تلاش براي ورود به بازارهاي بين‌المللي فيلم مستند

تلاش براي ورود به بازارهاي بين‌المللي فيلم مستند

نشست خبري يازدهمين جشنواره بين‌المللي سينما حقيقت با حضور فيلمسازان و مستندسازان برگزار شد.
در ابتداي نشست طباطبايي‌نژاد دبير جشنواره يازدهمين جشنواره بين‌المللي سينما حقيقت گفت: جشنواره بين‌المللي فيلم مستند ايران در شرايطي دومين دهه حيات خود را آغاز مي کند که به همت مستندسازان خلاق کشور توانسته يک دهه شکوهمند را در حوزه سينمايي مستند پشت سر بگذارد.
وي افزود:اين جشنواره توانسته به نقطه عطفي در سينماي کشور تبديل شود، اگرچه دهه هاي مختلف و متعددي از عمر سينماي مستند در کشورمان مي گذرد و سينما گران مستند پيشکسوت ما با سابقه درخشان در حوزه توليد فيلم مستند به ارتقاي فرهنگ کشور رسيده است.
طباطبايي‌نژاد ادامه داد: نسل آغازين سينماي مستند با آثار اين سينما شروع شد ،اما در طي مسير 6 دهه فراز و فرودهاي متعدد داشته، از سال 85 که جشنواره حقيقت افتتاح شد، تاريخ تازه اي در سينماي مستند ايران رقم خورد و سطح کيفي و کمي سينماي مستند قابل توجه است.
وي با اشاره به شعار اين جشنواره تحت عنوان «حقيقت بهترين راهنما است» افزود: امسال در اين جشنواره تلاش کرديم بهترين آثار مستند ملي و بين‌المللي براي مخاطبان عرضه شود . همچنين رويکرد جشنواره اين است که مستند را براي عموم مردم تعريف کنيم و بتوانيم علاقه مندان مستند را به جشنواره بکشانيم.
دبير جشنواره عنوان کرد: امسال سازمان سينماي کشور با برنامه جامع اي که منتشر شد، افق و چشم انداز تازه اي براي سينما و سينماي مستند ترسيم کرد که مهم ترين آن افزايش سهم در بازار تصويري جهان با رويکرد توليد مشترک و ورود به بازارهاي بين‌المللي فيلم مستند است . تلاش کرديم به اين دو موضوع توجه بيشتري کنيم.
وي با اشاره به اينکه در بخش بين الملل بيش از ???? عنوان فيلم مستند روز جهان مورد بازبيني قرار گرفته است، بيان کرد: از اين تعداد 103 فيلم به جشنواره راه پيدا کرد و25 فيلم در بخش مسابقه و بخش هاي ديگر از جمله، بخش روزگار ما مختص فيلم هاي سياسي و بخش مستند هاي حيات وحش ، نگاه نو و بخش هاي متنوع ديگر که در اين بخش يک بسته آموزنده براي اهالي سينماي مستند در بخش بين الملل است.
طباطبايي‌نژاد با اشاره به اينکه در بخش ملي سينماي مستند ايران بيش از ??? عنوان فيلم ثبت نام کرده اند، گفت: بيش از ??? فيلم توانسته اند خودشان را برسانند . از اين تعداد ?? فيلم در بخش مسابقه ملي و ?? فيلم مستند بلند و ?? فيلم مستند کوتاه به جشنواره راه پيداکردند.همچنين ?? مهمان خارجي از چهره هاي تاثير گذار سينماي مستند مهمان جشنواره هستند. امسال نيز بازار فيلم مستند برگزار مي شود و نشست هاي متنوعي نيز در آن برپا خواهد شد. يکي از رويکردهاي ما توليد مشترک است که در يکي از کارگاه ها مورد بررسي قرار مي گيرد.
وي درباره حذف برخي از مستندها ازجمله «مثل يک زن» توضيح داد: وقتي با يک فيلمساز توافق مي کنيم فيلمساز مي پذيرد تابع شرايط و قوانين جشنواره باشد. ما نيز براساس قوانين مجبور شده ايم تا همه ساله تعدادي فيلم را کنار بگذاريم ،اما اين جشنواره با کمترين مميزي فيلم ها را نمايش داده است. به لحاظ عرضه فيلم جشنواره «سينما حقيقت» مستقل ترين جشنواره است و ما سعي کرديم يک فضاي کاملا حرفه اي داشته باشيم. برخي از فيلم ها به واسطه نزديک بودن به برخي از موارد حذف شده است و در همين راستا يک يا دو فيلم به اين مسئله نزديک بود که بنا به دلايلي مجبور بوديم اين آثار را کنار بگذاريم.
وي يادآور شد: از دو ماه قبل سازمان سينمايي سياستي تعريف کرد تا از ورود اختلافات سياسي جلوگيري شود و براي پرهيز از اختلافات جناحي و سياسي فيلمي که چنين مضموني دارد حذف شود، به خصوص اگر فيلم درباره شخصيت هاي زنده و فعال جناحي باشد ، فيلم «مثل يک زن» نيز از همين دسته بود.
طباطبايي‌نژاد متذکر شد: دو فيلم «مثل يک زن» و «خرامان» از جشنواره کنار گذاشته شده اند. فيلم «خرامان» ?? دقيقه رقص دارد و امکان نمايش نداشت. در ? دقيقه از فيلم يک خواننده لس آنجلسي مي‌خواند و يک رقاص در حال رقص است، چگونه مي توان چنين فيلمي را نمايش داد؟ اين فيلم بر مبناي رقص است و من نمي توانم در جشنواه ?? دقيقه رقص نشان دهم. به دوستان هيات انتخاب گفتم که بر اساس قوانين مي دانيد که اين فيلم قابل نمايش نيست به همين دليل فيلم حذف شد.
منبع: خبرگزاري صبا

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->