وزارت ارشاد دردهه چهارم انقلاب،سياستگذار خواهد بود

وزارت ارشاد دردهه چهارم انقلاب،سياستگذار خواهد بود


وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي پيشين گفت: وزارت ارشاد در دهه چهارم انقلاب يک وزارت ارشاد سياست گذار خواهد بود.نيازمند چشم انداز و برنامه‌هاي استراتژيک هستيم و اين حرکت را من در وزارتخانه آغاز کردم

به گزارش خبرگزاري ايرنا، سيد رضا صالحي اميري بعد از ظهر شنبه در مراسم تکريم خود و معارفه وزير جديد فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: جهت‌گيري ما در دوره چهار ساله به همت علي جنتي و تلاش‌هاي بنده به اين سمت بوده تا حرکت در اين مسير را سرعت داديم.

وزير پيشين ارشاد افزود: دستگاه بزرگ فرهنگي نيازمند يک رويکرد استراتژيک و آينده نگر است و نمي‌توانيم به صورت روزمره و سليقه اي آن را اداره کنيم، تغيير مديران نبايد در سياست گذاري هاي فرهنگي تاثير گذار باشد.

صالحي اميري افزود: ما در عرصه فرهنگي نيازمند چشم انداز و برنامه‌هاي استراتژيک هستيم و اين حرکت را من در وزارتخانه آغاز کردم ، چشم انداز ده ساله سينماي ايران امروز در دستان شماست.

وي افزود: راه رسيدن به قله هاي توسعه عبور از روزمرگي است و ما بايد بدانيم 10 سال ديگر موسيقي و تئاتر در کجا خواهد بود و بدانيم آينده کتاب به کجا خواهد رسيد.

او همچنين در زمينه فعاليت هاي فرهنگي خواستار عبور از سطح به عمق شد و گفت: بايد از نظام رسمي به نظام مردمي و صنفي عبور کنيم، از نظام مونولوگ به ديالوگ برسيم و از نظام بسته به سوي نظام باز حرکت کنيم.

صالحي اميري گفت: عبور از کمي گرايانه به کيفي گرايانه و عبور از نگاه کوتاه به هنگام بلند و در يک کلام عبور از نظام کارگزاري به نظام سياست‌گذاري بايد هدف ما باشد.

وي توضيح داد: ما همواره تلاش کرديم تا کارهاي وزارت را به نهادهاي صنفي واگذار کنيم و بايد بپذيريم که وزارت ارشاد ارشاد سياست‌گذار خوبي در دهه چهارم خواهد بود.

او اضافه کرد: خانه سينما امروز در جامعه مي‌درخشد، موسيقي ميدان‌دار است و خانه تئاتر سکانداره تئاترکشور است، صندوق هنر که مسئوليت بيمه و سلامت را به عهده دارد به خود هنرمندان واگذار شده و نمايشگاه کتاب به اهالي کتاب واگذار شد.

وزير ارشاد دولت يازدهم ادامه داد: ما نمي‌توانيم با شعارها و نگاه هاي کوتاه مدت به جامعه القا کنيم ، مداخلات بيروني بايد کاسته شود و من در مقابل همه مداخلات مقاومت و صبوري کردم و اجازه ندادم تا حريم هنر تهديد شود.

صالحي اميري تاکيد کرد: نمي توان مملکت را با حکومت هاي محلي اداره کرد . بنابر اين يک قانون و يک مجلس و دولت بايد حاکم باشد مسئله اي که براي استاد شهرام ناظري پيش آمد باعث شد تا به رئيس جمهوري نامه نوشتم ولي مجراي عمل ما با جنجال و ايجاد فضاي تشويشي همراه نبوده بلکه از طريق مذاکره، قانون و مقاومت صورت گرفت بنابراين اداره کشور فقط با يک دولت مرکزي ممکن است.

صالحي اميري افزود: ما بايد بپذيريم که مرجعيت فرهنگي کشور دستگاه ارشاد است البته دهها و صدها نهاد فعاليت فرهنگي مي کنند ولي بايد الگوي انسجام فرهنگي را به مديريت وزارت ارشاد به پذيريم.

وي انجام هرگونه کار فرهنگي را در محيطي آرام ضروري دانست و گفت: به همه استان ها سفر و با مقامات مختلف مذاکره کردم تا بتوانيم کار فرهنگي انجام دهيم چون مناقشه فرهنگي ما را دچار مواخره فرهنگي مي‌کند.

او تاکيد کرد: راه نجات کشور گفت و گوست و از دوره نفرت و انتقام جويي و شايعه بايد عبور کنيم ، در رأس آن گفت و گوي اصحاب فرهنگ و هنر بايد شکل بگيرد.

وزير پيشين فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار داشت : گفت و گو باعث شناخت بيشتر از يکديگر ميشود، همه بپذيريم که همه حق دارند و حق مطلقي وجود ندارد همه اقوام و نحله هاي فکري در اين سرزمين حق حيات دارند و بايد آنان را به رسميت بشناسيم چون شبيه سازي فرهنگي در دنياي امروز کاري ناممکن است.

صالحي اميري افزود: بايد گفتمان فرهنگي دولت را به رسميت بشناسيم و مردم به آن اعتماد کردند و در انتخابات اين اعتماد را نشان دادند گفت و گوي اعتدال يعني به رسميت شناختن اعتدال فرهنگي و ديانت فرهنگي.

وي ادامه داد : حرکت ارشاد بايد به مسير حاکم در نظام فرهنگي باشد که بر اساس گفتمان رهبري است و من تلاش کردم با انگيزه حداکثر و تلاش گسترده و تعامل سازنده با نهادهاي فرهنگي اين نگاه راهبردي را طي کنم تا قطار فرهنگ را در مسير خود قرار دهم.

او از اسحاق جهانگيري معاون اول رياست جمهوري دولت يازدهم تشکر کرد و گفت: دولت يازدهم مديون زحمت هاي اوست جهانگيري همواره در توسعه فرهنگي کشور سهيم بوده است.

صالحي اميري در پايان گفت : امروز اين امانت را به سيد عباس صالحي واگذار مي کنم و خدايا تو شاهدي که به دنبال نام نبوده و نيستم و در خدمت خانواده فرهنگ و هنر کشور بوده و خواهم بود.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.