سينما يک ظرفيت بزرگ و کم نظير براي فرهنگ است

سينما يک ظرفيت بزرگ و کم نظير براي فرهنگ است

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ديدار با اصناف سينمايي که پنج شنبه 29 دي ماه در محل موزه سينما برگزار شد گفت: سينما يک ظرفيت بزرگ و کم نظير براي فرهنگ است.
به گزارش مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در اين ديدار سيد عباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينکه بدون شک سينماي ايران يک ظرفيت بزرگ و کم نظير براي فرهنگ است، اظهار داشت: خوشبختانه هر روز به ظرفيت سينما اضافه مي شود و خانه سينما هم به عنوان يک مجموعه متکثر از صنوف مختلف و يک نهاد مدني محل اتکاي قابل توجه براي دست اندرکاران اين عرصه محسوب مي شود.
وي ادامه داد: نگاه من به مراکز صنفي و مدني، کمک به حوزه و واحدهاي ذيربط آن است و از اين منظر، به هر ميزان صنوف اين خانه فعال تر باشند و افراد بيشتري در آن مشارکت داشته باشند نمايندگي آن وسيع تر مي شود و متناسب با تحولات جديد، موثر خواهند بود. در اين صورت بار دولت هم کمتر مي شود.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تاکيد کرد: سه ضلع ارتباطي در مورد سينما وجود دارد؛ ارتباط خانه سينما با هنرهاي ديگر، ارتباط با دولت و ارتباط با مردم و خانه سينما به عنوان نماينده ساير صنوف با اين سه ضلع ارتباط دارد و بايد به وظايف مدني خود عمل کند.
صالحي يادآور شد: در ارتباط با سينما ما پنج محور اصلي داريم که اولين موضوع اقتصاد سينما است و با وجود هنر بودن سينما، تحت هرشرايطي با موضوعات اقتصادي در ارتباط است، ما بايد کاري کنيم که اقتصاد سينما با يک زيرساخت قابل اعتماد حرکت کند و همه ما در قبال آن مسئول هستيم.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ابراز داشت: همه ما در يک کشتي هستيم و بدانيد که جايگاه ما زودگذر است و بايد برويم ولي در اين مدت زمان بايد کاري براي اقتصاد سينما کنيم و نگذاريم اقتصاد سينما دچار رکود شود، البته نبايد دلخوش به برخي فروش هاي زودگذر باشيم، بلکه بايد به دنبال ايجاد يک برنامه اساسي براي اقتصاد سينما باشيم.
صالحي گفت: موضوع ديگر حرفه اي بودن سينما و حرفه اي ماندن آن است، سينما به اعتبار هنر بايد حرفه اي عمل کند، حساسيت در حرفه اي بودن و حرفه اي ماندن مهم است و بايد ديد عناصر حرفه اي کدام است و نبايد از آن عقب بيفتيم.
وي ادامه داد: امنيت حرفه اي سينما امر مهمي است، نبايد طوري عمل کنيم که فضاي سينما پر ريسک ديده شود، در حاکميت و لايه هاي اجتماعي بايد اين موضوع اصلاح شود و براي آن بايد فکر دقيقي کرد. خانه سينما بايد با نهادهاي اجتماعي ارتباط برقرار کند و فاصله هاي موجود را کم کند تا فضاي ناامن سينما کمرنگ شود.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح کرد: حضور در بازارهاي جهاني يکي از ديگر مسائل ما است، براي اين بحث بايد ديد که چه موضوع و ايده‌اي وجود دارد، بحث معيشت هم امر مهمي در سينما به شمار مي‌رود، همچنين بايد ديد سينما با هويت ايراني را چگونه مي توان شکل داد، اگر در برخي بخش ها ترديد داريم بايد ديد چگونه مي توان آن را اصلاح کرد.
صالحي خاطرنشان کرد: ما بايد سينماي اميد، متفکرانه و نخبه گرايانه را شکل دهيم، در سينماي ما بايد احساس فکر و اميد وجود داشته باشد، اينکه مردم تصور کنند فضاي زندگي تلخ است و سينما هم همين تلخي را تزريق مي کند خوب نيست. ما بايد نقطه ها و سوژه هاي اميد را پيدا کرده و به سوي اين چشم انداز حرکت کنيم.
وي اضافه کرد: دولتي ها با يکديگر تعارف دارند، ولي هنرمندان مي توانند پاي کار بيايند، برخي مسائل ما را از فرهنگ دور مي کند و هنرمندان هم خويشتندار هستند و همين امر ممکن است آسيب زا باشد، بنابراين ما براي نسل هاي آينده نمي توانيم اغماض کنيم و بايد مسئولانه برخورد کنيم.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: ما آمادگي داريم با نهادهاي حاکميتي و معرفتي و دستگاه هاي نظارتي و امنيتي باب گفت و گو را باز کنيم و فعاليت هاي فرهنگي را گسترش دهيم.
صالحي اظهار داشت: فرصت بازارهاي بين المللي براي ما زياد است، اين صنعت چندجانبه است و مي تواند بسيار کمک کننده باشد. بحث مستقل در خصوص سازمان‌ها بايد انجام شود و همگرايي با ساير اصناف مي تواند کمک کند، ما تنها مي توانيم حلقه هاي وصل را ايجاد کنيم و اميد است بسياري از اتفاقات ديگر توسط خود صنف انجام شود.
وي گفت: بهبود محيط کار در اين صنعت مهم است. در يک پوشش کلي ما در وزارت ارشاد هشت کلان پروژه به مجلس ارائه کرديم که بهبود وضعيت کسب و کار حوزه فرهنگ يکي از آنها بود.
وي افزود: اميد است در بحث هاي حقوقي و صيانت از قاچاق بتوانيم بهتر عمل کنيم و مشکلات مرتفع شود، اميدواريم با ظرفيتي که در اين حوزه وجود دارد بتوانيم به بهترين شکل عمل کنيم زيرا در خارج از کشور هم مخاطب براي اين بخش وجود دارد.
در ادامه اين نشست حيدريان رئيس سازمان سينمايي و امور سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينکه در سينماي بعد از انقلاب سعي کرده ايم تمام صنوف را مجتمع کنيم تا شرايط خود را ساماندهي کنند اظهار داشت: البته ما سعي کرديم بر آنها نظارت کنيم، در خيلي از دوره ها ما موفق بوديم و در شناسايي صنوف مختلف موفق عمل کرديم، البته در برخي موارد سياسيون مختلف، مجمع مورد اتفاق ما را برهم زدند.
وي ادامه داد: ما همچنان در برخي از ترکش هاي آن زمان هستيم و هنوز برخي آسيب ها باقي مانده است، سينما در دنيا و حتي ايران مرجع است و بيشتر ديده مي شود و بسياري از بزرگان حوزه هاي ديگر هم در سينما حضور دارند، بنابراين حفظ زمينه‌اي براي ايجاد تعامل بين ساير حوزه‌هاي هنري موجب رشد فرهنگ خواهد شد.
معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح کرد: ما امروز نيازمند سخن گفتن به زبان استاندارهاي بين المللي هستيم. نبايد به دنبال تکرار برويم و اين جالب نيست، بايد تلاش بزرگي در همه صفوف انجام شود تا سينماي حرفه اي فراگير شود.
وي خاطرنشان کرد: سينما بايد اثبات کند که ناقد خوبي براي همه اقشار است و همه قشرها در سينما مي توانند نقد کنند، در اين صورت پليس و قاضي فاسد و ... را مي توان در فيلم به چالش کشيد و بداخلاقي هاي سياسي هم در اين سينما مي‌تواند مطرح شود.
حيدريان در پايان گفت: اميد است خانه سينما در تنوع جامعيت اصناف بتواند همچنان تلاش کند.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->