آيين نكوداشت «آيدا پناهنده» برگزار شد

آيين نكوداشت «آيدا پناهنده» برگزار شد


مراسم نكوداشت «آيدا پناهنده» كارگردان سينما با عنوان \" ديار آشنا- سخن آشنا\" با همت مجمع خويى هاى مقيم استان تهران، عصر روز سه شنبه ?? ارديبهشت در سالن زنده ياد عباس کيارستمي بنياد سينمايي فارابي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي بنيادسينمايي فارابي؛ در ابتداي اين مراسم که اجراي آن بر عهده پژمان بازغي بازيگر سينما بود، دکتر انصاريان مديرعامل مجمع خويي هاى مقيم استان تهران گفت: اين مجمع يک سازمان مردم نهاد است که براي پيگري برنامه هاي توسعه و عمران شهر خوي تشکيل شده و پل ارتباطي ميان مردم و مسئولين و مقامات قانونگذار است.

برنامه «ديار آشنا - سخن آشنا» در راستاي اهداف مجمع خويي‌هاي مقيم تهران برگزار شد
وي با اشاره به اينکه برنامه «ديار آشنا – سخن آشنا» در راستاي اهداف اين مجمع برگزار مي شود، افزود: در حقيقت برگزاري چنين آيين هايي، تجديد ديدار با همشهريان و دوستاني است که علاقه مند به شهر خوي بوده و يا همشهري افتخاري اين شهر محسوب مي شوند.
انصاريان با تاکيد بر اينکه خانم آيدا پناهنده يکي از چهره هاي جوان و شاخص فرهنگي شهر خوي هستند بيان کرد: اين كارگردان سينماى ايران، از يک خانواده اصيل و قديمي شهر خوي بوده که ضمن ساخت آثار شاخص و چشمگير در سينماي ايران به موفقيت هاي جهاني نيز دست يافته است.
وي با بيان اينکه 5 سال پيش پس از تماشاي مستند \"ايراندخت\" توليد آثار ارزشمند و ماندگار را به آساني در ناصيه ايشان مشاهده کردم افزود: يقينا آثاري که پس از اين مستند، توليد شد شاهد اين مدعا هستند. اميدوارم در آينده نيز اين مجمع بتواند در معرفي هر چه بهتر آثار هنرمندان خوى مثمر ثمر باشد.

سينما بيش از ساير رشته ها نام ايران عزيز را در جهان زنده و سرفراز نگه داشته است

در ادامه عليرضا تابش مديرعامل بنياد سينمايي فارابي نيز ضمن خيرمقدم به حاضرين در اين مراسم از برگزارى اين آيين تقدير کرد و با تاکيد به اينکه نقش سينما در عرصه هاي مختلف زندگي بشر از جمله در روزگار ما بسيار تعيين کننده است گفت: سينماي ايران در چهار دهه گذشته و پس از پيروزي انقلاب اسلامي در معرفي چهره متفاوت از مردم ايران در مجامع مختلف هنري جهان بسيار کارساز و تعيين کننده بوده که نمونه بارز آن فيلم هاى كوتاه و حرفه اى خانم آيدا پناهنده است.
تابش همچنين به دريافت 370 جايزه جهانى در سال گذشته توسط هنرمندان سينماي ايران اشاره کرد و افزود: اين تعداد جايزه جهانى برأى سينما در مقايسه با ساير رشته ها از جمله ورزش، فعاليت هاي علمي و فن آوري قابل توجه است و سينما بيش از ساير رشته ها نام ايران عزيز را در جهان زنده و سرفراز نگه داشته است.
مديرعامل بنياد سينمايي فارابي به حديث «حب الوطن من الايمان» از پيامبر اکرم (ص) اشاره كرد و گفت: شما موطن خود \"خوى\" را دوست داريد و به شخصيت هاى فرهنگى خوى اداى احترام مي گذاريد، در سطح ديگري عشق به ديار و موطن همه ما، دوست داشتن ايران عزيز است،
تابش در ادامه گفت: شما عشق و علاقه خودتان را نسبت به شهر خوي به اثبات رسانده ايد و با برگزاري چنين آيين هايي به جامعه فرهنگي و هنري يادآور مي شويد تا قدر و منزلت سرمايه هاي فرهنگى و انسانى شهر خود را بيشتر بدانند و در گوشه گوشه ايران عزيز هنرمندان خلاق و تاثيرگذارى هستند كه بايد قدردان آنان و هنرشان بود.

«آيدا پناهنده» توانايي خود را در سينماي ايران ثابت کرده است
مديرعامل بنياد سينمايى فارابى با اشاره به كارنامه سينمايى آيدا پناهنده گفت: اين زن فيلمساز پس از سالها سعي و تلاش درعرصه سينما و ساخت فيلم هاي کوتاه، تله فيلم و دو فيلم بلند سينمايي \"ناهيد\" و \"اسرافيل\" توانايى خود را در سينماي ايران ثابت كرده است.
وي موفقيت هاي جهانى فيلم سينمايي «ناهيد» را برشمرد و ضمن اشاره به اينکه اين فيلم در جشنواره هاي معتبر جهاني مورد استقبال سينماگران و علاقه مندان به صنعت سينما قرارگرفته اظهار داشت: اين فيلمساز خلاق و هنرمند در آثارش بخشي از مسايل امروز جامعه ى در حال گذار ايران را با نگاه و بينش خود روايت مي کند که طبعا براي مخاطبان و منتقدان بين المللى سينما، چنين نگاهي از زاويه يک زن هنرمند به شخصيت ها و موضوعات جامعه ايراني قابل توجه است.
وي از اينکه دومين فيلم سينمايى خانم پناهنده «اسرافيل» به تهيه کنندگي خانم مهاجر سال گذشته از سوي بنياد سينمايي فارابي حمايت شده ابراز خرسندي كرد و گفت: در ارزيابي فيلم هاي حاضر در سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر ميتوان گفت جشنواره سي و پنجم فيلم فجر \"زنانه\" و \"جوانانه\" بود ، چراكه تعدادى از فيلم هايي که به بخش هاي اصلي جشنواره فجر راه يافت و درمعرض ديد عموم قرار گرفت فيلم هايي بودند که توسط جوانان و زنان فيلمساز توليد شده بودند.
تابش افزود: امروز در سينماي کشورمان شاهد بروز خلاقيت هاي نسل جوان فيلمساز هستيم، نسلي که با تکيه بر پشتوانه هاي فکري، فرهنگي و با اداي احترام به پيشکسوتان اين عرصه، افتخارات ارزشمندي براي سينماي کشور کسب کرده اند.
اين مدير سينمايى در ادامه بيان کرد: پس از پيروزي انقلاب اسلامي يکي از اتفاقات مهم در سينماي کشور ظهور نسل جديدي از فيلمساز و تهيه کنندگان زن در سينماست . زنها با توجه به اينکه روحيه مادرانه ، احتياط ، برنامه ريزى و دقت نظر در کارهاي خود دارند، حقيقا در رشته سينما نيز با حساسيت و دغدغه بيشتري فيلم توليد مي کنند.
مديرعامل بنياد فارابي ضمن قدرداني از ارسلان اميري همسر آيدا پناهنده گفت: اميري در اين سالها به عنوان يک هنرمند خلاق هم به طور مستقل آثار ازشمندي را به سينماي ايران ارايه کرده و هم به عنوان يک پشتيبان، همسرش را ياري کرده است، تابش افزود: ديروز در همين سالن آيين رونمايي پوستر فيلم سينمايي «ويلايي ها» به کارگرداني خانم منير قيدي برگزار شد. فيلمي که کاملا زنانه است و فيلمنامه آن توسط آقاي ارسلان اميري به همراه خانم قيدي نوشته شده و به حوادث و مسايلي که زنان ايران در دوران دفاع مقدس داشتند مي پردازد.
تابش با يادآوري اينکه تبار خانم پناهنده يک تبار فرهنگي است اظهار داشت:، چنانچه مادر بزرگ ايشان به عنوان يک زن پيشرو ايراني بنيانگذار تعليم و تربيت در خوي بودند و درآن مقطع ده ها دانش آموز را تعليم دادند. اميدوارم آيدا پناهنده و همسرشان سالهاي سال خوش بدرخشند و به ارزشهاي سينماي ايران بيفزايند.
تابش در پايان سخنانش تاكيد كرد: اميدوارم مجمع خويي ها موضوع سينما را به عنوان هنر صنعت در دستور کار برنامه هاى خود قرار دهد.

در دولت يازدهم بين دولت و هنرمندان آشتي برقرار شد

دکتر سيد طه مرقاتي عضو شوراي پروانه نمايش فيلم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اين مراسم ضمن تقدير از برگزار کنندگان اين مراسم گفت: بسيار خرسندم در اين آيين از جواني فيلمساز به نحو شايسته اي تجليل مي شود.
وي اظهار داشت: در ده سال گذشته کارهاي متعدد و ارزشمندي در حوزه فرهنگي و عمراني و خدماتى توسط مجمع خويي ها صورت گرفته است و مراسم امروز اولين تجربه مجمع در حوزه تجليل از بانوي کارگردان و هنرمند خويي است.
مرقاتى به حضور خود در شوراي پروانه نمايش فيلم اشاره کرد و گفت: هميشه خودم را در کنار هنرمندان احساس ميکنم و با ديدن خلاقيت و توانمندى در آثارشان، لذت مي برم.
وي با بيان اينکه خانم پناهنده در زمان تصميم گيري براي اجراي اين برنامه استنکاف داشتند تاکيد کرد: سن و سال براي مجمع خويى ها مطرح نيست، چنانچه اثر ارزشمندي توليد شده و مورد استقبال مردم قرار گيرد وظيفه هنرشناسان تجليل از صاحبان چنين آثارى است.
دكتر مرقاتى اظهار اميدواري کرد: توفيقات آيدا پناهنده در عرصه سينما استمرار داشته و نشاط و غرور را براي مردم ايران به ارمغان بياورد.
وي با ياد آوري اينکه در دوره هايي افت و خيزهايي در هنر و سينما شاهد بوده ايم گفت: گاه هنرمندان به کارهاي سفارشي روي آورده بودند و گاهي نيز به انديشه هنرمند بهاء داده ميشد، در دولت نهم و دهم هنرمندان از دولتمردان آزرده خاطر شده بودند و تقريبا انفکاکي ميان آن دو ايجاد شد بود که خوشبختانه در دولت يازدهم بين دولت و هنرمندان آشتي برقرار شد طوري که رکورد فروش فيلم در سال 95 شکسته و از مرز صد و هشتاد ميليارد تومان گذشت.
او افزود: چنانچه آرامش و نشاط در جامعه فراهم شده و فيلم خوب توليد شود قطعا مردم براي ديدن فيلم و رفتن به سينما رغبت نشان مي دهند و اين بهترين پاسخي است که هنرمندان مي توانند دريافت کنند .مرقاتي در ادامه گفت: اميدوارم آرامش و همدلي هميشه در سينماي ايران حکمفرما باشد تا فضاي کار براي هنرمنداني چون آيدا پناهنده مناسبتر باشد.
وي در ادامه سخنان خود با اشاره به تبار خانوادگي پناهنده گفت: بايد از خانم «محترم رياضي» مادر بزرگ خانم پناهنده ياد كنيم که بانويي عالم، فرهنگي صاحب نام و تاثير گذار و مدير وقت مدرسه \"ايراندخت\" شهر خوي بود و خدمات ارزشمندى در حوزه فرهنگ و آموزش داشتند.

سينما مسئوليت مهمي در آگاهي بخشي براي جوانان و نسل آينده بر عهده دارد
پژمان بازغي بازيگر سينما نيز در سخناني به چگونگي همکاريش با آيدا پناهنده اشاره کرد و گفت: در اختتاميه بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر با خانم پناهنده که فيلم ويدئويي «قصه داود و قمري» ايشان که توانست ديپلم افتخار را کسب کند آشنا شدم و در ادامه براي بازي در فيلم «ناهيد» دعوت شدم و پس از مطالعه فيلمنامه علاقمندي خودم را براي همکاري اعلام کردم و نکته جالب اينکه تهيه کنندگي فيلم دوم خانم پناهنده را مستانه مهاجر همسر بنده که از تدوينگرهاي خوب سينماي ايران و خود اهل خوي نيز هستند برعهده گرفت.
وي با بيان اينکه عملکرد رسانه ها تغيير کرده و سينما نيز به عنوان يک رسانه مسئوليت مهمي را در حوزه آگاهي بخشي و اطلاع رساني براي جوانان و نسل آينده بر عهده دارد. از مسئولين مجمع خويي هاي مقيم استان تهران خواست تا حمايت از سينما را نيز به ساير فعاليت هاي ارزشمند خود اضافه کنند.
بازغي ضمن اشاره به اينکه آيدا پناهنده اولين فيلم کوتاه خود را با مبلغ 100 هزار تومان که از مادرشان قرض کرده بود توليد کرد و در جشنواره فيلم تهران جايزه بهترين کارگرداني را دريافت کرد. افزود: به ياد دارم لحظه اي که پس از دريافت جايزه سيمرغ جشنواره فيلم فجر براي «ناهيد» در اولين جمله خود از مادرش تشکر و جايزه را به ايشان تقديم کرد.
آيدا پناهنده کارگردان سينماي نيز طي سخناني از مجمع خويى ها، بنياد سينمايي فارابي، مادر و همسر خود که هميشه پشتيبان وي بوده اند و خانواده اش تقدير و تشکر کرد
در پايان اين مراسم هداياي از سوي دکتر سيدطه مرقاتي و عليرضا تابش به «آيدا پناهنده کارگردان سينما اهداء شد. و در ادامه فيلم مستند «ايراندخت» به نمايش درآمد.


ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->