يادمان منتقدي که دلش براي فرزندان سرزمين مي‌تپيد

يادمان منتقدي که دلش براي فرزندان سرزمين مي‌تپيد


آذر معماريان همسر زنده ياد علي معلم در آيين نکوداشت اين هنرمند برجسته گفت: علي معلم دغدغه فرزندان سرزمين خود را همانقدر جدي دنبال مي کرد که سينماي بزرگسالان را. زيرا معتقد بود بچه ها بايد شاد زندگي کنند و امور فرهنگي بزرگي در سطح بين المللي براي آن ها انجام شود.

به گزارش ستاد اطلاع رساني سي امين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان؛ آيين بزرگداشت علي معلم منتقد و تهيه کننده فقيد سينما عصر امروز-دوشنبه ?? تير-در سالن سينما فلسطين اصفهان برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم امير پوريا منتقد، همکار و دوست علي معلم درباره او سخناني را ايراد کرد و گفت: اگر بخش هايي از صحبت هاي زنده ياد علي معلم را درباره بچه ها ديده باشيد، مي بينيم که او در عين حال که جدي بود، بسيار شيرين صحبت مي کرد. اين است که نگاه کودکانه هميشه مد نظر علي معلم بود و آن را به ديگران هم توصيه مي کرد.

معماريان: معلم معتقد بود بچه ها بايد شاد زندگي کنند

آذر معماريان همسر زنده ياد معلم در آيين بزرگداشت اين سينماگر برجسته در سينما فلسطين اصفهان بيان کرد: خوشحالم که مديري کاردان دبيري سي امين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان را برعهده دارند.

وي درباره ويژگي هاي شخصيتي همسرش گفت: علي معلم از کودکي تا پايان عمر خود بسيار آموخت و نظر کارشناسي او نسبت به سينماي ايران و جهان غبطه برانگيز و شايد تکرار ناشدني باشد. او کودک وجود خود را تا آخرين لحظه حيات جسماني خود فراموش نکرد. او دغدغه فرزندان سرزمين خود را همانقدر جدي دنبال مي کرد که سينماي بزرگسالان را. زيرا معتقد بود بچه ها بايد شاد زندگي کنند و امور فرهنگي بزرگي در سطح بين المللي براي آن ها انجام شود.

وي افزود: او معتقد بود کودکان آينده سازان سرزمين ايران هستند و بايد به طور جدي به آن ها توجه شود. او با جان و دل دعوت جشنواره فيلم کودک و نوجوان را براي حضور مي پذيرفت. زيرا هم بچه ها و هم شهر اصفهان را بسيار دوست مي داشت. او بر اين بود که برگزاري اين جشنواره در شهر اصفهان باعث ارائه تاريخ والاي ايران به جهانيان مي شود. وجود علي معلم سراسر عشق بود و در مراودات خود کودکانه برخورد مي کرد.

معماريان همچنين در پاسخ به سوالي درباره دغدغه علي معلم مبني بر ساخت فيلم «کوروش بزرگ» گفت: کوروش هويت ملي ماست. وقتي به گذشته مان افتخار کنيم، آينده خوبي هم پيش رو داريم. اين آگاهي چراغ راه آينده مان خواهد بود. اين فيلم که ساخت آن دغدغه آقاي معلم بود، ساخته مي شود.

اميد معلم نيز قول داد هر پروژه ناتمام پدرش علي معلم را به سرانجام برساند.

ايمان معلم: پدرم به سرگرمي و تربيت بچه ها اهميت مي داد

ايمان معلم فرزند نوجوان مرحوم علي معلم درباره خاطرات خود از همراهي با پدرش گفت: معمولا انيميشن ها را از بين فيلم هايي که پدرم به خانه مي آورد، زودتر از او مي ديدم. گاهي هم با يکديگر فيلم مي ديديم و آن زمان از حالت چهره اش کاملا پيدا مي فهميدم که چه نظري نسبت به يک فيلم دارد. او به تربيت و سرگرمي بچه ها هم بسيار اهميت مي داد.

وي افزود: امروز بچه ها کمتر فيلم مي بينند و سرگرم بازي هاي کامپيوتري هستند. خود من مي توانم ساعت هاي پاي پلي استيشن بنشينم. البته در خانه مان مقرراتي درباره استفاده از کامپيوتر وجود دارد.

اميد معلم: پدرم دنيا را از نگاه کودکانه مي ديد

اميد معلم در آيين نکوداشت پدر خود گفت: هرچه سن پدرم بالاتر مي رفت، در کنار نگاه درست و پخته اش نسبت به سينما، کودک درون خود را فراموش نمي کرد. او به اندازه يک کودک از ديدن چرخ و فلک لذت مي برد. دنيا را از ديدي کودکانه مي ديد و لطافت شخصيتي اش را هر کسي از نزديک درک مي کرد.

صلح جو: جسارت علي معلم برايم آموزنده بود

طهماسب صلح جو منتقد سينما و دوست علي معلم درباره رفاقت خود با اين هنرمند درگذشته عنوان کرد: آشنايي من با علي معلم به سال هاي قبل از راه اندازي دنياي تصوير و جشن حافظ بر مي گردد. علي جوان خوش سيما، خوش پوش، خوش رو و خوش خنده اي بود. او حتي جدي ترين مسائل را با خنده بيان مي کرد. جسارت او براي من آموزنده بود. در مجله فرهنگ و سينما مي نوشت و من هم در مجله فيلم مشغول به کار بودم. در اولين برنامه هاي سينمايي تلويزيون اجرا و سردبيري مي کرد.

وي با اشاره به خاطره اي درباره همکاري اش با علي معلم در يک برنامه تلويزيوني بيان کرد: يک بار علي معلم به من گفت نقدي درباره يک فيلم بنويسم و آن را در برنامه اي که اجراي آن را برعهده داشت، خواند. اما آن برنامه به خاطر اين نقد تعطيل شد. همچنين وقتي به او مي گفتم چرا اسم مجله ات را «دنياي تصوير» گذاشته اي در حالي که همه مجله هاي سينمايي عنوان سينما يا فيلم را در نام خود دارند. جواب مي داد: «مي خواهم مجله اي منتشر کنم که شبيه به بقيه نباشد.»

صلح جو همچنين خاطر نشان کرد: آخرين بار که علي معلم را ديدم در جشنواره فيلم ياس سال گذشته بود و همين خاطره ها را با هم مرور کرديم. خبر درگذشت علي را آيدين پسرم به من داد که از کودکي با علي آشنا بود و باورم نمي شد که يک روز او بخواهد چنين خبر غم انگيزي را به من بدهد.

درستکار:ايمان و اميد مرشدان کامل علي معلم در زندگي اش بودند

رضا درستکار منتقد و کارشناس سينما و دوست و همکار علي معلم نيز در آيين نکوداشت اين سينماگر فقيد گفت: خاطره گفتن درباره علي معلم سخت است. ترجيح مي دهم درباره خصايص او صحبت کنم. او چند ويژگي مهم داشت. کودک به عنوان نماد اصل خلقت در معصوميت چهره او نمايان بود. کودک به عنوان يک نماد، مرشد کامل زندگي او بود. او دو فرزند به نام هاي ايمان و اميد دارد و اين اميد و ايمان نيز مرشد کاملي در زندگي او بود. کودک، رمز آن سالک مبتدي نوپا و کودکي نماد شادي هاي ساده و پاک در رفتار و گفتار او هويدا بود. او نماد عقل گريزي و فلسفه ستيزي بود. کودک نماد شکستن موانع در جهت کشف حقيقت است. او اين خصيصه را سرلوحه کار خود در نظر داشت. اگر در کسي روزنه اي از نور مي ديد، آن را حمايت مي کرد. کمتر کسي را شبيه او مي توان يافت.

در ادامه کليپي از انيميشن «ملانصر الدين» به تهيه کنندگي زنده ياد معلم و تصاويري از کتاب هاي کودک و نوجوان منتشر شده از سوي او نظير آناستازيا، هرکول، شاهزاده مصر، مولان، داستان اسباب بازي ?، شرک، عصريخ، شرکت هيولاها، جومانجي، چارلي و کاخانه شکلات سازي، دنياي گمشده، پارک ژوراسيک، ئي تي و... منتشر شد.

در اين مراسم خبرنگاران نوجوان متن هايي را به ياد اين سينماگر فقيد سينماي ايران خواندند.

نمايش تصاويري از کودکي تا بزرگسالي زنده ياد معلم از بخش هاي خاطره انگيز اين مراسم براي خانواده و دوستان وي بود.

در ادامه مهدي جمالي نژاد شهردار اصفهان، عليرضا رضاداد دبير، عليزاده معاون برنامه ريزي و پشتيباني و شهيدي مدير اجرايي براي تقدير از خانواده معماريان روي سن رفتند.

شرح آخرين مکالمه تلگرامي درباره جشنواره فيلم کودک و نوجوان

دبير سي امين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان با حضور روي سن پيش از تقدير از خانواده معلم گفت: بعد از قبول مسئوليت دبيري جشنواره فيلم کودک و نوجوان علي معلم برايم پيام تبريکي فرستاد و پيشنهاد داد در اولين اقدام بخش کودک و نوجوان جشنواره که در دوره گذشته تفکيک شده بود، دوباره ترکيب شود. من هم گفتم انشالله و خوشبختانه اتفاق افتاد.

او متن دقيق مکالمه تلگرامي اش با علي معلم را براي حاضران قرائت کرد.

در اين مراسم يکي از صنايع نفيس دستي اصفهان از سوي شهرداري اين شهر به خانواده علي معلم اهدا شد. همچنين رضاداد لوح يادبودي را به آذر معماريان همسر معماريان اهدا کرد. در اين مراسم پوستر جشنواره سي ام نيز به رسم يادبود توسط هنرمندان امضا شد.

مهدي جمالي نژاد شهردار اصفهان، عليرضا رضاداد دبير، عزت اله عليزاده معاون برنامه ريزي و پشتيباني، حسينعلي شهيدي مدير اجرايي و سيد احد ميکاييل زاده مدير ارتباطات سي امين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان، آذر معماريان همسر، اميد و ايمان معلم فرزندان زنده ياد علي معلم، مرضيه برومند، مرضيه محبوب، شهرام مکري، شبنم مقدمي، رضا درستکار، طهماسب صلح جو، امير عابدي، جعفر صانعي مقدم و... از هنرمندان حاضر در اين آيين نکوداشت بودند.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->