همايش معرفي سينماي ايران برگزار شد

همايش معرفي سينماي ايران برگزار شد


همايش معرفي سينماي ايران با عنوان «بازنمايي جنسيت در سينماي ايران» به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اسپانيا و با همکاري دانشگاه کمپلوتنسه مادريد روز دوشنبه 18 ارديبهشت در محل دانشکده ارتباطات اسپانيا برگزارشد.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي به گزارش ايرنا، اين همايش 2 روزه با حضور خانم پروفسور «کارمن پرز» رئيس دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه، «عليرضا اسماعيلي» رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اسپانيا، پروفسور«اوبالدو کوئستا» رئيس دپارتمان سمعي و بصري دانشکده ارتباطات و «نرگس آبيار» کارگردان فيلم «شيار 143» به همراه جمعي از دانشجويان و علاقمندان به سينماي ايران برگزار شد.
پروفسور کارمن پرز در اين مراسم با تقدير از رايزني فرهنگي ايران براي همکاري در برگزاري اين مراسم آن را نمونه‌اي از رويدادهاي مفيد براي آشنايي دانشجويان رشته ارتباطات و سينما با سينماي کشورهاي مختلف دانست.
وي به فعاليت هاي هنري زنان در جمهوري اسلامي ايران اشاره کرد و توضيح داد: اکنون در سينماي ايران زن شخصيتي بسيار بارز و ظهوري بي‌سابقه يافته و توانسته است شايد بهتر از مردان توانايي‌هاي هنري خود را به منصه ظهور برساند.
پرز گفت که «نرگس آبيار» يکي از زنان موفق سينماي ايران است که اين دانشکده افتخار ميزباني وي را در اين برنامه دارد.
«عليرضا اسماعيلي» رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اسپانيا نيز با تقدير از مسئولين دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه اسپانيا براي همکاري در برگزاري اين رويداد، به جايگاه والاي هنر در آموزه‌هاي ديني،گسترش و توسعه کيفي و کمي هنر در کشورمان پرداخت.
وي يادآور شد: سينما يکي از رشته‌هاي تاثيرگذار هنري است که انقلاب اسلامي و نظام برخاسته از آن توجه جدي به اين هنر- صنعت داشته و سينما در جمهوري اسلامي دچار تحولي شگرف شده است.
اسماعيلي افزود: اين سينما با تأسي از آموزه‌هاي ديني نگرشي نو را در سينماي جهان براي توجه به ارزش‌هاي انساني در مقابل سينماي هاليوود مطرح کرد.
رايزن فرهنگي ايران در اسپانيا به حضور زنان در فعاليت‌هاي مختلف فرهنگي، هنري و اجتماعي در کشورمان اشاره کرد و درباره حضور بانوان در سينماي ايران سخن گفت.
اسماعيلي با معرفي نرگس آبيار کارگردان فيلم شيار 143 به حاضران در اين همايش، وي را نمونه‌اي از زنان فعال در عرصه هنر جمهوري اسلامي ايران برشمرد.
وي توضيح داد: آثار آبيار در جشنواره‌هاي مختلف داخلي و بين‌المللي جوايز ارزنده‌اي کسب کرده است.
پروفسور «اوبالدو کوئستا» رئيس دپارتمان سمعي و بصري دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه اسپانيا همچنين با تقدير از رايزني فرهنگي ايران، گفت: آقاي رايزن شما سخنانتان را با نام خدا شروع کرديد و اين نشان دهنده ارزش‌هاي روحاني و مذهبي در ايران است که ما در اينجا از دست داده‌ايم.
وي با يادآوري اينکه به عنوان يک روانشناس سينما را بازتاب واقعيت‌هاي جامعه مي‌داند، افزود: با تأسف اکنون ماشين جاي وجوه انساني را گرفته و تنها هنر است که مي‌تواند واقعيت‌هاي جامعه را بازسازي کند.
رئيس دپارتمان سمعي و بصري دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه اسپانيا به جايگاه والاي خانواده در سينماي ايران اشاره کرد و ادامه داد: جمله‌اي در عهد عتيق وجود دارد که مي‌گويد: ملکوت خدا بدون خانواده امکان‌پذير نيست.
اوبالدو کوئستا گفت: ارتباطات مي‌تواند نقش سازنده‌اي در تحکيم خانواده ايفا کند و سينما ابزار خوب ارتباطات در اين حوزه است.
«نرگس آبيار» کارگردان سينماي ايران نيز با تشکر از برگزار کنندگان همايش بازنمايي جنسيت در سينماي ايران به معرفي فيلم شيار 143 از ساخته‌هاي خود پرداخت.
وي جنگ را امري مذموم برشمرد که همگان درد و رنج اين موضوع را حس خواهند کرد.
همچنين پروفسور«فرانسيسکو گارسيا» از انديشمندان اسپانيايي دراين نشست به اهميت اطلاعات و داده ها پرداخت و گفت که متاسفانه در فضاي امروز اطلاعاتي بسيار گسترده ولي با عمقي کم وجود دارد.
وي افزود: دانشگاه‌ها مکان‌هايي هستند که مي‌توانند به اطلاعات عمق بخشيده و از سينما به عنوان ابزاري مناسب و تعميق کننده مي‌تواند در معرفي مشکلات و راهکارهاي حل مسائل پيش رو در هر جامعه‌اي سخن بگويد.
گارسيا سينماي ايران را داراي عملکردي خوب براي عمق بخشي به موضوع اطلاعات برشمرد و اين سينما را، سينمايي عرفاني و نه صرفا ذهبي دانست.
در اين همايش دو روزه برنامه نمايش فيلم‌هاي ايراني «شيار 143»، «کفش‌هايم کو»، «رخ ديوانه» و «بيد مجنون» به همراه برپايي ميزگردهاي جداگانه در نقد و بررسي هر اثر با حضور اساتيد دانشگاهي و سينماگران و همچنين ارائه 9 مقاله و سخنراني به منظور معرفي سينماي ايران گنجانده شده است.
اين برنامه با هماهنگي رايزني فرهنگي کشورمان با دانشکده ارتباطات جزو واحدهاي درسي دانشجويان قرار گرفته است.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->