتخانه در بخش مالياتي و ماليات بر ارزش افزوده ارايه دادند.
در پايان اين نشست مسعود کرباسيان وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: اقتصاد هنر نبايد دچار رکود شود زيرا اين رکود زيبنده فرهنگ و هنر کشور نيست.
وي با اشاره به اهميت توجه به هنر اصيل ايراني از جمله نقاشيخط و ... ادامه داد: در حراج‌هاي هنري بايد به آثار هنري اصيل توجه داشت.
وي با اشاره به مشکلات اهالي هنر در بخش سالن‌ها ادامه افزود: ما آمادگي داريم برخي از سالن‌هاي اين وزارتخانه را در اختيار اهالي فرهنگ و هنر براي برگزاري برنامه‌هايشان قرار دهيم.
کرباسيان گفت: مي‌توان مجتمع‌هاي تجاري تاسيس کرد که در دل آن چندين سالن سينمايي وجود داشته باشد و از اين طريق هم بخش فرهنگ از آن بهره مي‌گيرد و هم بخش اقتصاد کشور از آن بهره‌مند مي‌شود.
وزير امور اقتصادي و دارايي ادامه داد: بايد جوانان را به مسير توسعه و پيشرفت سوق دهيم. بازاريابي محصولات نيز از اهميت زيادي برخوردار است و بايد فکري براي عرضه آن‌ها و افزايش سود محصولات توليدي کنيم.
وي با تاکيد بر ضرورت توجه به کپي رايت افزود: با توجه به بودجه در نظر گرفته شده مجلس براي بخش اشتغالزايي بخشي از آن بودجه براي اشتغالزايي در حوزه صنايع دستي در نظر گرفته شده است که اين امر به اقتصاد فرهنگ و هنر نيز کمک مي‌کند.
وزير اقتصادي و دارايي با اشاره به ضرورت وجود صندوق فرهنگ اظهار کرد: ما آمادگي داريم در سازمان بورس اين صندوق را راه‌اندازي کنيم و از صندوق‌هاي سرمايه‌گذار نيز در اين بخش کمک بگيريم.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.