فيلم‌هاي جشنواره کودک براي کودکان است نه درباره آن‌ها

فيلم‌هاي جشنواره کودک براي کودکان است نه درباره آن‌ها


اميرمحمد دهستاني با اشاره به جايگاه ويژه انيميشن در اين رويداد سينمايي گفت: در بخش انيميشن‌هاي بلند خوشبختانه همه فيلم‌ها با رويکرد «درباره کودک» ساخته شده بودند.در واقع اين تاکيد وجود داشت که فيلم‌ها براي کودکان باشند.

به گزارش ستاد اطلاع رساني جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان به نقل از آنا، اميرمحمد دهستاني با اشاره به توجه ويژه به بخش انيميشن در اين رويداد سينمايي گفت: بديهي است در نظر گرفتن بخش مجزايي براي انيميشن در اين جشنواره اتفاق مثبتي است و مانع از به حاشيه رانده شدن انيميشن مي‌شود. ضمن اين که انيميشن يکي از بخش‌هاي مهم اين دوره از جشنواره را هم به خود اختصاص داده است.

وي افزود: اين توجه ويژه مي‌تواند باعث ارتقاي جايگاه و حضور انيميشن در ساختار سينماي کشور نيز شود. به شخصه دوست دارم عليرغم اين که انيميشن در جشنواره فيلم کودک و نوجوان قدرتمند جلو مي‌رود، بتواند در کنار فيلم‌هاي به اصطلاح زنده و ساير فيلم‌هاي در چرخه اکران هم جايگاه واقعي خود را بيابد. اين فيلم‌ها چه بسا مي‌توانند فروش بيشتري هم نسبت به فيلم‌هاي زنده داشته باشند و موفقيت‌هاي زيادي کسب کنند.

اين نويسنده و کارگردان انيميشن با اشاره به کاهش عنصر خيال‌انگيزي در سينماي کودک در يک دهه اخير بيان کرد: اهميت و نقش انيميشن در جشنواره فيلم کودک و نوجوان مي‌تواند به پررنگ‌تر شدن نقش و رسالت خيال‌انگيزي در سينماي کودک کمک کند. چراکه چند سالي بود که فيلم‌هاي سينماي زنده کودک و نوجوان به سمت سينماي تلخ حرکت و ابعاد بزرگسالانه پيدا کرده بود. در واقع فيلم‌ها بيش از آن که «براي کودکان» باشد «درباره کودکان» بود. اما به نظر مي‌رسد با حضور جدي انيميشن به عنوان يکي از بخش‌هاي اصلي در اين دوره از جشنواره، چاشني فانتزي و خيال به سينماي کودک برگردد.

وي همچنين خاطرنشان کرد: اين تاکيد و توجه بسيار ارزشمند است و مي‌تواند کاربرد جلوه‌هاي بصري در سينماي زنده براي تامين خيال‌انگيزي سينماي کودک را هم تقويت کند.

دهستاني با اشاره به کيفيت آثار پويانمايي حاضر در سي امين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان توضيح داد: در بخش انيميشن‌هاي بلند خوشبختانه همه فيلم‌ها با رويکرد «درباره کودک» ساخته شده بودند. همچنين در بخش فيلم‌هاي کوتاه انيميشن نيز هيات انتخاب با تاکيد بر انتخاب فيلم‌هايي براي کودکان کارها را گزينش کرده بودند. در واقع اين تاکيد وجود داشت که فيلم‌ها براي کودکان باشند تا درباره آن ها. اگرچه نمي‌توان يکباره تغييراتي بنيادي را رقم زد؛ اما دست کم سي امين جشنواره بين المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان تلاش کرده تا فيلم هايي براي کودکان ارائه کند.

وي در پايان با اشاره به ويژگي هاي امروز مخاطبان کودک و نوجوان بيان کرد: بايد در نظر داشته باشيم که کودکان و نوجوانان امروز هوشمندي و مهارت هاي بيشتري نسبت به کودکان و نوجوانان نسل هاي قبل دارند. آن ها سينما و آثار جدي آن ها را چه بسا همپا و همانند بزرگسالان به خوبي مي فهمند. از طرفي پويانمايي در ايران در مسير گذر است و حتما در آينده نظير امسال فيلم هايي خواهيم داشت که با بهترين آثار انيميشن دنيا رقابت مي کنند.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.