‎تابش: شيوه جديد پرداخت تسهيلات به پروژه‌هاي «سينماي حرفه‌اي» اجرا مى‌شود

‎تابش: شيوه جديد پرداخت تسهيلات به پروژه‌هاي «سينماي حرفه‌اي» اجرا مى‌شود

عليرضا تابش اعلام کرد: با آغاز نيمه دوم سال جارى شيوه‌هاي پرداخت تسهيلات به پروژه‌هاي سينماي حرفه‌اي تغيير كرد و در ماه جارى اجرايي مى‌شود.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، مديرعامل بنياد فارابي با اشاره به لزوم نظام مندتر شدن پرداخت تسهيلات سينمايى تأکيد کرد: در راستاى سياست‌هاى سينمايى كشور، ماه گذشته تفاهم‌نامه‌اى فى‌مابين بنياد سينمايي فارابى و صندوق اعتبارى هنر به امضا رسيد و اعطاي تسهيلات به پروژه‌هاي سينماي حرفه‌اي در كارگروهى بررسي و به صندوق اعتبارى هنر ارجاع داده مى‌شود.
تابش تصريح کرد: اين تسهيلات به فيلم‌هاي داراي پروانه ساخت مورد تأييد و صرفا با معرفي نامه بنياد سينمايي فارابي پرداخت خواهد شد و تهيه كنندگان متقاضى تسهيلات، در جريان شرايط و مدارك مورد نياز قرار مى گيرند.
وي با اشاره به حمايت بنياد سينمايي فارابي طى سال‌هاى 92 تا 95 از ??? پروژه سينماي حرفه‌اي در قالب تسهيلات، گفت: اختصاص وام توسط فارابى خواص و محسناتى داشته اما متاسفانه در حوزه مالياتى بنياد فارابى را با بحران روبرو كرد كه البته كارشناسان و مديران مالى و حقوقى بنياد و سازمان سينمايى درصدد حل آن مشكلات هستند.
وى افزود: با تغيير شيوه حمايت‌هاى بنياد فارابى در اين دوره، شاهد حمايت عام از فيلم‌ها نخواهيم بود و دريافت تسهيلات با معرفى بنياد فارابى از طريق صندوق اعتبارى هنر انجام مى شود.
مديرعامل بنياد سينمايى فارابى حمايت از توليد سينماى ايران را در سه قالب برشمرد و گفت: محدوديت بودجه بنياد سينمايي فارابى كفاف حمايت از همه فيلم‌ها را نمى‌دهد، لذا در حد مقدور، سالانه تسهيلات را براى توليد آثار سينمايى فراهم مى‌كنيم و گروهى از فيلم‌ها براى دريافت وام به صندوق اعتبارى هنر معرفى مى‌شوند، دسته دوم گروهى از فيلم‌ها هستند كه بر اساس سياست‌ها و اولويت‌هاى بنياد فارابى، در توليد آنها مشاركت مي‌شود و دسته سوم هم فيلم‌هايى خواهند بود كه به دنبال تأمين همه سرمايه آن خواهيم بود كه اين نوع حمايت، سقف حمايت بنياد فارابى است، اما طبعا تعداد اين توليدات كم شمار اما در محتوا و تكنيك متفاوت خواهند بود. البته توليد مشترك با كشورهاى خارجى و جلب مشاركت نهادهاى سينمايى براى افزايش سهم مشاركت آنها در توليد سينمايى كشور همچنان از سوى بنياد سينمايي فارابى برنامه‌ريزى و پيگيرى خواهد شد.
‎عليرضا تابش با اشاره به سابقه و روش‌هاى تجربه شده حمايت در تعامل با تهيه كنندگان و صاحبان آثار سينمايى گفت: طبق مصوبه شوراى توليد و طرح و برنامه بنياد سينمايى فارابى، خريد رايت فيلم‌ها انجام نخواهد شد و نسبت به تعهدات گذشته تهيه كنندگان نيز، هياتى براى تعيين تكليف اين تعهدات و بدهى‌ها در بنياد سينمايى فارابى تشكيل شده است.
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي با تأکيد بر اينکه تأمين مالي پروژه‌هاي سينمايي صرفاً از طريق حمايت‌هاي سازمان سينمايي و بنياد سينمايي فارابي امکان‌پذير نيست، گفت: در تجديد ساختار بنياد سينمايي فارابي، مديريت تأمين منابع و سرمايه‌گذاري پيش‌بيني خواهد شد و با همين هدف طي چند ماه اخير «ستاد اقتصادي سينماي ايران» تشکيل گرديده و جلسات منظم در اين حوزه برگزار شده است.
‎تابش با اشاره به اين نكته كه بودجه سال 97 موسسات و نهادهاى سينمايى در چارچوب طرح جامع سينما تدوين مى‌شود گفت: اين موسسات به جز كمك‌هاى دولتى، بايد براى كسب درآمد پايدار پيش‌بينى‌هاى لازم را داشته باشند.
وى تغيير سمت و سوى حمايت‌هاى سينمايى را مستلزم اراده مديران سينمايى، مسئولان خانه سينما، سرمايه گذاران فيلم‌ها و ساير نهادهاى حامى سينما و فرهنگ و هنر دانست و افزود: بررسي کمي و کيفيِ رفتار سينماي ايران در سال‌هاي اخير در حوزه توليد مبيّن اين نکته است که سينماي ايران در يک دوره خاصِ گذار به سر مي‌برد و در حال پوست اندازي است.
تابش تحولات سينما را در ايران و دنيا مهم دانست و ادامه داد: اين نکته هم در حوزه توليد قابل تامل است و هم در حوزه اکران و مخاطب، لذا توجه داشتن به واقعيت‌ها و مولفه‌هاي ايجابي و ذاتي اين دوران مهم، در برنامه‌ريزي‌ها و سياست‌ها براي روند آتي سينماي ايران ضرورى است.
مديرعامل بنياد سينمايى فارابى با اظهار خشنودى نسبت به تدوين برنامه جامع از سوى سازمان سينمايى و مشخص شدن چند راهبرد اساسي در اين حوزه گفت: هم در برنامه‌ريزي و تبيين و هم در مرحله اجراى برنامه جامع سينما، اصناف سينمايى، دولت، رسانه‌ها، هنرمندان بايد همدل و همگرا باشند و البته مجموعه مديران و کارشناسان سينمايى خود را به اجراي آن ملزم بدانند و اين برنامه دائما رصد، ارزيابي و پي گيري شود.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.