بنیاد سینمایی فارابی
تاریخ: 02 خرداد 1402

شماره جدید مجله «فیلم نگار» منتشر شد

  • کد خبر: 112127
  • تعداد مشاهده خبر: (406)
  • نویسنده: مریم جودکی
  • گروه خبر: اخبار عمومی

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، در بخش سینمای ایران این شماره معرفی و نقد فیلمهای «جنگ جهانی سوم»، «دسته دختران» و «سه کام حبس» را می‌خوانیم. گزارشی از برگزاری هفته فیلم چین در بنیاد سینمایی فارابی و گفتگو با حامد عنقا فیلمنامه نویس «غریب» از مطالب دیگر این بخش هستند.

پرونده ویژه این شماره به پارک چان ووک اختصاص دارد که سعی شده با استخراج عناصر مفهومی و ساختاری شکل دهنده جهان آثار او به عنوان یکی از مهمترین فیلمسازان سینمای امروز کره جنوبی، به دلایل اصلی محبوبیت و موفقیت فیلمنامه‌های پارک چان ووک در میان تماشاگران جدی سینما پرداخته شود. رتبه بندی فیلمنامه‌های پارک چان ووک، مروری بر جهان سینمایی این سینماگر، دو مصاحبه و داستان عشق پارک چان ووک به آلفرد هیچکاک از جمله مطالب این بخش به شمار می‌رود.

در بخش سینمای جهان، معرفی و نقد فیلمهای وری و لوکیتا، پادشاه گمشده و  قهرمانان را به همراه گفتگوهایی با خالقان این آثار می‌خوانیم. در صفحات «صحنه کوچک» به سریال «آخرین بازمانده از ما» پرداخته شده و در صفحات «سینما/ادبیات» مطالعه تطبیقی رمان و فیلمنامه «پیرمرد و دریا» را می‌خوانیم.

فیلمنامه کامل این شماره به «در جبهه غرب خبری نیست» اختصاص دارد که توسط یان استوکل، لزلی پترسون و ادوارد برگر نوشته شده و احمد فاضلی شوشی آن را به فارسی برگردانده است. یادداشت مترجم، سکانس طلایی و نقدی بر این فیلمنامه، پایان بخشِ مطالب این شماره می باشد.

«فیلم‌نگار» به صاحب امتیازی بنیاد سینمایی فارابی منتشر می شود. نصرت‌الله تابش مدیر مسئول و سردبیر و میثم محمدی دبیر تحریریه فیلم ‌نگار هستند. علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این شماره و استفاده از مطالب شماره‌های قبلی مجله به سایت www.filmnegar.ir مراجعه کنند.