بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 16 آبان 1402
در شماره جدید فیلم نگار بخوانید؛

چگونه یک فیلمنامه درام خوب و بفروش بنویسیم؟

  • کد خبر: 112369
  • تعداد مشاهده خبر: (162)
  • نویسنده: مریم جودکی
  • گروه خبر: اخبار عمومی

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، در بخشی از این مطلب آمده است:

اگر به تازگی برای نوشتن فیلمنامه بعدی تان آماده می شوید و یک درام است، چند توصیه برایتان دارم. این کارها را انجام ندهید و از آنها اجتناب کنید. به هر قیمتی که شده، از درام گمانی دوری کنید. چرا؟ هزاران دلیل وجود دارد، اما اجازه دهید چند تا از بزرگترین و عمده‌ترین این دلایل را برایتان موشکافی کنم. درام گمانی فروش ندارد، یا حداقل فروشش به اندازه کمدی، هیجانی، ترسناک، اکشن و علمی-تخیلی نیست.

بسیاری از درامها از سوی جریان مستقل ساخته می شوند؛ محلی که هیچ پولی بابت فیلمنامه به شما نمی‌دهند. آنها خیلی مودبانه از شما درخواست می‌کنند فیلمنامه را رایگان در اختیارشان بگذارید و سهمی از سود نهایی را به شما پیشنهاد می دهند، که البته هیچوقت این سود نهایی به دست شما نخواهد رسید، چون درام‌ها خیلی درآمدزا نیستند، مگر اینکه از سوی استودیوها مورد حمایت مالی قرار بگیرند؛ استودیوهایی که بودجه‌های هنگفت در اختیار فیلمها قرار می‌دهند و به دنبال یک تولید خارق‌العاده و باارزش هستند، یا به درخشش ستاره‌ها در فروش گیشه امیدوارند.

البته تعداد کمی «از این موتورهای تولید» می‌توانند هر از چند سالی یک بار آثار قابل قبولی هم ارائه دهند، اما این یکی از نادرترین اتفاقاتی است که ممکن است رخ دهد. اکثر درام‌ها در هالیوود و از سوی نام‌های بزرگی که در لیست گروه نویسندگان درجه یک هستند، نوشته می‌شود. همه اینها بدین معنی است که صاحبان استودیوها این حق را دارند که برای هر پروژه با گروهی از نویسنده‌ها مصاحبه کنند و از میان آنها یک نفر را استخدام کنند. به ندرت پیش می‌آید نویسنده‌ای پیدا کنید که واقعا بخواهد یک درام گمانی (با هزینه شخصی و بدون کمک مالی استودیو) بنویسد و آن فیلمنامه فروش برود.

این موقعیت نادر فقط در یک صورت اتفاق می افتد؛ وقتی که فرد نویسنده موقعیت تثبیت شده‌ای در هالیوود داشته باشد. نوشتن یک درام برای یک نویسنده ناشناس و فروش آن (به شکل مشروع و قانونی و با حداقل شش چهره شناخته شده) کمتر شنیده شده و اتفاق افتاده است. آخرین فردی که در این زمینه می‌توانم به آن اشاره کنم، برد اینگلزبی است که تقریبا پنج سال پیش «خارج از کوره» را فروخت. البته که توانسته بود لئوناردو دیکاپریو را به عنوان تضمینی برای فروش به دام بیندازد...

متن کامل را در صفحه 28  شماره 249 مجله فیلم نگار در www.filmnegar.ir بخوانید.