ثبات برگزاري جشنواره کودکان و نوجوانان در اصفهان

ثبات برگزاري جشنواره کودکان و نوجوانان در اصفهان


نشست خبري سي امين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان صبح امروز سوم تيرماه با حضور عليرضا رضاداد دبير و احد ميکاييل زاده مدير روابط عمومي جشنواره در سالن سينماتوگراف موزه سينما برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، در ابتداي نشست عليرضا رضاداد ضمن ابراز خوشحالي از اينکه توفيق برگزاري اين جشنواره را پيدا کرده است، گفت: ‏ به دليل اينکه مهر ماه تا چند سال با ايام ماه محرم و صفر متقارن مي‌شود و در اصفهان هم آيين‌هاي سنتي متعددي برگزار مي‌شود، تصميم بر اين شد که جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان به مدت ? سال در تابستان برگزار شود. در همين راستا پيش بيني کرده بوديم رويدادي در بهمن ماه متناسب با نياز کودک و نوجوان در اصفهان داشته باشيم که همزمان با نمايش فيلم هاي جشنواره فجر شد و استقبال اين شهر از فيلم هاي جشنواره فجر شرايطي را فراهم کرد تا اين برنامه برگزار نشود.

دبير جشنواره اواخر بهار و اوايل تابستان را بهترين زمان برگزاري جشنواره دانست و افزود: اين فصل به ‏جهت تعطيلي مدارس مي‌تواند زمان مناسبي بوده و در رونق اکران فيلم‌هاي کودک و نوجوان نيز موثر باشد.

رضاداد همچنين درباره تفکيک جشنواره کودک و نوجوان بيان کرد: دوره ?? تصميم گرفته شد تا جشنواره با رويکرد نوجوانان در همدان برگزار شود و اين دوره با رويکرد کودکان در اصفهان. اين بحث با شوراي سياستگذاري و راهبري سينماي کودک و نوجوان در ميان گذشته شد که در نهايت به اين نتيجه رسيديم که باکس نمايش و داوري فيلم هاي کودکان و نوجوانان در دوره سي ام جدا شود و علاوه بر آن برخي از جوايز نيز مانند انتخاب بهترين فيلم که در آن ? جايزه متفاوت اهدا مي شود، تفکيک شود. برنامه ريزي هاي انجام شده هم بدين گونه است که حتي نمايش فيلم ها از يکديگر تفکيک داده شود.

ظرفيت انيميشن بالاتر از سينماي زنده براي بازار جهاني است
وي در بخش ديگري از صحبت هايش اشاره کرد: بحث استقلال بخش انيميشن بسيار مهم بود و تقويت اين بخش براي رونق سينما نيز بسيار مهم است. ظرفيت انيميشن ما بالاتر از سينماي زنده براي بازار جهاني است و منابع داستاني ما اين کمک را مي کند که چنين بخشي را تقويت کنيم. در بخش مقررات فيلمنامه نيز تصميم گرفته شد تا ديگر طرح ارايه نشود و فيلمنامه ها در اختيار جشنواره قرار گيرد که در نهايت تعداد زيادي فيلمنامه براي اين جشنواره نوشته شده است.

رضاداد گفت: مساله ديگر در اين دوره، توجه به رويکرد سينماي کودک و نوجوان براي کودک و نوجوان است نه برگزاري جشنواره با موضوع سينماي کودک و نوجوان که اين مساله از سوي شوراي سياستگذاري و راهبري سينماي کودک و نوجوان مورد توجه قرار گرفت و آًثاري در اين دوره از جشنواره حضور دارند که نشان‌دهنده اين سياست است.

دبير سي امين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان ضمن معرفي اعضاي هيات انتخاب و هيات داوران بخش هاي مختلف جشنواره افزود: با توجه به تجربه موفق داوري کودکان و نوجوانان در جشنواره فيلم کودک و نوجوان، در اين دوره حدود 350 متقاضي داوري کودک و نوجوان اعلام آمادگي کردند که 66 داور از ميان آن ها آثار بخش ايراني را داوري خواهند کرد. بدين ترتيب در گروه کودک 147 نفر و در گروه نوجوان 150 نفر متقاضي داوران کودک و نوجوان جشنواره را تشکيل مي دهند.

وي ادامه داد: در بخش هيات داوران مسابقه بين الملل نيز آرماگان بالنتين از کشور نيوزلند، اورسولا ريش از آلمان، فلورت ون اسپندونک از هلند و دبير جشنواره سينه کيد، ديانا فارس کارگردان سوري، شهاب اسفندياري، فرشته طائرپور و انيس لاسود کارگردان تونسي آثار اين بخش را داوري مي کنند. همچنين فرنک وارساني از مجارستان، ناتاليا چرنيشوا از روسيه، الکساندرا سان از هنگ کنگ، جرهارد کلين از آلمان، سعيد توکليان مدرس و انيماتور ايراني آثار انيميشن بخش بين الملل را ارزيابي مي کنند و سانت نايه تهيه کننده هلندي، فيردوز بلبليا تهيه کننده از آفريقاي جنوبي، محسن چيني فروشان قائم مقام سيفژ هيات داوران بخش سيفژ را تشکيل مي دهند.

وي بيان کرد: ما در حوزه نمايش خانگي و تلويزيون محدوديتي در زمينه نمايش کارهاي داستاني نداريم و اين بخش نيازمند توجه بيشتر است. همچنين در ميان آثاري که به بخش بين الملل آمده بود فيلم هايي درباره کودکان و نوجوانان است که قابل توجه است. اين ? اثر در باکس جداگانه و خارج از بخش رقابتي نمايش داده مي شود. در اين دوره به فيلمنامه هاي اقتباسي نيز توجه شد چرا که ظرفيت اين فيلمنامه ها بسيار بالا است.

نکوداشت دنيا فني زاده، توران ميرهادي و بزرگداشت رسول صدرعاملي (سينماي نوجوان)، مرضيه محبوب (سينماي کودک)
دبير جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان بيان کرد: ? سالن در اين دوره از جشنواره آثار را نمايش مي دهند که صبح ها سانس فوق العاده است و نمايش هاي اصلي از بعد از ظهر آغاز مي شود. يکي از محدوديت هاي اصفهان کمبود سالن بود که خوشبختانه اين ? سالن به تازگي در اين شهر افتتاح شده است. امسال ? آيين نکوداشت و بزرگداشت خواهيم داشت که نکوداشت براي دنيا فني زاده و توران ميرهادي و بزرگداشت در حوزه سينماي نوجوان نيز براي رسول صدرعاملي و در زمينه سينماي کودک براي مرضيه محبوب برگزار مي شود.

وي تاکيد کرد: برگزاري جشنواره همزمان با روز درگذشت عباس کيارستمي است که بزرگداشتي براي وي برگزار مي شود. همچنين بزرگداشتي نيز براي زنده ياد علي معلم برگزار مي کنيم.

رضاداد با بيان اينکه در سال هاي آتي رفتار سازماندهي شده براي حضور دانش آموزان در جشنواره را نخواهيم داشت تا بتوانيم الگوي ديدن فيلم با خانواده يا هر نفر ? بليت را داشته باشيم گفت: در حال حاضر ? هزار واجد شرايط براي باشگاه مخاطبان جشنواره وجود دارند که جشنواره با آنها در ارتباط است. با توجه به تجربه موفق باشگاه مخاطبان در جشنواره جهاني فجر از دوستان خواستيم اين بخش را در جشنواره کودک و نوجوان هم راه اندازي کنند.

وي افزود: در مرحله اول بيش از ???? نفر در اين باشگاه ثبت نام کردند که پس از پايش اوليه ???? نفر عضو باشگاه شدند. اميدواريم با راه‌اندازي اين بخش شرايط مناسبي براي استفاده مخاطبان و علاقه‌مندان آثار کودک و نوجوان از برنامه‌هاي جشنواره فراهم شود.

دبير جشنواره تصريح کرد: ?? داور کودک و نوجوان فيلم هاي جشنواره را داوري مي کنند. امسال در برگزاري کارگاه ها تمرکز زيادي شده و اين کارگاه ها شامل کارگاه هاي فيلمنامه نويسي فيلمسازي و انيميشن است. همچنين برگزاري نشست هاي تخصصي و ميان رشته اي از ديگر برنامه هاي اين جشنواره بود که به تعداد ?? نشست برگزار شد. همچنين در همين راستا جلساتي ديگر در جشنواره برگزار مي شود.

وي ادامه داد: امسال جلساتي با پخش کنندگان شبکه نمايش خانگي داشتم تا آنها بتوانند در اين حوزه فعال باشند و يا فيلم هاي مناسب براي حضور در شبکه نمايش خانگي خريداري کنند. فيلم بزرگداشت مرضيه محبوب توسط مرضيه برومند و فيلم رسول صدرعاملي توسط مجيد توکلي ساخته مي شود.

رضاداد تاکيد کرد: استقلال سازمان جشنواره با قرارداد ? ساله تاييد شد و اميدوارم بتوانيم اين جشنواره را به درستي برگزار کنيم تا سينماي کودک و نوجوان ارتقا پيدا کند چرا که رونق سينماي کودک و نوجوان به رونق اقتصاد سينما کمک مي کند.

اکران سينماي کودک و نوجوان نيازمند برنامه ريزي و حمايت است
وي در بخش ديگري از نشست گفت: مجموعه اول تاريخ سينماي کودک و نوجوان شامل ?? فيلم آماده شده است. اکران سينماي کودک و نوجوان نيازمند برنامه ريزي و حمايت است و اگر نسبت جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان با اکران تابستان مانند نسبت جشنواره فيلم فجر با اکران نوروزي باشد نمايش فيلم هاي کودک و نوجوان با استقبال همراه خواهد بود.

دبير جشنواره ادامه داد: غالبا وضعيت سينماي کودک اينگونه بوده که تعداد فيلم‌هايي که براي اکران عمومي قابل قبول باشند، کافي نبوده ولي امسال اطمينان مي‌دهم که تعداد اين فيلم‌ها براي اکران عمومي بيشتر است. ما هم در جشنواره روي فيلم هايي که پرمخاطب هستند تمرکز کرده ايم.

رضاداد در پايان بيان کرد: امسال فيلم هاي خوبي براي اکران آماده شده و اميدوارم در چهار دوره پيش روي جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان در زمينه اکران جلساتي داشته باشيم. البته اگر حلقه اکران، توليد و جشنواره به هم متصل نشود تلاش هاي ما جواب نمي دهد. اميدواريم اين جشنواره به جايي برسد که بتوانيم مشکلات برگزاري آن را برطرف کنيم و از آنجا که استان ها ميزبان آن هستند مشکلات آن بيشتر است مگر اينکه در اسناد بالادستي و مصوبات هيات دولت جاي آن ثابت شود که اين کار بسيار سخت است و مديران ترجيح مي دهند بودجه اين جشنواره از بودجه ديگر جشنواره ها تخصيص داده شود. من در سال‌هايي که درگير اين جشنواره بوده‌ام، شاهد بوده‌ام که هيچ گاه اصفهان نخواسته جشنواره را برگزار نکند چون به هرحال تصميمات در ارشاد گرفته مي‌شود ولي ميزان حمايت و تامين منابع مالي‌اش متفاوت بوده است به همين دليل گاهي تصميم گرفته شده به جاي بد برگزار شدن در اصفهان به شهري ديگر ‌منتقل شود.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->