آغاز هفته فرهنگي ايران در مونته‌نگرو

آغاز هفته فرهنگي ايران در مونته‌نگرو

هفته فرهنگي ايران با نمايش فيلم «حوض نقاشي» در پودگوريتسا پايتخت مونته‌نگرو، آغاز به كار كرد.
به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، «هفته فرهنگي ايران» با نمايش فيلم «حوض نقاشي» به کارگرداني مازيار ميري، (11 آبان‌ماه) با حضور محسن سليماني، وابسته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در صربستان، زوران ششکيچ، رييس فرهنگسراي بودتوموويچ، رايزنان فرهنگي مقيم و جمعي از هنردوستان و اهالي سينماي مونته‌نگرو در فرهنگسراي کيتس بودُ توموويچ پودگوريتسا پايتخت مونته‌نگرو، آغاز به كار كرد.
اين مراسم با سرود جمهوري اسلامي ايران با ترجمه به زبان محلي و سرود جمهوري مونته نگرو و پخش فيلم کوتاهي درباره دستاوردهاي امروز ايران آغاز شد.
سليماني در سخناني، با اذعان اينكه فرهنگ و هنر زبان مشترک همه ملت‌هاست گفت: کشورها با داد و ستد فرهنگ و هنر مي‌توانند از دستاوردهاي زيباي هنري يکديگر لذت ببرند.
وابسته فرهنگي كشورمان در بلگراد با اشاره به روابط رو به گسترش فرهنگي ايران و مونته نگرو گفت: ما اوايل امسال در نمايشگاه کتاب مونته نگرو آثاري از ايران عرضه كرديم و اكنون گلچيني از بهترين فيلم‌هاي سينمايي ايران و نقاشي‌هاي مينياتور استاد فرشچيان، از بزرگترين نقاشان ايران به همراه تصاويري از جلوه‌هاي ايران‌زمين براي ملت هنردوست مونته نگرو به نمايش گذاشتيم.
وي به دستاوردهاي سينماي ايران در سطح جهاني اشاره كرد و گفت: سينماي ايران داراي ارزش‌هاي اخلاقي و اسلامي است كه در آن، روابط انسان‌ها در زيباترين شکل نمايشي و هنري ارايه مي‌شود و اين همان راز پيشتازي سينماي ايران در جهان است.
آثار استاد فرشچيان سرشار از پيام‌هاي معنوي است
زوران ششکيچ، رييس فرهنگسراي بودتوموويچ در سخناني، با اشاره به نمايش فيلم‌هاي درخشان ايران و مينياتورهاي استاد فرشچيان اظهار كرد: استاد محمود فرشچيان، نقاش مينياتور مشهور صحنه بين‌الملل و خالق آثار ارزنده مينياتور ايراني است و اين نمايشگاه بخشي از آثار هنري او را دربرگرفته که سرشار از پيام‌هاي معنوي و روحاني است.
وي افزود: آثار استاد فرشچيان الهام‌گرفته از منابع مذهبي و اشعار عرفاني شُعراي ايراني است. نمايشگاه تصاوير اين هنرمند را عکس‌هايي از ايران امروز نيز، کامل و غني‌تر کرده است.
رييس فرهنگسراي بودتوموويچ به نمايش فيلم‌هاي ايراني در مونته نگرو اشاره و بر ضرورت توسعه همكاري‌هاي دوجانبه بين دو كشور، تأكيد كرد.
ايران با آنچه رسانه‌هاي غرب مي‌گويند، متفاوت است
سعاد شابوتيچ، کارگردان جوان مونته‌نگرو در سخنان خود، ضمن بيان خاطرات سفر خود به ايران گفت: در سفري که به ايران داشتم، دريافتم كه مردم اين كشور با ساير کشورها دوستانه رفتار مي‌کنند. در واقع ايران با آنچه رسانه‌هاي غرب مي‌گويند، متفاوت است.
وي با اشاره به نمايش 5 فيلم ايراني در جشنواره فيلم «هرتس نووگ مونته» اظهار كرد: در نظر دارم ايران را به مردم صربستان معرفي كنم؛ چراكه ايران ريشه‌دارترين فرهنگ آسيايي و بزرگترين دستاوردهاي فرهنگي را دارد.
بنابر اعلام اين خبر، «هفته فرهنگي ايران» در مونته‌نگرو به مدت يك هفته، با اكران 7 فيلم سينمايي چون حوض نقاشي، كفشهايم کو، بوسيدن روي ماه، اينجا بدون من، امروز و طعم شيرين خيال همراه با نمايش مجموعه‌اي از تصاوير آثار مينياتور استاد فرشچيان و تصاويري از ايران‌زمين در معرض بازديد عموم خواهد بود.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->