بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 10 مرداد 1402

جدیدترین شماره ماهنامه فیلم‌نگار منتشر شد

  • کد خبر: 112196
  • تعداد مشاهده خبر: (269)
  • نویسنده: مریم جودکی
  • گروه خبر: اخبار عمومی

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، در بخش سینمای ایران به معرفی و نقد فیلم «عروسی مردم» و سریال «آکتور» پرداخته شده است. در ادامه نیز گفت‌وگویی با نیما جاویدی نویسنده و کارگردان سریال آکتور انجام شده است.

بخش پرونده که به نویسندگان بزرگ سینمای معاصر می‌پردازد در این شماره به «بونگ جون هو» کارگردان فیلم تحسین شده «انگل» اختصاص دارد که دربرگیرنده مطالبی مانند مروری بر جهان بینی آثار و مصاحبه با بونگ جون هو، آموزه های وی درباره فیلمنامه نویسی و فیلمسازی، تأثیر بونگ جون هو بر داستان سرایی کره ای، زیرمتن های شکل‌گیری فرایند نوشتن خلاقه در ذهن این فیلمساز و درس‌های نویسندگی از فیلمنامه «انگل» می‌باشد.

بخش سینمای جهان با سیناپس فیلمهای «جان ویک: بخش4»، «بلک بری» و «حاضر شدن»  آغاز می‌شود و در ادامه نقد و گفت‌وگوهایی با خالقان این آثار انجام شده است.

مطالعه تطبیقی رمان و فیلمنامه «بیگانه»، اندیشه‌های کریستوفر رایلی درباره لحظه تعیین کننده در فیلمسازی و نظرات ویلیام اندیک درباره کتاب «روانشناسی برای فیلمنامه نویسان» دیگر مطالب این بخش هستند.

فیلمنامه کامل این شماره به «تنت» نوشته کریستوفر نولان اختصاص دارد که توسط سهند زرشکیان به فارسی برگردانده شده است.  یادداشت مترجم، سکانس برگزیده و نقدی بر این فیلمنامه، مطالب پایانی این شماره هستند.

«فیلم‌نگار» به صاحب امتیازی بنیاد سینمایی فارابی منتشر می‌شود. نصرت‌الله تابش مدیر مسئول و سردبیر و میثم محمدی دبیر تحریریه فیلم‌نگار هستند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این شماره و استفاده از مطالب شماره‌های قبلی مجله به سایت www.filmnegar.ir مراجعه کنند.