سينما مي‎تواند به مساله معلوليت کمک کند

سينما مي‎تواند به مساله معلوليت کمک کند

عضو شوراي شهر تهران گفت: ورود سينماي اجتماعي به حوزه معلوليت مي ‌تواند آثار خوبي را ارائه کند.
به گزارش روز دوشنبه ايرنا، سومين جشنواره بين المللي فيلم پرواز با حضور احمد مسجد جامعي عضو شوراي شهر تهران و معصومه ابتکار معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده شب گذشته(يکشنبه) در فرهنگسراي انديشه با شناخت برگزيدگان در بخش هاي مختلف به کار خود پايان داد.
احمد مسجدجامعي عضو شوراي شهرتهران در اين مراسم با بيان اينکه پرداختن به مساله معلوليت نشانه توسعه کشورهاست، گفت: خوشبختانه اين روند در کشور ما نيز رو به رشد است که از جمله مي ‌توان به ورود حوزه فيلم و سينما به اين بخش اشاره کرد‌.
وي با تاکيد بر اينکه بايد قابليت فهم‌مان را از معلوليت افزايش دهيم، افزود: سينما همه هنرها (فرهنگ، شعر، داستان و ...) را با هم دارد از اين رو بايد ورود سينما به حوزه معلوليت را به فال نيک گرفت. در واقع سينما با استفاده از تمام ظرفيت‌هاي هنري مسير توجه به ابعاد مختلف عدالت اجتماعي براي همه را هموار مي‌کند.
همچنين دکتر مسعود گرشاسبي دبير انجمن علمي ژنتيک ايران با بيان اينکه جشنواره فيلم پرواز در پي بهبود نگاه جامعه به معلولين است، گفت: بايد بدانيم که معلوليت به معناي نياز فرد به کمک کردن و ترحم ديگران نيست.
وي تاکيد کرد: انساني که محدوديت‌هايي دارد باز هم مي‌تواند با تمام اين محدوديت‌ها موفق باشد و با افراد غيرمعمول رقابت کند.
در ادامه اين مراسم، معصومه ابتکار معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: پرداختن هنر و سينما به مسايل اجتماعي به ويژه مساله معلولين از چند زاويه داراي اهميت است.
وي افزود: اميد يکي از عناصري است که از طريق ساخت فيلم‌ در حوزه معلولين به جانعه تزريق مي‌شود چراکه متوجه مي‌شويم با وجود همه مشکلات و محدوديت‌ها مي‌توان با اراده و توکل پيش رفت و موفقيت‌هاي قابل توجهي را کسب و نقش موثري در جامعه ايفا کرد.
معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: همچنين هنر و سينما اين دريچه را براي همه جامعه باز مي‌کند که بتوانند با تجربيات افراد داراي معلوليت آشنا شوند و مشکلات را بدانند.
ابتکار با بيان اينکه ساخت فيلم‌ در اين حوزه بيدارباشي براي مسئولان نيز دارد، گفت: البته رييس جمهور به مساله معلوليت توجه ويژه‌اي داشته و بر استفاده از فرصت‌هاي برابر تاکيد زيادي دارد.
وي افزود: توان‌افزايي افراد داراي معلوليت از جمله برنامه‌هاي مورد نظر دولت است. همچنين شهرداري‌ها نيز بايد شهرهاي کشور را هوشمند کرده تا پاسخگوي نياز معلولان باشد.
ابتکار همچنين ضمن تقدير از عوامل برگزاري جشنواره فيلم پرواز ابراز اميدواري کرد اين جشنواره با روندي رو به رشد مسير خود را طي کرده و به فرهنگ‌سازي کمک کند‌.
دبير سومين جشنواره بين‌المللي فيلم پرواز نيز گفت: شعار امسال روز جهاني افراد داراي معلوليت «جامعه پايدار و انعطاف‌پذير براي همه بسازيم» است.
فاطمه اميري تاکيد کرد: ساختن چنين جامعه‌اي نيازمند بهره‌مندي از انسان‌هاي مختلف با نگاه‌هاي زيبا است که با همراهي مردم دستيابي به اين هدف ميسر مي ‌شود‌.
وي همچنين پيام ارسالي محمود فرشچيان به اين جشنواره را قرائت کرد.
در پايان اين مراسم نيز برگزيدگان جشنواره معرفي و مورد تقدير قرار گرفتند.
اسامي منتخبين به شرح زير است:
** برگزيده‌هاي نشان جسارت
طه غنيمي فر براي انيميشن سلام
رحيم‌ عظيمي براي فيلم پانگار
علي راشکي براي فيلم خطوط ناپيدا
**برگزيده‌هاي بخش فيلم‌نامه
اهداي لوح تقدير فيلم‌نامه به مهدي موسوي آزاد براي فيلم‌نامه پويانمايي اسکلتي
اهداي ديپلم افتخار فيلم‌نامه به علي احساني براي مستند پاي نوازنده
اهداي ققنوس بهترين فيلم‌نامه به احمد نوري براي فيلم داستاني بي عکاس بي خبرنگار
** برگزيده شخصيت مستند و فيلمسار معلول
اهداي ققنوس بهترين شخصيت مستند به صورت مشترک به سوسن اکبري براي فيلم‌ مامان و داريوش صادقي براي فيلم نور سايه زندگي
اهداي ققنوس بهترين فيلمساز معلول به ناصر شهرياري براي فيلم 24 ساعت مرخصي
**برگزيدگان‌ بخش بازيگري
اهداي ديپلم افتخار بازيگر زن به ياسمن صلحي براي فيلم are you volleyball
اهداي ديپلم افتخار بازيگر مرد به نعيم‌شيخ محبوبي براي فيلم are you volleyball
اهداي ققنوس بهترين بازيگر مرد به محسن قاضي‌مرادي براي فيلم فراموشي
**ساير برگزيدگان
اهداي ققنوس بهترين کارگرداني به محمد بخشي براي فيلم are you volleyball
اهداي ققنوس بهترين انيمشين به سمانه شجاعي براي انيمشين اکتسابات انتسابي
اهداي ققنوس بهترين فيلم مستند به مهدي زمانپور کياسري و سميه زراعت کار براي فيلم مشتي اسماعيل
اهداي ققنوس بهترين فيلم داستاني به نيما رييعي براي فيلم are you volleyball
اهداي جايزه ويژه هيات داوران به داريوش غريب‌زاده براي ساخت مجموعه آثار با موضوع معلوليت
سومين جشنواره بين المللي فيلم پرواز با موضوع معلوليت به دبيري فاطمه اميري از 10 تا 12 آذر ماه در فرهنگسراي انديشه برگزار شد.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->