ديدار وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اصناف سينما

ديدار وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اصناف سينما

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اصناف مختلف سينمايي ديدار و گفت‌وگو کرد و در جريان مشکلات و درخواست‌هاي آن‌ها قرار گرفت.
به گزارش مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سيدعباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي پنج‌شنبه 29 دي‌ماه در جلسات جداگانه‌اي با برخي اصناف سينما در محل موزه سينما ديدار و گفت‌وگو کرد.
در اين ديدار نمايندگان اصناف انتظارات و درخواست‌هاي خود را با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ميان گذاشتند که در ادامه به آن‌ها اشاره مي‌شود.
نمايندگان انجمن صنفي مستندسازان در ديدار با سيدعباس صالحي با بيان اينکه تصويرسازي براي آينده حائز اهميت است، گفتند: براي ثبت آثار خوب امکانات کافي نداريم، همچنين ارتباط جامع مستندسازي و ارتباط آن با ساير دستگاه‌ها نيازمند قوانين تکميلي است. ما هميشه بايد يک گزارش براي نهادهاي بالادستي، مردم و خودمان داشته باشيم، مستند خوب است ولي سوال اين است که چرا مستندسازي شغل نيست و يک تهيه کننده مستند به جاي سالي چند مستند هرچند سال يکبار مستند مي‌سازد.
اعضاي اين انجمن با تاکيد بر اينکه براي تعامل با ساير دستگاه‌ها به حمايت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نياز داريم، گفتند: استانداردسازي در مستند بايد مورد توجه قرار گيرد، افراد باتجربه بايد در پروژه‌هاي بزرگ به کار گرفته شوند و از مستندسازي در بخش اجتماعي حمايت شود. امروز مردم از مستند اجتماعي استقبال مي کنند.
آن‌ها درباره اتفاقات صنعت مستند نيز گفتند: اقتصاد سينما امروز دچار مشکل است و نگاهي که امروز به اکران فيلم مستند وجود دارد، روشن و شفاف نيست، براي اکران فيلم مستند بايد شرايط آن فراهم شود.
نمايندگان گروه مستند اضافه کردند: موضوع عرضه و پخش يکي از مسائلي است که بايد در زمينه هاي مختلف حل شود، ظرفيتي که سينماي مستند دارد فوق العاده است و اي کاش بودجه اي در سازمان سينمايي تعريف مي شد که چندين مستند در آن توليد شود، مستندسازي نيازمند کيفيت است، سازو کار به شکلي است که کمتر شاهد عرضه کيفي مستند هستيم، اين در حالي است که امکان فراهم کردن شرايط براي حضور شرکت ها با کيفيت استاندارد وجود دارد و خيلي از شرکت هاي صنفي مي توانند اين مشکلات را حل کنند.
از ديگر نکات اين انجمن صنفي در اين ديدار موارد زير بود: از مجموع تصاوير ساخته شده، آرشيو بزرگي ايجاد شده است که بايد مورد حفظ و نگهداري قرار گيرد، همچنين نقش حمايتي دولت در توليد فيلم مستند بايد مدنظر قرار گيرد، سامان دادن به قراردادهاي کاري که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي تواند ورود پيدا کند و بحث بيمه هم در اشکال مختلف بايد مدنظر باشد، کسي که الان بازنشسته مي شود رقم ناچيزي دريافت مي‌کند و نمي تواند با آن زندگي کند، در حرفه اي که ما حضور داريم بايد اميد به آينده داشت.
اعضاي اين انجمن ادامه دادند: در توليد، امکان عرضه هم بايد وجود داشته باشد، در سينماي هنر و تجربه بايد از قالب صرف تجربه خارج شد، بحث حمايتي و بحث بودجه در کنار نظارت و درست هزينه کردن و اينکه بودجه چگونه هزينه و مديريت شود حائز اهميت است.
در اين ديدار مريم حق پناه نيز درباره مشکلات زنان مستندساز گفت: اغلب خانم هاي مستندساز بيکار هستند، در سال گذشته سياست گذاري هايي که در جشنواره هاي ملي و بين المللي و هيات هاي انتخاب فيلم براي بانوان رخ داد خوب نبود، از سوي ديگر به ما مي گويند که کيفيت کار مهم است، در حالي که امکان ساخت فيلم براي ما فراهم نيست، درخواست ما اين است که براي بانوان اعتباري تخصيص داده شود تا آنان بتوانند بهتر عمل کنند.
از مشکلات ديگر انجمن مستندسازان حذف بخش مستند در جشنواره فيلم فجر بود و اظهار کردند که اين بخش بايد به جشنواره بازگردد. آنان گفتند درست است که جشنواره حقيقت را داريم اما فيلم مستند بايد در چند جشنواره پخش شود. در واقع فاخر سازي در سينماي مستند هم بايد انجام شود.
در اين ديدار رامين حيدري فاروقي، سعيد رشتيان، محمد تهامي‌نژاد، غلامرضا کتال، مريم حق‌پناه، پژمان مظاهري‌پور و مهدي باقري حضور داشتند.
در نشست بعدي مجيد عليزاده دبير انجمن بدلکاران و بازيگران به همراه سيامک حلمي، عليرضا فتحي و محمدرضا نيلي حضور پيدا کردند و با اشاره به اينکه مدتي است تلقي باند بازي در سينما به وجود آمده است، گفتند: هر فيلمي که مي‌خواهد توليد شود افراد خاص خود را دارد، متاسفانه اعضاي اين انجمن در سال يک فيلم براي بازي دارند، اين افراد انسان هاي آبروداري هستند و نمي‌توانند هرکاري انجام دهند. انتظار بيمه بيکاري براي اين انجمن داريم و حقوق بازنشستگي مي تواند به آن‌ها کمک کند.
آنان به بيان مشکلات ديگري نيز پرداخته و ابراز داشتند: به نمايندگي از 160نفر در اينجا حضور داريم، بدلکاري امروز يکي از دغدغه هاي سينما شده است و واقعا امنيت شغلي وجود ندارد. بدلکاري يک حرفه سخت و خطرناک است، اميداوريم شرايطي فراهم شود که کساني که شرايط حضور در اين کار را دارند وارد عرصه بدلکاري شوند، همچنين وضعيت بيمه بيکاري، بيمه تامين اجتماعي و حتي بيمه بازنشستگي صنف ما نيازمند بازنگري است و بايد اين موضوع اصلاح شود.
در ادامه انجمن عکاسان با حضور حافظ احمدي، بابک برزويه، حسن شجاعي و عبدالله عبدي نسب حضور يافتند و به بيان مشکلات صنف خود پرداختند. آنان نيز با بيان دغدغه امنيت شغلي گفتند: انجمن ما حدود 80نفر عضو دارد که نيمي از آن‌ها فعاليت دارند و در ميان آن‌ها نيز کمتر از 10 نفر فعاليت بالا دارند، اگر امنيت شغلي صنف ما فراهم شود بسياري از مشکلات حل مي‌شود، در اين‌باره جلساتي برگزار شده و تفاهم نامه هايي نيز با برخي صنوف ايجاد شده تا حدودي مشکلات را حل کنيم.
دبير اين انجمن ادامه داد: در سينما تنها صنفي هستيم که تمام وسايل متعلق به خودمان است و هزينه استهلاک آن بر عهده خودمان است. با دست‌مزدها و گراني ابزار و وسايل توانايي نوسازي وجود ندارد و نيازمند تسهيلاتي براي ايجاد نوسازي در ابزارها هستيم، در سال هاي گذشته بنياد فارابي بودجه اي را براي ما در نظر گرفت تا بتوانيم وسايلي را بخريم و خود فارابي هم بر آن نظارت داشت و آن دوران طلايي افول پيدا کرد.
اعضاي ديگر اين صنف نيز به موضوع گذرگاه پروانه ساخت اشاره کردند و بيان داشتند: يک فيلم ساز تمام عوامل را به وزارتخانه معرفي مي کند و چنانچه عضويت آن افراد در ساخت فيلم مورد تائيد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نباشد، پروانه ساخت داده نمي شود. از اين‌رو مي‌توان در پروانه ساخت، فيلم ساز را ملزم به حضور عکاس کرد و اين يک حمايت براي عکاسان خواهد بود.
از 22 فيلم امسال جشنواره 8 فيلم بدون حضور عکاسان عضو انجمن بوده و برخي از کساني که ساير فيلم‌ها را عکاسي کردند آماتور هستند و دانش آن‌ها پايين است و اين ضرري براي سينماي ما محسوب مي‌شود ، تلاش ما در يکي دو سال گذشته اين بوده تا بتوانيم جلوي اين اتفاق را بگيريم.
در ادامه نشست اهالي سينما با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، اعضايانجمن چهره پردازان با حضور جلال الدين معيريان، الهام اطيابي وکوروش عليزاده به بيان مشکلات صنف خود پرداختند. آنان ازکمبود وسايل کار و آموزش در ايران به عنوان يک مشکل اساسي ياد کردند.
معيريان دبير اين انجمن افزود: کمبود امکانات ما را آزار مي‌دهد، در اين ميان اخلاق حرفه اي بيش از هرچيزي مهم است، ما نبايد سر مردم را کلاه بگذاريم، دانش آرايش و گريم را خيلي از افراد نمي دانند، گريمور بايد رفع معايب و تشديد محاسن را مدنظر قرار دهد.
وي ادامه داد: ما اولين آموزشگاه گريم ايران را تاسيس کرديم که کمبود ارتباطات و کتاب و مدرس ما را آزار مي داد و باعث مي شد که کسي وارد اين کار نشود، متاسفانه گريم ما امروز مناسب نيست و تصور درستي از آن وجود ندارد.
اعضاي اين انجمن اضافه کردند: نياز به دانش جديد داريم. ما نيازمند حضور گريمورهاي داخلي و خارجي هستيم، ولي از نظر هزينه نتوانسته‌ايم اين کار را انجام دهيم، ما 376 نفر عضو داريم که بايد به روز شوند، از سوي ديگر اگر قرار است تمهيدات يا تسهيلاتي به صنف داده شود خيلي خوب است که مستقيم به صنف داده شود.
يکي از اعضاي اين صنف با بيان اينکه موضوع همکاران ما حيطه اقتصادي است، گفت: امروز خيلي از دوستان ما کار ندارند و وقتي کار وجود نداشته باشد عوامل آسيب‌زاي زيادي براي ما ايجاد مي شود، يکي از ارکان کار ما صدا و سيما بود که خودش را کنار کشيده است، از سوي ديگر روابط شخصي امکان کار کردن براي ديگران را دشوار کرده است، در واقع ما نيازمند يک تقسيم کار براي همه هستيم.
ساير مشکلات اين صنف اين گونه مطرح شد: بازوي اجرايي براي انجمن چهره پردازان وجود ندارد تا بتوانيم توان اجرايي به دست بياوريم، ما گريمور هاي خلاق و با استعدادي داريم و براي اينکه بتوانيم بهتر عمل کنيم بايد با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي يک تفاهم نامه ايجاد کنيم تا مشکلات برطرف شود.
در ادامه نمايندگان انجمن صنف منشيان صحنه خانم‌ها زينت رضا،لادن کسرايي، طاهره قاسمي و زهرا تحقيقي مشکلاتي از قبيل موارد زير را بيان کردند: امنيت شغلي براي همه مهم است و در حال حاضر 70 عضو بيشتر نداريم و در سال بيش از 5نفر را انتخاب نمي کنيم. بيمه تامين اجتماعي ما وضعيت مناسبي ندارد و بعد از بازنشستگي درآمد ما بيشتر از يک ميليون تومان نيست. اين در حالي است که بسياري از خانم هاي صنف ما سرپرست خانواده هستند و شرايط برايشان سخت است.
دبير اين انجمن خاطرنشان کرد: موضوع صندوق بازنشستگي امري واجب است که ما نداريم، نيازمند مجتمع چندمنظوره هستيم و حتي يک فروشگاه که اهالي خانه سينما بتوانند در آن حضور پيدا کنند وجود ندارد، ما نيازمند بيمارستان براي خانه سينما هستيم و تا به امروز با سه بيمارستان توافق شده ولي منجر به انعقاد تفاهم نامه نشده است.
وي تصريح کرد: موضوع مسکن هميشه دغدغده ما بوده است، معضلات شديدي براي مسکن وجود دارد، اهالي سينما درگير موضوع مسکن هستند، از طرفي يک تعاوني مسکن هم طي سال هاي پيش ايجاد شد و بخشي از اهالي سينما مبلغي را براي مسکن پرداخت کردند که تعاوني مورد نظر پول اعضاي سينما را برداشت و همه با بحران مواجه شدند.
در ادامه جلسه اهالي سينما با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي محمد سرير وآريا عظيمي‌نژاد نمايندگانکانون آهنگ‌سازان حضور يافتند. دبير کانون درباره وضعيت آهنگ‌سازان گفت: در 25 سالي که در کار آهنگ سازي حضور داشتم، خيلي از آثار خوب در سينما را احساس کردم و واقعا امروز در سينماي خارج از کشور هم جايگاهي پيدا کرده‌ايم، عملا ما از تجربيات استفاده کرديم و زيرساخت‌ها هم تا حدودي موفق بود و فراموش نکنيم که سينما يکي از موفق ترين هنرهاي ما بوده است.
وي ادامه داد: سينماي ايران يکي از اميدهاي ما براي حضور در جهان است و امروز نياز به جانشيني نسل بعدي داريم و اين دلمشغولي در رشته سينما بايد بارور شود، در موسيقي هم نسل جديد وارد کار شده اند و در حال حاضر 85نفر عضو داريم، ما در سينما نيازمند کار موسيقي قوي هستيم و وقتي يک موسيقي قوي باشد قطعا به موفقيت يک فيلم کمک مي کند.
دبير اين کانون در ادامه گفت: موسيقي ما نيازمند دانش است و با وجود علاقه و استعداد، کار آن طور که بايد پيش نمي رود، عواملي هم براي تشويق ديگران وجود ندارد، با اين وجود شاهد حضور مناسبي در انجمن موسيقي هستيم، اگرچه درآمد اعضا به نحوي است که کفاف زندگي آنها را نمي دهد و همين امر باعث سوق يافتن به سمت کارهاي ديگر مي شود. ما نيازمند مشوق هايي هستيم تا اين اتفاق نيفتد.
سرير خاطرنشان کرد: امروز خيلي از سينماگران، خارج از انجمن اعضايي را وارد کار مي کنند و همين امر ممکن است به حرفه اي بودن کار لطمه بزند، موسيقي يکي از پنج صنف معتبر سينما است و در ماندگاري يک اثر تاثير مي گذارد، امروز فيلمي همچون محمد رسول الله به خاطر موسيقي آن ماندگار است و در ايران هم خيلي از فيلم ها همين وضعيت را دارند، پس ما نياز داريم که به اين بخش نگاه ويژه اي شود تا اعضا بتوانند بيش از يک فيلم در سال آهنگ‌سازي کنند. در غير اين صورت آهنگ ساز مجبور به انجام کارهاي غير موسيقي مي شود و همين امر او را از کار هنري خود دور مي کند.
آريا عظيمي نژاد هم در اين ديدار گفت: امروز تعداد فيلم هايي که موسيقي آن بر انسان تاثير بگذارد کم است، موسيقي فيلم دهه 60 خيلي تاثيرگذار بود، امروز حال سينماي ما خوب نيست چون حال جامعه خوب نيست، همچنين فيلم هاي پيشنهادي ما کيفيت لازم را ندارد تا يک آهنگ ساز آن را قبول کند، از طرف ديگر نبايد اين تصور وجود داشته باشد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي يک مميزي صرف است.
وي اظهار کرد: براي ضبط موسيقي فيلم استوديوي اختصاصي نداريم، اگر امکانات در اختيار ما قرار بگيرد افرادي را داريم که کارهاي با کيفيت مي‌سازند، امنيت شغلي يک از موضوعاتي است که ما را درگير خود کرده است، تعادل کاري بايد در خانه سينما ايجاد شود.
اين عضو کانون آهنگ‌سازان افزود: موسيقي مستقل امروز ما هم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را تحت فشار قرار داده است، متاسفانه برخي اجراها مشکلاتي را براي وزارتخانه ايجاد کرده و البته برخي از خوانندگان ما هم در اجراهاي خود بعضي مسائل را رعايت نمي کنند، همچنين موسيقي ما جهاني نشده است و در اوج غناي فرهنگي نمي توانيم موسيقي خود را به خوبي عرضه کنيم.
در ادامه انجمن سينمايي و فيلم انيميشن با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ديدار کردند که در اين ديدار امير سحر خيز، بهرام عظيمي، علي نوري اسکويي و معين صمدي حضور داشتند. آنان با بيان اينکه براي انيميشن امسال يک بودجه جداگانه اختصاص داده شده است افزودند: نگاه ويژه به انيميشن وجود دارد، در دنيا هم شاهد بوديم که رکودگيشه را انيميشن نجات داده است، ما توقع داريم آنچه در مورد انيميشن و بودجه آن اختصاص داده مي شود واقعا محقق شود، اميدواريم که بودجه اختصاص يافته واقعي باشد و درست تزريق شود.
اعضاي اين انجمن ادامه دادند: امروز ما يکسري فضاهاي مخصوص کار داريم که نو است، برخي از نيروهاي ما امروز درگير صدا و سيما هستند که در اين سازمان هم با تغيير مديريت شرايط آن عوض مي شود، از سوي ديگر اتصال مديريت بين ساير دستگاه ها مي تواند به انيميشن کمک کند، البته اگر مدل مدرسه ملي سينما هم براي انيميشن اتفاق بيفتد خيلي خوب است زيرا انيميشن نبايد دچار تغيير شود.
بهرام عظيمي در ادامه اين نشست اظهار کرد: ما صنفي هستيم که افراد زياد با تخصص هاي بسياري در آن کار مي‌کنند، ما به نوعي مي توانيم انيميشن را هنر هشتم اعلام کنيم زيرا تمام آنچه در سينما از کارگرداني، موسيقي، تهيه کنندگي و.. حضور دارد، در انيميشن هم وجود دارد، در برهه‌اي از زمان کار ما خوب بود ولي از دوره رياست جمهوري دولت يازدهم بسياري از استوديوهاي انيميشن تعطيل شد و متاسفانه اعضاي اين هنر سراغ مشاغل ديگري رفتند.
وي خاطرنشان کرد: يکي از مشکلات ما اين است که يک مرکز تخصصي براي آموزش انيميشن نداريم تا بتواند زير نظر هيات مديره يک گروه انيميشن کار کند، ما از خروجي اين آموزشگاه مي توانيم به بهترين شکل استفاده کنيم..
ديگر اعضاي اين انجمن نيز به بيان دغدغه هاي خود به اين شرح پرداختند: انيميشن آينده سينماي دنيا است و در هاليوود امروز به دنبال اين هستند که از يک سوپراستار در بحث انيميشن درآمد‌زايي کنند، البته بحث آموزش و نياز مالي انيميشن و حمايت هاي استراتژيک مهم است زيرا اين صنعت هرروز بايد با فرآيند دنيا به روز رساني شود، اگر انيميشن ها وارد جشنواره‌هاي بين‌المللي بشوند مي‌توانند تکنولوژي را وارد کشور کنند.
ما اگر بتوانيم چيزي شبيه موزه سينما در خصوص انيميشن داشته باشيم مي توانيم خانواده ها و کودکان را مشتاق به حضور در اين عرصه کنيم و از اين طريق مي توانيم بدنه جامعه را به انيميشن علاقه مند کنيم.
در ادامه اين ديدارها صنف VOD با حضورمحمدي، عفيفه،کوهيان، عباسيان، صراف، شکوري به بيان مشکلات خود پرداخته و گفتند: از چهار سال پيش با وجود اتفاقات جهاني و فضاي مجازي نيروي خوبي وارد کار VOD شده و در آينده نه چندان دور با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي سعي مي کنيم انجمن صنوف را ايجاد کنيم تا بتوانيم به يک قدرت خوب برسيم. کمبود محتوا در جامعه ما امروز يک دغدغه است و در صدد هستيم به دنبال محتواي خوب برويم.
اعضاي اين صنف افزودند: از جمله مسائلي که وجود دارد بحث تخصص در اين حرفه است و آنچه موجب ضربه زدن و کندي فعاليت‌ها مي شود تداخل صنفي است و اگر هر صنف در حيطه کار خود کار کند، مشکل پيش نخواهد آمد.
از ديگر مشکلات اين گروه مي‌توان به موارد زير اشاره کرد: وزارت کار و امور اجتماعي يا ساير دستگاه ها ما را به عنوان توليد کننده نمي‌شناسند و اين در حالي است که ما توليد کننده هستيم و اگر توليد کننده محسوب شويم شرايط بهتر خواهد شد، همچنين شهرداري تهران دائما دفاتر ما را پلمپ مي کند.
اعضاي اين انجمن تصريح کردند: نمايش خانگي يک بازار گسترده دارد که در سال هاي بعد حادث خواهد شد و براي مراقبت از اين بازار بحث کپي رايت و قاچاق مهم است، نحوه مواجهه ما با توليد محتوا يک امر ضروري است، همه محتواها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و ساير دستگاه ها قابل کنترل و ارائه نيست و يک توليد کننده مي تواند اين کار را انجام دهد.
آنان يادآور شدند: ما نيازمند يک تبعيض مثبت هستيم و توليدات داخلي با برخي محدوديت‌ها نمي تواند با بازار خارجي رقابت کند، ما بايد يک تفاوت بين سينماي خانگي و تلويزيون قائل باشيم تا بتوانيم از نظر سطح کيفي بالا برويم، ما نزديک به 25سال فعاليت داريم و مي توانيم محتوايي به غير از سينما و تلويزيون داشته باشيم، گردش مالي بزرگ در عرضه اين محتوا به طور مستقيم به سينماي کشور برنمي‌گردد و سالانه 40ميليارد براي توليد محتوا خانگي هزينه مي شود.
اين اعضا با اشاره به موضوع کپي رايت ادامه دادند: نيمي از خانواده هاي کشور مخاطب نمايش خانگي هستند، با اين وجود اگر دو ميليون خانواده پرداخت واقعي آنها به سينما وارد شود سينماي کشور نياز به درآمد ديگري نخواهد داشت و مشکلات مالي برطرف خواهد شد. بيشترين نسخه انتشار فيلم در کشور ما 500هزار نسخه است و اين در حالي است که دو ميليون مخاطب فيلم مي بينند، ضمنا خارج از کشور هم تقريبا يک و نيم ميليون مخاطب داريم که فيلم تماشا مي کنند ولي اکثرا از طريق سايت هاي غيرمجاز دانلود مي کنند که اگر اين محتوا به صورت درست و جداي از سايت غيرمجاز منتشر شود درآمد آن بيش از بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خواهد بود.
اعضاي اين انجمن با انتقاد از عدم برخورد با سايت‌هاي غيرمجاز گفتند: در بحث سايت‌هاي غيرمجاز اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با چند دستگاه و نهاد ديگر تفاهم نامه داشته باشند، باز هم اتفاقي براي بازار سينماي خانگي نمي افتد و نسخه غيرمجاز و کپي رايت در کشور فاجعه بار است. ما آمادگي لازم را براي همکاري در اين رابطه داريم.
يکي از اعضاي اين انجمن عملکرد مثبت اين صنف را مطرح کرد و گفت: در مجموع شرکت‌هاي VOD شش شرکت فعال وجود دارد، در روز ده ميليون دقيقه فيلم ديده مي شود، تا به امروز صد ميليارد سرمايه گذاري انجام شده است که همين شش شرکت انجام داده اند و هزار شغل تا به امروز انجام شده است، شرکت‌هاي دوبله با ما همکاري مي‌کنند، از ابتداي امسال تا به امروز 20ميليارد به سينماي خانگي کشور پرداخت شده است اما سايت هاي غيرمجاز سال ها است که فيلم ها را مي فروشند و هيچ برخوردي نمي‌شود.
اعضاي اين انجمن با انتقاد از ترافيک اينترنت آزاد ادامه دادند: ارتباط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با ساير وزارت خانه ها مي تواند ما را در سيستم توزيع کمک کند، در شرايط فعلي ما بيشترين هزينه اي را که بايد به توليد کننده بدهيم به مخابرات است و هزينه عدم ترافيک آزاد براي دانلود فيلم يکي از موضوعاتي است که کار ما را سخت مي کند.
يکي از مسائل اين انجمن برخورد پليس با سايت‌هاي غيرمجاز بود و عنوان کردند: به تازگي همکاري خوبي با پليس فتا داشته‌ايم و تلاش شده است که اقدام مناسبي در قانوني کردن سايت ها انجام شود و در خصوص بازارهاي خارجي هم تلاش کرديم شرايط غيرمجاز را کنترل کنيم، هنوز مردم ما شرايط استفاده از VOD را نمي دانند و براي اين کار نيازمند فرهنگ سازي هستيم.
اعضاي اين انجمن به موفقيت خود در جذب جوانان با استعداد اشاره کرده و گفتند: در حدود 150 اپيزود هفتگي در آپارات در استان هاي مختلف کشور با گويش هاي شخصي داريم و اين حجم توليد با وجود استعدادهاي خوب در کشور مي‌تواند آينده خوبي داشته باشد، اين افراد مشکل مجوز دارند و ما سعي کرديم آنها را کمک کنيم و در حال توليد استوديو سازي براي آنها هستيم، اگر ما به اين افراد کمک نکنيم به سراغ تلگرام، اينستاگرام و يوتويوپ و ... مي روند.
در ادامه اين نشست انجمن تبليغات با حضور مسعود نجفي و سليمي با وزير ارشاد ديدار کردند و مشکلات خود را اين گونه بيان کردند: قشر عظيمي از کساني که در حوزه پلاکارد فعاليت مي کردند امروز کنار رفته‌اند و متاسفانه سن آنها اجازه کار نمي دهد و ما تقاضا داريم که اين افراد ديده شوند و از خدمات صنفي بهره ببرند، همچنين در حدود 40درصد از اعضاي ما همچنان با مشکل بيمه مواجه هستند.
در ادامه سليمي گفت: بحث امنيت شغلي در صنف ما بخصوص براي طراحان قديمي که الان خانه نشين هستند امر مهمي است، نکته ديگر اين است که در فضاي شهري ما مکان اختصاصي براي بيلبوردهاي سينمايي وجود ندارد و شايد بتوانيم با تعامل با سازمان زيباسازي پوستر فيلم ها را در مکان مخصوص نصب کنيم.
وي تصريح کرد: برخي از شرکت هاي پخش سينمايي از طراحان حرفه اي استفاده نکرده و افراد غيرحرفه اي را به کار مي‌گيرند و اين يکي از آسيب هايي است که بايد رفع شود.
در بخش پاياني اين نشست هيات مديره خانه سينما به بيان مشکلات اصناف پرداختند که مهم‌ترين آن ها به اين شرح است: بعضي از ملک هاي خانه سينما که در حال از بين رفتن است و پروانه مالکيت آنها بايد مشخص شود. همچنين در رابطه با سايت تبليغاتي و بحث آموزش توانستيم در جاهايي به توافق برسيم و در بخش هايي هم در حال فعاليت هستيم. در حال حاضر پروانه ساخت مستند و فيلم کوتاه را در مرحله پروانه مالکيت انجام مي‌دهيم، قرارداد تيپ که درخواست خيلي از همکاران بود با برپايي جلسات، سندي براي آن تنظيم شد که اميد است اجرايي شود. همچنين شوراي عالي تهيه کنندگان و فيلمبرداران امضاي تفاهم نامه داشتند که قابل تسري به ساير سازمان ها هم هست. سينما زبان گفت وگو است و بار گفت وگويي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بر دوش سينما است و خواسته همه ما اين است که واقعا به سينما اهتمام بورزيد. ظرفيت نقادي سينما بسيار بزرگ است و همه بايد از آن استفاده کنند. وقتي قطار سينما راه مي‌افتد ساير هنرها هم حرکت مي‌کند.
اين اعضا تصريح کردند: آنچه در بودجه سال آينده بايد مورد نظر وزارتخانه قرار بگيرد اين است که براي هنرمنداني که درجه بالاي هنري دارند مبلغ قابل توجهي اختصاص داده شود. درجه هاي هنري ما الان از 120 تا 180 هزار تومان پرداختي مي‌گيرند و خيلي از هنرمندان ما به خاطر اين مبلغ اندک، حتي فرم دريافت را پر نمي کنند.
اين اعضا به موضوع بازنشستگي تاکيد داشتند و گفتند: مبلغ بازنشستگي آنقدر کم است که شکل دردناکي به خود گرفته است، در بحث بهره مندي از امنيت خاطر از سينما؛ نقادان نمي توانند در تمام حوزه ها جذب مخاطب داشته باشند و به همين منظور رشد کيفي نداريم. در مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي موانع جدي بر سر راه توليد فيلم وجود ندارد ولي در خصوص بيان يکسري مسائل با محدوديت‌هايي مواجه هستيم. ساختن فيلم هاي جذاب وظيفه ما است و بايد فصل مشترک گفت وگو از طريق شيوه هاي ايجابي پديدار بشود تا از اين طريق کار ما رونق بيابد.
از ديگر نکات اين اعضا موضوع ساختمان سينماها بود و اينکه همه اعتقاد به کاهش تماشاگران دارند ولي با کمي دقت متوجه مي شويم که کيفيت سالن‌ها هم پايين آمده و اين يکي از دلايلي است که مردم به سينما نمي روند، نگاه ايجابي وظيفه‌اي بردوش همه ما است و گفت وگوي ايجابي در سينماي ما بايد يک اصل بشود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي تواند اين فضا را بشارت بدهد.
در ادامه اين نشست فاطمه معتمد آريا گفت: سينما يک شان از دست رفته دارد، در گذشته کسي اين امکان را نداشت که به هنرمندان بي احترامي کند و تبليغات تلويزيون و رسانه قابل کنترل بود و هنرمندان هم انسان هاي منصف بودند و اگر قرار بود ذره اي کار فرهنگي در کشور انجام شود يا اقدام رفاهي رخ دهد اين سينماگران بودند که در اين زمينه همراهي مي کردند.
اين بازيگر سينما افزود: ما بايد به خانواده ها نشان بدهيم که سينما در خانواده ها چقدر ارزشمند است، منع ابتذال در سينما خيلي خوب است و مي توانيم سر ريشه هاي ابتذال را بگيريم آنگاه ببينيد چه فيلم هايي خواهيم ساخت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي منع ابتذال مي کند، هرگاه ما در مورد خانواده حرف بزنيم هيچگاه در آن ابتذال ايجاد نمي شود.
معتمدآريا تاکيد کرد: وضعيت مالي و بيمه فعالان سينما يک بحث پايان ناپذير است، ما همچنان به دنبال تلاش براي بيمه هستيم. بيمارهاي خاص بايد زير پوشش بيمه قرار بگيرد، خيلي از همکاران ما در سينما تلاش مي کنند که به يک رفاه نسبي برسند.
وي افزود: سينما نياز به تبليغ شخص خاصي ندارد و خودش در بهترين شکل حرف مي زند، اگر سينما از وضعيت تبليغاتي خارج شود ديگر به ما اعتراض نمي کنند، اينکه فشار تبليغاتي به سينماگر بياوريم کار خراب مي شود، همچنين بانک‌ها خيلي منابع مالي دارند که مي توانند به ما کمک کنند، در واقع بودجه اي را به سينماگران اختصاص بدهند تا بتوانند کار بهتري توليد کنند.
اين بازيگر سينما خاطرنشان کرد: ما اگر منع مبتذل کنيم سازنده فيلم متوجه مي شود که ديگر اين سبک فيلم‌سازي در سينماي ما جايي ندارد و مخاطب سينما براي او پر نمي شود، از طرفي ديگر امروز نوسازي برخي سينماها هزينه‌اش بيش از ساخت سينما است و ما مي توانيم با ساخت سينماهاي چندمنظوره هزينه‌هاي کمتري صرف کنيم.
در ادامه حقيقي از اعضاي خانه سينما گفت: اينکه بخشي از سينما به ابتذال رفته است و مي فروشد بيانگر حق بودن يک فيلم نيست، از طرف ديگر پوستر تبليغاتي ما در سوپرمارکت نصب مي شود اما در شهر مکاني براي نصب پوستر وجود ندارد. در لندن محل نصب پوسترهاي دو طرفه وجود دارد و در پوستر يک طرف امور اقتصادي و در يک سو مسائل فرهنگي تبليغ مي‌شود.
وي ادامه داد: با اين سازه‌ها مي توانيم شهري زيبا بسازيم، تبليغات هم عين خود سينما حالش خوب نيست، يک پوستر نماينده تبليغات يک فيلم نيست، جشنواره فجر نبايد به پوستر و عکس اکتفا کند، امروز تبليغات سطح وسيع تري پيدا کرده است و مي توان به راحتي با تبليغات خوب يک فيلم را به فروش رساند، ما بايد به سينما نگاه فرهيخته داشته باشيم.
مرتضي رزاق کريمي هم در ادامه به عنوان ديگر عضو خانه سينما گفت: از دهه 60 به بعد مخاطب و نيازهاي مخاطب سينما تغيير يافته است، در دهه 70 سينما رشد خوبي از خود نشان داد و اين به خاطر فيلم هاي خوب بود، اما فراموش نکنيد الان سينما رقباي جدي در دنيا دارد، دو دهه پيش اغلب فيلم هاي ما سعي کردند ذائقه جديد ايجاد کنند، براين اساس مخاطب جديدي وارد سينماي ما شده و سليقه جديد در حال شکل گيري است و اين هم در دست مخاطب نيست و نظام اقتصادي اين شرايط را ايجاد کرده است.
وي تصريح کرد: امروز سينماي ما براي اقتدار بايديک نظام صنفي مقتدر داشته باشد که با ساختار فعلي خانه سينما امکان‌پذير نيست، بحث لايحه نظام صنفي سينما يکي از مباحث مهم است و بايد براي آن اقدامات موثر انجام شود و در اولويت قرار بگيرد.
علي قائم مقامي به عنوان عضو ديگر خانه سينما در ادامه با بيان نکاتي در مورد سينما گفت: وضعيت بازنشستگان ما بسيار بد است و مبلغ 850هزار تومان بيمه بازنشستگي واقعا فاجعه بار است و اميد است اين مبلغ افزايش بيابد، افرادي هستند که نشانه يک هنري دارند و مستمري بگير هستند و در حدود 150هزار تومان به آنها پرداخت مي شود و اين توهين به يک هنرمند است.
وي تصريح کرد: مخاطب سازي با مخاطب زدگي دو دنياي متفاوت است و ما در حال مخاطب زدگي هستيم، سياست‌هاي حمايتي و تشويقي بايد به نحوي باشد که تمام سليقه ها را در نظر بگيرد و برخورد سلبي جوابگو نيست.
وي افزود: سينماي مستند و انيميشن هم مي تواند به صنعت سينما کمک کند زيرا در سينماي مستند چيزي شبيه ابتذال نداريم، زماني جايگاه اين دوشاخه در تلويزيون بود، ولي امروز جايگاه کمي در تلويزيون دارند و بايد در سينما از آن بهره ببريم.
در ادامه همايون اسعديان کارگردان سينما نيز به بيان نکاتي اشاره کرد و اظهار داشت: سينما بايد مکانيزمي پيدا کند تا شان و منزلت هنرمندان حفظ شود،کمک بلاعوض براي هنرمندان در مبالغ 300 تا 800 هزار تومان واقعا در شان و منزلت يک سينماگر نيست، بعد از انقلاب اسلامي در سينما مکانيزم هاي اجرايي طراحي شد و هنوز براساس همان مکانيزم 37 سال پيش پروانه ساخت و نمايش صادر مي‌شود، اکران به همان شکل سابق است و با تکنولوژي جديد تطبيق ندارد.
وي ادامه داد: ما اگر به قوانين مقيد هستيم و دوست داريم روال قانوني شکل بگيرد بايد براساس قوانين جديد عمل کنيم، اگر بخواهيم به همين شکل پيش برويم در آينده بحران خواهيم داشت، در سال گذشته فيلم هاي خوبي داشتيم، اما فروش آن پايين بود، در مقابل فيلم نه چندان خوبي 15ميليارد فروخت، ولي تهيه کننده و کارگردان يک فيلم خوب بايد غصه فروش نرفتن اثرشان را بخوردند، اين شرايط خيلي بد است و ما را به سوي ابتذال مي کشاند چون فيلم ساز براي تامين هزينه هاي خود به سوي اين فيلم ها مي‌رود.
اسعديان تاکيد کرد: در دو سه سال گذشته سونامي فروش داشتيم و در اين شرايط فيلم ساز به دنبال اين است که هميشه فروش او در سطح بالا باشد. توليد و توزيع ما همسان نيست و از 120 فيلم توليدي با 60 اکران روبرو هستيم و اين جنگ اکران را به وجود مي‌آورد، در برخي استان ها ما يک سالن داريم و همين امر باعث مي شود که يک فيلم از نظر اکران با بحران مواجه شود.
وي يادآور شد: وظيفه ما اين است که سليقه مخاطب را محترم بشماريم، برخي ابزارها در سينما وجود ندارد و همين امر کار ما را دشوار مي کند، ما در بخش خوب سينماي خودمان بايد تنوع داشته باشيم و نبايد تنها سينما ببين صرف داشته باشيم، ما بايد ژانرهاي مختلف سينما را توليد کنيم، در جلوه‌هاي ويژه و انيميشن با يک بودجه مناسب و مديريت درست مي توانيم به جشنواره هاي خارجي هم برسيم.
اسعديان در پايان گفت: ما هيچ‌تسهيلاتي در خصوص انيميشن نداشتيم و نيروهاي جديد وقتي روند قبلي‌ها را مي بينند منصرف مي شوند، بايد افق هاي درستي براي سينماي انيميشن داشته باشيم زيرا سريع تر مي تواند در بخش داخلي و خارجي رشد کند، از نظر تکنيکي شرايط خوب است، اما به لحاظ ابزار شرايط خوبي نداريم.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->