جشنواره در نگاه مردم، جايگاه ويژه‌اي دارد

جشنواره در نگاه مردم، جايگاه ويژه‌اي دارد

برگزاري جشنواره فيلم فجر هرساله با چالش‌هايي مواجه مي‌شود؛ از سياستگذاري در نحوه برگزاري اين رويداد گرفته تا فيلم‌هايي که به بخش مسابقه راه پيدا مي‌کنند.
درنهايت انتخاب برگزيدگان جشنواره همواره با اختلاف‌نظرهاي زيادي همراه است تا جايي که اين چالش‌ها در اختتاميه ابعاد پررنگ‌تري به خود مي‌گيرد. امسال هم همچون دوره‌هاي گذشته جشنواره با اظهارنظرهاي متفاوتي روبه‌رو بوده البته هنوز اسامي فيلم‌هاي بخش مسابقه اعلام‌نشده ولي نقل قول‌هايي به‌صورت پراکنده شاهد هستيم.
اما مهم‌ترين بحث در اين چند وقت اخير در خصوص چگونگي استقبال فيلمسازان از جشنواره فيلم فجر بوده تا جايي که شنيده مي‌شود تعدادي از فيلمسازان نمي‌خواهند در اين رويداد شرکت کنند. ابراهيم داروغه‌زاده، دبير سي‌وششمين دوره جشنواره فيلم فجر در مورد ميزان استقبال فيلمسازان به «اعتماد» مي‌گويد: «با وجود انتقادهايي که همه ما اعم از مديران و فيلمسازان به شيوه برگزاري جشنواره فجر داشتيم؛ اين جشنواره حاصل زحمت 36 ساله سينماي ايران پس از انقلاب است و همه سينماگران ايراني در قوام يافتن آن تاثير جدي داشته‌اند. بنابراين استقبال از جشنواره طبيعي است و تعداد آثار خوبي هم به جشنواره سي و ششم رسيده است.»
همين‌که يک کارگردان يا تهيه‌کننده اصرار دارد به هر شکل ممکن فيلمش را به جشنواره برساند، نشان از اهميت آن دارد. ضمن آنکه يادمان نرود که جشنواره در نگاه عموم مردم، جايگاه ويژه‌اي دارد.
از دبير سي‌وششمين جشنواره فيلم فجر در مورد تغييرات و کوچک‌سازي جشنواره امسال پرسيديم: «به نظرم بحثي که درباره کوچک‌سازي مطرح مي‌شود چندان دقيق نيست چراکه کوچک‌سازي در عرف کلمه به معناي اين است که شما بخواهيد از اهميت يک ماجرا کم کنيد، درحالي که نه چنين نگاهي در نظر مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي يا من به عنوان دبير جشنواره نيست. بحثي که اينجا مطرح مي‌شود اين است که در سال‌هاي گذشته، زوائدي به جشنواره اضافه‌شده است که به کيفيت اثر ارتباطي ندارد و تنها جنبه‌هاي هزينه‌اي را افزايش مي‌دهد. اگر کشور در شرايط ايده‌آل اقتصادي قرار داشت، مي‌توانستيم از کنار اين موضوع با اغماض بگذريم اما کشور ما در شرايطي است که هم مقام معظم رهبري و هم رياست محترم جمهور تاکيد بر رويکردهاي اقتصاد مقاومتي دارند. اين موضوع سال گذشته جزو مطالبات جدي رسانه‌ها هم بود. ضمن آنکه معتقديم کاهش مواردي که اکنون درباره آنها اطلاع‌رساني شده است، اساسا منجر به کاهش کيفيت جشنواره نخواهد شد.»
جشنواره فيلم فجر امسال قرار است به لحاظ شفاف‌سازي بحث هزينه‌ها و مالي نسبت به دوره‌هاي گذشته متفاوت عمل کند. داروغه‌زاده در اين مورد معتقد است: «هزينه‌ها و مباحث مالي جشنواره سي و ششم از نظر ما کاملا شفاف است و اساسا موردي وجود ندارد که بخواهيم از اين شفافيت فرار کنيم. فکر مي‌کنم اگر شفافيت مالي در جشنواره فجر وجود داشته باشد، هم سينماگر و هم اصحاب رسانه اعتماد بيشتري به مديران و سياستگذاران خواهند داشت. بر همين اساس هم اعلام کردم که پس از جشنواره آمادگي داريم که هزينه‌ها را اعلام کنيم.»
نکته مهم ديگر اينکه در چند روز گذشته بحث ورود و نظارت قوه قضاييه به چگونگي انتخاب فيلم‌ها براي جشنواره فيلم فجر مطرح شد. امري که صداي اعتراض اهالي سينما را در‌آورد.
اعتراض گسترده هنرمندان باعث شد که قوه قضاييه اعلام کند هيچ ارتباطي با کميته داوران جشنواره فيلم فجر ندارد و صرفا فيلم‌هاي راه‌يافته به جشنواره فيلم فجر را از نظر اثرگذاري در پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي داوري خواهد کرد. از سوي ديگر هم ابراهيم داروغه‌زاده تاکيد کرد که جز هيات انتخاب کسي در انتخاب فيلم‌ها نقشي ندارد. با وجود اين توضيحات هنوز سوال‌هايي وجود دارد که دبير جشنواره ترجيح داد به اين پاسخ کوتاه اکتفا کند.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->