فراخوان جشنواره به زودي منتشر مي‌شود/هجمه‌هاي غيراخلاقي به مشاور جشنواره درست نيست

فراخوان جشنواره به زودي منتشر مي‌شود/هجمه‌هاي غيراخلاقي به مشاور جشنواره درست نيست

عضو شوراي سياست‌گذاري جشنواره فيلم فجر گفت: در خصوص بودجه و مسائل مالي جشنواره، بايد فارغ از شرايط رايج و به دور از احساسات، در فضايي کاملاً حرفه‌اي و تخصصي اظهار نظر شود.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي به نقل از خبرگزاري ميزان؛ اين روزها با فرارسيدن فصل پاييز و روزهاي آغازين ماه مهر تمام توجهات در عرصه سينما به ساخت و توليد آثار سينمايي متقاضي براي حضور در سي و ششمين جشنواره فيلم فجر شده است.
اين در حالي است که جشنواره امسال نسبت به سال‌هاي گذشته کمي تغييرات داشته و علاوه بر تغيير در رياست جشنواره، رويکرد اجرايي نيز تفاوت‌هايي داشته است.
عدم انتشار به موقع فراخوان جشنواره فيلم فجر باعث شده تا حساسيت ها بيشتر شده و هر روز حاشيه‌اي تازه به بدنه مهم ترين رويداد سينمايي کشور وارد شود. اين حاشيه‌ها هر روز قوت گرفته و تا جايي پيش رفته که برخي از آنها به عنوان واقعيت‌هايي انکار ناپذير ياد مي‌کنند.
داستان بودجه ميلياردي جشنواره يکي از اخبار داغ اين روزهاي جشنواره است. برخي اين بودجه را بيش از خرج انجام شده در جشنواره مي‌دانند و برخي نيز همه چيز را به شفاف سازي مورد نظر وزير ارشاد اتصال داده و منتظر وقوع اين شفاف سازي هستند.

حاشيه جنجالي ديگري که طي روزهاي گذشته در جامعه خبري غوغا به کرده، تخصيص حق مشاوره 400 ميليون توماني به يکي از بازيگران زن سينماي ايران بود که امروز صبح توسط دبير سابق جشنواره فيلم فجر تکذيب شد. مدعيان بر اين باور بودند که وي بي دليل اين مبلغ را دريافت کرده و بايد شفاف سازي در اين خصوص هم صورت پذيرد.
چند روز پيش محمد مهدي حيدريان رئيس وقت سازمان سينمايي کشور در طي حکمي شش نفر را به عنوان شوراي سياست گذاري سي و ششمين جشنواره فيلم فجر منصوب کرد تا هر چه سريعتر به نوعي با اين قبيل حاشيه‌ها برخورد شود.
به همين مناسبت خبرنگار گروه فرهنگي خبرگزاري ميزان با عليرضا تابش، رئيس بنياد سينمايي فارابي ويکي از اعضاي شوراي سياست گذاري جشنواره فيلم فجر به گفت‌وگو نشسته و صحت و يا کذب بودن برخي حاشيه‌ها را جويا شده است. در اين گفت‌وگو تابش به شرح برخي برنامه هاي آتي براي برگزاري جشنواره فيلم فجر اشاره کرده است.

ميزان: در خصوص انتخاب شما به عنوان يکي از مسئولين شوراي سياست گذاري جشنواره فيلم فجر، مي‌خواهيم بدانيم که چه برنامه هايي در پيش هست و آيا زمان محدود پيش رو مانعي براي رسيدن به اين اهداف نيست؟
تابش: جشنواره فيلم فجر پس از پشت سر گذاشتن سى و پنج دوره درخشان، همچون نگين تابناکي، بر تارک سينماي ملي ايران مي‌درخشد و يکي از دستاوردهاي هنري و فرهنگي مهم کشور محسوب مي‌شود و قبول مسئوليت و تعهدات اجرايي مرتبط بر آن، بيش از پيش انتظارات به حق را افزايش مي‌دهد.
ضمن اداي احترام به تمامي دست اندرکاران دوره‌هاي قبلي، جاي اميدواري است تا در کنار ديگر دوستان خدوم و وظيفه شناس، نسبت به وظايفي که در حکم رياست محترم سازمان سينمايي و شرح وظائف شوراى سياستگذارى جشنواره كه بدان اشاره شده اقدامات عاجلي را انجام دهيم که مهم‌ترين آن، اعلام مقررات دوره جديد است که در نخستين جلسه شورا به بحث گذاشته شد، البته پس از برگزاري جلسات متعدد به زودي اطلاعات مربوط به بخش هاى مختلف، از سوي دبيرخانه جشنواره، رسانه اي خواهد شد.

ميزان: عدم انتشار فراخوان جشنواره در برخي رسانه ها و جامعه هنري با واکنش‌هايي روبرو بوده است. اين تاخير در انتشار فراخوان به دليل تغيير در بخش‌هايي از جشنواره است؟

تابش: با توجه به سياست‌هاي سازمان سينمايي، به تبع آن، جشنواره فجر نيز قطعاً از رويکردهاي جديدي برخوردار خواهد شد که ماه‌ها قبل از عضويت بنده و ديگر عزيزان، در جلسات تخصصي متعددي که برگزار شده و من نيز حضور داشته ام نسبت به آن تدابيري انديشيده شده است که به زودي، سازندگان آثار از نتايج آن مطلع خواهند شد.

ميزان: موضوع بودجه جشنواره فجر در دوره گذشته حاشيه‌هايى به وجود آورده ولي هنوز موضع مشخصي از سوي مسئولين جشنواره ارائه نشده است. آيا اين مبالغ در حد گمانه زني است و يا واقعيت دارد؟
تابش: در نخستين جلسه شوراى سياستگذارى جشنواره رييس سازمان سينمايى موضع گيرى شفافى در خصوص اطلاعات بودجه جشنواره ها داشت كه منعكس شد. در خصوص بودجه و مسائل مالي جشنواره، بايد فارغ از شرايط رايج و به دور از احساسات، در فضايي کاملاً حرفه‌اي و تخصصي اظهار نظر شود.
اختصاص بودجه و مديريت‌هاي هزينه، از جمله امور بسيار مهم و در عين حال، خاصي است که بررسي آن، احتياج به کار کارشناسي و دقيق دارد. ازآنجا که دولت به طور عام و رييس سازمان سينمايى به طور خاص، در صدد شفاف سازي اين امر هستند، بديهي است، شوراي سياست گذاري نه تنها تابع نظرات کارشناسان خبره مالي خواهد بود بلکه از اين سياست استقبال مي کند.

جشنواره سى و ششم انشاالله با شكوه، مردمى و در عين حال با رعايت صرفه جويى برگزار خواهد شد.

ميزان: حضور يكى از هنرمندان در جشنواره سال گذشته نقدهايي را به همراه داشته و گفته مي‌شد 400 ميليون تومان پول براي مشاوره جشنواره دريافت کرده‌اند. البته اين موضوع توسط دبير سابق جشنواره تکذيب شد. به نظر شما طرح چنين مسائلي به صورت يکجانبه درست است؟
تابش: شأن و جايگاه جشنواره فجر و هنرمندان سينما، بسيار بالاتر از آن است که جامعه فهيم سينماي ايران متوجه آن نباشد. فارغ از اعداد و ارقامي که اين روزها رسانه‌اي شده اما هنوز صحت و سقم آن نامشخص است، حضور هنرمندان ايراني در چنين رويداد فرهنگي مغتنم مي تواند تلقي شود.
حضور شخصيت‌هاي مهم سينمايي در تمامي جشنواره‌هاي معتبر دنيا، نه تنها قبيح نيست بلکه امريست رايج. مگر نه اين است که جشنواره فجر همواره طي اين سال‌ها هنرمندان را مورد تقدير قرار داده است؟ چگونه است که وقتي در دوره‌اي يکي از همين هنرمندان به دست اندرکاران اين رويداد مشورت داده است به يکباره، هجمه‌هاي غيراخلاقي و ارقام اثبات و تأييد نشده مطرح مي‌شود؟ لطفا با احتياط قضاوت کنيم و اگر هم قضاوت مي‌کنيم، سعي کنيم داوري مان شتاب زده نباشد تا مبادا فضاي سينماي ايران، دستخوش آلودگي شود.

ميزان: برنامه هاي آتي فارابي به چه صورت است و امسال با چند اثر در فجر حاضر خواهد بود. آيا بودجه به آثار و وام ها افزايش خواهند يافت؟
تابش: فارابي همسو و کاملاً هماهنگ با سياست هاي اعلام شده رياست سازمان سينمايي، گام هاي محکم خود را در راستاي حمايت از سينما و سينماگران ايراني، با تکيه بر نيروهاي کارشناس و متخصص سينما و ديگر عرصه هاي تخصصي، برخواهد داشت. با تمهيداتي که انديشيده شده، امسال نيز، بنياد سينمايي فارابي، کاملاً در خدمت ملي‌ترين جشنواره کشور است و دوستداران سينما، شاهد فيلم هايي در ژانرهاي مختلف خواهند بود.
گفتني است حال بايد ديد با توجه به مواضع عليرضا تابش نسبت به برخي حاشيه‌ها و تاخير در انتشار فراخوان جشنواره، دبيرخانه در روزهاي آتي چگونه مي‌تواند با تغييراتي مناسب دل اصحاب سينما و رسانه را به دست آورد.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.