معرفي برگزيدگان نشان داود رشيدي/ راه‌اندازي موزه تئاتر در آينده نزديک

معرفي برگزيدگان نشان داود رشيدي/ راه‌اندازي موزه تئاتر در آينده نزديک


نخستين دوره از مراسم اهداي نشان داوود رشيدي با اهداي اين نشان به عميد نائيني روزنامه‌نگار، محسن ميرزايي تاريخ‌نويس، عليرضا داوودنژاد کارگردان و حسن معجوني بازيگر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي ، شامگاه شنبه چهارم شهريور نخستين دوره از مراسم اهداي نشان داوود رشيدي، به کارگرداني امير اثباتي و با اجراي منصور ضابطيان در سالن اصلي مجموعه تئاترشهر برگزار شد.

اين مراسم توسط خانواده داوود رشيدي و با مشارکت بنياد سينمايي فارابي، خانه سينما، صندوق اعتباري هنر، مرکز هنرهاي نمايشي، مجموعه تئاتر شهر، مجموعه پات و ويکافه در سالگرد درگذشت اين هنرمند فقيد، براي اهداي نشاني به نام او به فعالين عرصه مطبوعات و روزنامه‌نگاري، کارگرداني و بازيگري ترتيب داده شده بود.

در ابتداي اين مراسم که اجراي آن را منصور ضابطيان بر عهده داشت، با حضور سيامک صفري، حسن معجوني، ليلي رشيدي و حسين حسينيان بخش اپل نمايشنامه «منهاي دو» که سال ?? توسط داود رشيدي در سالن اصلي تئاتر شهر به صحنه رفته بود، بازخواني شد.
سپس سيامک صفري با اشاره به دو نمايشي که با داود رشيدي کار کرده است، گفت: اي کاش باز او را داشتيم و من روي صحنه برايش بازي مي‌کردم.

فرهاد مهندس‌پور در ادامه اين برنامه در سخناني گفت: من به عنوان کسي از نسلي ديگر و کسي که در سفرهايي همراه آقاي رشيدي بودم، بايد بگويم که در محضر ايشان خيلي خوش مي‌گذشت. ما در جامعه امروز دو دسته رفتار نابهنجار و محترم داريم. گروه اول گاهي يادشان مي‌رود که تئاتر مهم‌تر از آدم‌هاست ولي خوشبختانه در نسل ايشان شخصيت‌هايي هستند که بسيار دوست داشتني هستند و از آن‌ها زياد مي‌توان ياد گرفت.
دبير جشنواره تئاتر فجر افزود: آقاي رشيدي هنرمند بي‌ادعايي بود هرچند امروز اين کلمه بي‌معنا شده است. تئاتر هميشه خودش به خودي خود مهم است و ما در برهه‌اي با تئاتر آشنا شديم که کارکرد رسانه داشت و هميشه خود تئاتر فراموش مي‌شود که انگار درباره يک چيز دست اولي حرف مي‌زند. در صورتي‌که تئاتر يک ملاقات است. به‌خاطر اين مشکل تاريخي، ما امروز سه دسته کارگردان داريم که يک دسته فقط براي تماشاگر توليد مي‌کنند و دسته‌ي ديگر اصلا به تماشاگر اهميت نمي‌دهند و دسته‌ي سوم تئاتر را واقعا ملاقات مي‌دانند و داود رشيدي از آن دسته است.

در ادامه اين مراسم، بيانيه‌اي از سوي خانواده رشيدي در توضيح اهداي نشان داود رشيدي قرائت شد.

احترام برومند، ليلي و فرهاد رشيدي در ادامه روي سن حاضر شده، به ميهمانان خوشآمد گفتند که بعد، احترام برومند متن پيام سيدمحمد خاتمي را که به مناسبت همين مراسم‌ نوشته بود، قرائت کرد.

در اين بخش نخستين نشان داود رشيدي به عميد نائيني اهداء شد که جواد مجابي درباره او بيان کرد: آقاي نائيني يک روزنامه‌نگار حرفه‌اي و مستقل است. مستقل از اين جهت که روزنامه‌هايي که از مشروطه منتشر شدند يا موافق يا مخالف حکومت‌ها بودند و او به اصل اساسي استقلال وفادار بوده است.

وي ادامه داد: با نگاهي به کارنامه آقاي عميدي به طيفي از روزنامه‌نگاران مي‌رسيم که شايد با انديشه‌هاي او همخوان نباشند اما اجازه کار داشته‌اند و اين از ويژگي‌هاي اوست. او فردي نوانديش است که دنبال ايده‌هاي نو است ولي به عملي بودن آن‌ها نيز فکر مي‌کند ضمن اين‌که ايشان ياري‌گر هنرمندان و اهل قلم هستند و مواظب حال آن‌ها هستند. او يک فراهنجار معقول است و به طرف هنجار برتر مي‌رود. چون قبول هنجارهاي رايج و معمول باعث درجا زدن مي‌شود.

دومين نشان داود رشيدي توسط احمد مسجدجامعي به محسن ميرزايي به‌واسطه ثبت تاريخ معاصر و ? دهه فعاليت مستمر در عرصه مطبوعات و تاريخ‌نويسي اهداء شد.

مسجدجامعي به فعاليت ميرزايي و پيوند تئاتر و مطبوعات اشاره کرد و گفت: موزه تئاتر در ساختمان تئاتر نصر که خريداري شده، راه‌اندازي مي‌شود.

ميرزايي هم گفت: آرزوي پدرم اين بود که من آدم کتابخواني باشم و من هر آن‌چه از دستم برآمد را انجام دادم. ما بدون هيچ وسيله‌اي تلاش کرديم کار کنيم و الان بيش از آن‌چه لايقش باشم‌ براي اين نشان به من لطف شد.

در ادامه اين مراسم علي دهکردي، پيام انجمن بازيگران خانه سينما را براي اولين دوره اعطاي نشان داود رشيدي خواند که در آن از برگزاري اين مراسم و اهداي چنين نشاني قدرداني شده بود.

نشان سوم داود رشيدي به عليرضا داودنژاد، کارگردان سينما اهداء شد.

در اين بخش مرضيه برومند براي اهداي نشان دعوت شد و او بيان کرد: من اين بخت را داشتم که عضوي از خانواده برومند رشيدي بودم و اين بخت را داشتم که همراه داود رشيدي باشم و از او بياموزم. امروز هم بخت اين را دارم که به نيابت از خانواده رشيدي درباره يکي از بزرگ‌ترين فيلمسازان مملکت‌مان صحبت کنم.

وي ادامه داد: تمام مختصاتي که داود رشيدي براي يک هنرمند قايل بود، در داودنژاد جمع است و من فيلم \"نياز\" او را هيچ وقت فراموش نمي‌کنم. اين مهم بود که حرف‌هاي سخت را به زبان مردم بزني و او اين کار را انجام داد؛ جدا از نوآوري‌هايي که در فيلم‌هايش هميشه ديده‌ايم.

داودنژاد نيز با تشکر از خانواده رشيد برومند اظهار کرد: اين شانسي بود که سال‌ها قبل مورد لطف داود رشيدي قرار گرفتم و آن براي آغاز راهم‌ بود و حالا در اواخر راهم از سوي خانواده رشيدي مورد لطف قرار مي‌گيرم که برايم بسيار ارزشمند است.

نشان چهارم‌ داود رشيدي براي رونق بخشيدن به هنر تئاتر به حسن معجوني اهداء شد.

فاطمه معتمدآريا بعد از اعطاي اين نشان، گفت: از اين‌که آقاي رشيدي باعث شدند بهترين هاي فرهنگ و هنر اين‌ مملکت اينجا باشند، خوشحالم.

آقاي معجوني جزو استثناهاي تئاتر ما هستند و وقتي يک نفر شکوفا مي‌شود پرچم آن به بقيه مي‌رسد و او جزو کساني است که اين پرچم در دست اوست.

معجوني نيز پس از دريافت نشان داود رشيدي، بيان کرد: اين نشان براي من خيلي مهم است چون براي کسي است که بيش از هر چيزي به تو فکر کرده و اين نشان براي من فقط نيست بلکه براي گروهم است.

احترام برومند هم گفت: اول از همه به فکر من رفت که اين نشان به شما داده شود چون مثل داود رشيدي زياد به تئاتر فکر مي‌کني و مثل او به تئاتر شهرستان توجه مي‌دهي.

او با اشاره به اين‌که معجوني در رشت سالن تئاتر احداث کرده و نمايشي را به زبان گيلکي اجراء مي‌کند، افزود: ما شايد سال ديگر اين مراسم را با چند چهره خوب در رشت برگزار کرديم.

داوود رشيدي متولد ?? تير ????و درگذشته در تاريخ پنجم شهريور ???? هنرپيشه تئاتر، سينما و تلويزيون ايران بود. او، جمشيد مشايخي، علي نصيريان، عزت‌اله انتظامي و محمدعلي کشاورز پنج چهره برجسته‌اي بودند که در دهه چهل شمسي از تئاتر پا به عرصه سينما گذاشتند.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.