بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 19 بهمن 1402
علی شیرمحمدی:

«صبح اعدام» قهرمان محور است

  • کد خبر: 112564
  • تعداد مشاهده خبر: (124)
  • نویسنده: مریم جودکی
  • گروه خبر: اخبار فيلم‌ها

علی شیرمحمدی تهیه کننده فیلم سینمایی «صبح اعدام» به کارگردانی بهروز افخمی که در چهل و دومین جشنواره فیلم فجر حضور دارد، در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان درباره پروسه ساخت این فیلم توضیح داد: این سوژه از سال ها پیش در ذهن آقای افخمی بود و بسیار علاقه مند بودند که این فیلم را بسازند تا اینکه در مهرماه 1401 به طور جدی دست به کار شدیم. و همین طور که ایشان مشغول نگارش فیلمنامه بودند درخصوص نحوه ساخت و فرم و... با هم گفتگو می کردیم و به طور موازی کارهای پیش تولید آن را آغاز کردیم و چون قرار بود طراحی صحنه و لباس را نیز خود من انجام بدهم گفتگوهای بسیار و طولانی با هم داشتیم.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه قرار بود که یک اثر با استنادهای تاریخی بسازیم، می دانستیم که کار بسیار سختی خواهیم داشت و از آنجا که در بحث صحنه هدفمان نزدیک شده به واقعیت بود، حتی مجبور شدیم ماشینی که طیب و حاج اسماعیل رضایی را برای اعدام می برد را بسازیم.  با وجود اینکه تولید سختی داشتیم، درعین حال کار کردن با بهروز افخمی سهل و ممتنع است. به واسطه تجربه بسیاری که دارد بودن کنار او تماما پر هیجان و شگفتی است و از آنجا که هر دو قائل هستیم که فیلم در پیش تولید ساخته می شود یک پیش تولید بسیار قوی و خوب و طولانی داشتیم.
این تهیه کننده درباره حضور در جشنواره فیلم فجر بیان کرد: خداراشکر که این اتفاق افتاد و در بین آثار زیادی که به جشنواره ارسال شده بودند، نگاه هیات انتخاب به این فیلم با وثوق انجام شده است. واقعیت امر این است که زحمات زیادی برای این فیلم کشیده شده است و امیدوارم که نتیجه آن هم خوب باشد و خوب دیده شود. جشنواره در ذات خود به این شکل است که علیرغم نکات مختلفی که وجود دارد، یک خانواده دور هم جمع می شوند. جشنواره فرصتی برای لذت بردن از کنار هم بودن است و می طلبد که همدلی و وفاق در بین خانواده سینما بیشتر صورت بگیرد.
شیرمحمدی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره دلیل انتخاب و همراهی و همکاری خود با فیلم «صبح اعدام» توضیح داد: در وهله اول دلیل آن، همکاری و فعالیت سال های طولانی است که با بهروز افخمی دارم و هر دو از تجربه کار کردن کنار همدیگر راضی هستیم. قهرمان جزو لاینفک سینما و ادبیات است و چون این فیلم قهرمان محور است برای من بسیار حائز اهمیت بود.

علی شیرمحمدی در پایان درباره برنامه ای که برای پس از جشنواره دارد، گفت: درباره اکران فیلم باید طی نشست هایی که با دوستان سرمایه گذار داریم به این نتیجه برسیم که بهترین کار چه خواهد بود. امیدوارم که سال آینده بتوانیم فیلم را به اکران برسانیم.