بازديد محمدمهدي حيدريان از بنياد سينمايي فارابي

بازديد محمدمهدي حيدريان از بنياد سينمايي فارابي


«محمد مهدي حيدريان»، معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و رئيس سازمان سينمايي، ظهر دوشنبه ?? فروردين ??، از بنياد سينمايي فارابي بازديد و با مديران اين بنياد ديدار و گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، در اين بازديد، «عليرضا رضاداد» مشاور ارشد رئيس سازمان سينمايى، «رمضانعلي حيدري خليلي» معاون فناوري و توسعه و «جليل اکبري‌صحت» مشاور رئيس سازمان و مديرکل حوزه رياست، رئيس سازمان سينمايي را همراهي مي‌کردند.

در ابتداي جلسه مشترک رئيس سازمان سينمايي با مديران بنياد سينمايي فارابي، «عليرضا تابش»، مديرعامل اين بنياد، ضمن خوشامدگويي و خير مقدم به محمد مهدي حيدريان و همراهان گفت: مهندس حيدريان از السابقون مديريت سينماي ايران هستند و از بدو تأسيس بنياد فارابي در دهه 60 ، حضوري فعال در مديريت سينماي كشور داشته و تسلط کافي به اهداف، وظايف و چالش‌هاى نهادهاي سينمايي و اين بنياد دارد. در مدت مسئوليتم در بنياد فارابى هم در جلسات هيات امناء بنياد و هم در ساير ملاقات‌ها و نشست‌ها از تجربيات و مشورت‌هاي ايشان بهره‌مند شده‌ام.

وي به ظرفيت‌هاي نهادي بنياد سينمايى فارابي اشاره کرد و افزود: طى قريب به سه سال اخير، با تحول در رويكردهاي بنياد، تلاش کرده‌ايم تا همسو با تحولات سينما و توفيقات سينماي ايران در سطح ملي و بين‌المللي، يار و همراه سينماگران باشيم.

تابش در ادامه گفت: رويکرد بنياد در اين مدت با نگاه تحول‌گرايانه بوده و خوشبختانه براي تحقق انضباط مالي اقدامات خوبي انجام شد.

وي افزود: در حوزه سينماي حرفه‌اي، مسئوليت سنگيني بر عهده بنياد فارابي است كه با درک شرايط موجود توانستيم ضمن تعامل سازنده با خانه سينما و ساير موسسات سازمان سينمايي، مشاركت ديگر نهادهاي مؤثر سينمايي را نيز جلب كنيم و فارغ از جناح‌گرايي، چتر حمايت‌هاي بنياد فارابي را وسعت ببخشيم.

تابش در ادامه گفت: از سال گذشته چند سرفصل در حوزه تحول ساختار و نيروي انساني بنياد در طراحي کرديم که بخشي از آن اهداف محقق شده و بخشي نيز در دست اجرا است. بنياد فارابي بيش از سي سال است که آغاز به کار کرده و در حوزه‌هاي ملي و بين‌المللي نيز بسيار اثرگذار بوده ولي متأسفانه در مقاطعي متناسب با تحولات سينماي جهان، نياز سينماي ايران را نتوانسته به خوبي پاسخ دهد و توان خود را در برخي از عرصه‌ها به‌روز رساني کند. در اين دو سال تلاش کرديم با همدلي و هم فکري اصحاب نظر و با راه اندازي مجدد شوراي پژوهشي بنياد بتوانيم نقطه نظرات صاحب نظران را در تصميم‌گيري‌هاي اخير، لحاظ کنيم.

مديرعامل بنياد سينمايي فارابي در ادامه گفت: مديريت جديد در اين دو سال تلاش کرده تا متناسب با ظرفيتي که مي‌توان براي سينماي ملي خلق کرد همدلانه و با مدارا کارهاي را به سرانجام برسانند و به لحاظ کمي و كيفي نيز با همه كم مهري‌هايي که در اين مدت به اين بنياد شد عملکرد قابل قبولي داشته و ضمن توفيقات بين‌المللي، ?? سيمرغ در جشنواره فيلم فجر سال 95 به آثاري که بنياد حمايت کرده بود تعلق گرفت. خوشبختانه آقاي حيدريان با نگاه تحول در سينما آمده است و در اين مدت سعي کرديم ديدگاه تحول‌گرايانه رياست جديد سازمان سينمايي از جمله مديريت سينما در سطح کلان را به اجرا درآوريم.

توفيقات سينماي ايران در افزايش مخاطب داخلي و حضور موفق جهاني در سينما را ارج مي‌گذاريم و اطمينان دارم با مديريت متمرکز و همدلي ميان جامعه اصناف سينماي ايران و نهادهاي سينمايي مي‌توان به برنامه‌ها و افق‌هاي مد نظر رياست سازمان رسيد. اميدوارم دوره جديد مديريت سينما دوره پيشرفت، عملگرايي و هم افزايي باشد.

مهندس محمدمهدي حيدريان معاون وزير و رئيس سازمان سينمايي نيز در اين جلسه با تقدير از زحمات انجام شده در مديريت کنوني بنياد سينمايي فارابي گفت: تلاش‌هاي صورت گرفته در مسير تحول است اما با برنامه‌ريزي و اهداف بلند مدت بايد گام‌هاي تحول بلندتر برداشته شود.

وي ادامه داد: بنياد سينمايي فارابي به عنوان شخصيت حقوقي از مؤثرترين اجزاي ساختار سينما از بدو تأسيس تاکنون بوده و نقش بي‌بديل و غير قابل انکاري در سينماي کشور داشته است. کارهايي در فارابي صورت گرفته که مي‌توان گفت بدون آنها، سينما در چنين شرايطي نبود، عملکرد بنياد سينمايي فارابي باعث شد تا در سال‌هاي آغازين انقلاب صاحب سينما شويم که اين يک اصل و اساس است.

بنياد سينمايي فارابي و ساير مؤسسه‌هاي تابعه و ساختار سازمان سينمايي در صورتي که ثابت بمانند؛ يعني اينکه عملکرد ما اشتباه بوده و آن مؤسسه مؤثر نخواهد بود. هر کدام از اين مجموعه‌ها چنانچه مدتي در حوزه وظايف و ساختاري که انجام مي‌دهند ثابت باشند يقيناً ضعفي دارند، چرا که سينما يک امر ثابت نيست و اگر چنين نبود تاکنون مضمحل شده بود.

وي در ادامه گفت: سينما يک خاصيت ذاتي و توانايي دروني دارد و مرتب مشغول باز توليد و باز تعريف خود است و با مختصات جديد و متفاوت‌تر از قبل تعريف مي‌شود و در جامعه به حيات خود ادامه مي‌دهد و مانند خيلي از صنعت‌ها که ماندگاري آنها در نيازسازي است و به سرعت با توجه به ارتباطي که با مخاطبش برقرار مي‌کند، نيازهاي متفاوت و جديدي را تعريف مي‌کند و سپس دست به تأمين آن مي‌زند.

به همين دليل ساختارهايي که براي مديريت سينما در نظر گرفته مي‌شود هم بايد درک کافي و هم عملکرد درستي وجود داشته باشد در غير اين صورت، در برخي از بخش‌ها دچار مشكل خواهيم شد و چون متصل به هم هستيم کل سينما دچار مشکل خواهد شد.

رئيس سازمان سينمايي افزود: به زعم من بنياد سينمايي فارابي همچنان نقش حياتي و جدي را بايد ايفا کند و در حرکت رو به جلو و متناسب با حرکت جهاني سينما، تأثيرگذار باشد، به همين دليل ضروري است با همکاري مديران بنياد و هماهنگ با ساير مؤسسات و بخش‌هاي سازمان سينمايي، مسئوليت بنياد فارابي باز تعريف شود.

وي تأکيد کرد: در بخش سينماي حرفه‌اي بايد تلاش کنيم سينما را به جايگاهي برسانيم که حيات طبيعي و رو به جلو پيدا کند. ضعف اصلي سينما، گرفتار شدن در بن بست مرزها است. در حالي که سينما براي اينکه به پيشرفت‌هاي لازم برسد بايد بين‌المللي شود. سينما اگر در منطقه خود گرفتار شود نه در محيط خود و نه در مخاطبين بالفعل سينما تأثيرگذار نخواهد بود. در اين مقطع، اصلي‌ترين ستون‌ها و بخش‌هاي ايجاد سينماي جديد و پويا بايد پي‌ريزي شود و در بيرون بردن سينما از بن بستي که در آن گرفتار است تلاش خواهيم كرد، بخش عمده‌اي از شناسايي راهکار و برنامه‌ريزي براي عبور سينماي حرفه‌اي از اين وضعيت، بر عهده بنياد فارابي خواهد بود.

معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: اگر سينمايي مطابق با استانداردهاي تکنولوژيکي، زيبايي شناسانه و فرهنگ ملي داشته باشيم، خروج از اين بن‌بست آسان‌تر است پس بايد در تعامل حرفه‌اي با سينماي دنيا و همکاري به شکل مشارکتي و همچنين استفاده از مزيت‌هاي يکديگر در شبکه بين‌المللي توليد و پخش سينما قرار بگيريم.

حيدريان در ادامه گفت: جشنواره‌هاي بين المللي نبايد مقصد فيلمسازان باشد بلكه معبر فيلمسازان براي ورود به بازارهاي جديد است؛ براي خروج از بن‌بست‌ها نيازمند حضور در جشنواره‌هاي جهاني هستيم، ولي با اين هدف که حضور در جشنواره بايد به عنوان يک معبر و ايستگاه بين راه که بايد از آن عبور کنيم تلقي شود که در ادامه به حضور در بازار و ديده شدن توسط مردم دنيا منتهي شود. جشنواره‌ها به عنوان وسيله کمک مي‌کنند تا به هدف مورد نظر-يعني گرفتن سهم بيشتر از نياز تصويري دنيا- برسيم.

بنياد فارابي نيز با تعريف هدف و بعد استخراج برنامه و پروژه‌هايي که خواهد داشت از همين جمله «گرفتن سهم از نياز تصويري دنيا» آغاز مي‌کند و از اين پس هر فعاليتي پيش از آنکه در بخش سينماي حرفه‌اي عملياتي شود بايد با اين رويكرد در بنياد فارابي بررسي شود.

وي با اشاره به ضرورت همگرايي مؤسسات سينمايي افزود: اگر بنياد فارابي نسبت خودش را با انجمن سينماي جوانان، يا سينماشهر، يا مدرسه ملي سينما يا مؤسسه رسانه‌هاي تصويري و ساير موسسه‌ها نتوانست تعريف ارگانيک کند پس در مي‌يابيم كه برنامه‌ريزي انجام شده داراي نقص و اشکال است. ما در اين دوره سعي مي‌کنيم به اين سمت حرکت کنيم که هر برنامه‌اي توسط يکي از مؤسسه و سازمان‌ها ترسيم شد حتماً متناسب با هدف مورد نظر گنجانده شود و بعد نسبت آن با ساير مؤسسات سازمان سينمايي استخراج شود.

حيدريان توانمند سازي بخش خصوصي در سينما را جزو اولويت‌هاي اين سازمان برشمرد و ادامه داد: سازمان سينمايي خود را مکلف مي‌داند تا هر زماني که بخش خصوصي نيازمند است و ضعفي از خود نشان مي‌دهد اقدام به برطرف کردن آن کند و بر توانمند کردن آن بخش کوشا باشد؛ چرا که سازمان سينمايي و مؤسسه‌هاي تابعه متولي برخي امور هستد نه متصدي آن. براي رسيدن به سينماي حرفه‌اي بايد ساختار صنفي، حرفه‌اي شود. سينماي حرفه‌اي در دنيا معمولاً توسط مؤسسات و شخصيت‌هاي حقوقي اداره مي‌شود که داراي دو ويژگي توانايي و مسئوليت‌پذيري هستند.

مهندس حيدريان بر جايگاه بنياد سينمايي فارابي در حمايت و راهبري سينماي حرفه‌اي تأکيد کرد و افزود: نقش بنياد سينمايي فارابي در جهت كمك به استقرار سينماي حرفه‌اي در بخش خصوصي در نسبت با گذشته بايد پر رنگ‌تر شود، همچنين بنياد فارابي در شناسايي بخش خصوصي توانمند و حمايت از آن ايفاي نقش مي‌کند و نيز براي موفقيت بخش خصوصي سينما تلاش بيشتري خواهد شد.

در اين جلسه «عليرضا رضاداد» دبير سي‌اُمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان، «رمضانعلي حيدري‌خليلي» معاون توسعه فناوري و مطالعات سينمايي، «جليل اکبري صحت» مشاور رئيس سازمان و مديرکل حوزه رياست سازمان سينمايي، «مهدي پيماندار» خزانه‌دار بنياد سينمايي فارابي، «مسعود احمديان» معاون فرهنگي و پژوهشي، «امير اسفندياري» معاون بين‌الملل، «محسن شمس» معاون بازرگاني و پشتيباني توليد، «محمدرسول صادقي» مشاور مديرعامل و مدير روابط‌عمومي، «محمدحسن مهدويان» مدير امور اداري، «ناصر باکيده» مدير دفتر امور جشنواره‌ها، «رضا آژ» مدير تشريفات و امور رفاهي، «مهدي شکري‌آذر» مدير فن‌آوري اطلاعات و «سعيد افراسيابي» مدير بخش آموزش بنياد سينمايي فارابي حضور داشتند.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->